PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Liepos 2 d. 19:05

Seksualinis priekabiavimas: ar vyrai ir moterys jį vertina vienodai?

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Gytė KuzavinytėŠaltinis: Etaplius.LT


306526

Neseniai atlikta apklausa parodė, kad didžioji dauguma visuomenės (tiek vyrai, tiek moterys) vienodai vertina seksualinį priekabiavimą ir laiko jį nepriimtino elgesio forma. Vertinant apklausos rezultatus pastebima, kad lyčių skirtumai, susiję su seksualinio priekabiavimo suvokimu, mažėja, o visuomenė linksta į vienodą požiūrį į šią problemą.

Bendraudami tarpusavyje tiek moterys, tiek ir vyrai gali skirtingai vertinti situacijas, kuriose yra seksualiai priekabiaujama. Kai kurie žmonės verbalinį priekabiavimą gali priimti kaip flirtą, o kitiems tokia pati situacija gali būti tolygi intymios erdvės pažeidimui.

Apklausa ir rezultatai

Apklausos metu respondentams buvo išvis pateikiama 10 situacijų; 5 situacijos, kuriose priekabiavimo auka buvo moteris, o kitose 5 pateiktose situacijose buvo priekabiaujama prie vyro. Apklausos dalyviai turėjo atsakyti, kaip vertina situaciją ir, jų nuomone, ar situacijose yra priekabiaujama prie veikėjų, ar ne.

Situacijose, kuriose buvo priekabiaujama prie moterų, vidutiniškai 80% respondentų sutiko, kad buvo seksualiai priekabiaujama. Kitose 5 situacijose, kuriose auka buvo vyras, vidutiniškai 79% respondentų sutiko, kad elgesį galima priskirti prie seksualinio priekabiavimo. Remiantis šiais rezultatais, galima teigti, kad 8 iš 10 respondentų suvokia seksualinio priekabiavimo situacijas kaip netoleruotiną ir neleistiną elgesį.

Apklausos rezultatai rodo, kad anksčiau egzistavę lyčių skirtumai, susiję su seksualinio priekabiavimo suvokimu, mažėja. Nors vyrai vis dar šiek tiek rečiau linkę vertinti tam tikras situacijas kaip seksualinį priekabiavimą, ši tendencija silpnėja.

Pokyčiai visuomenėje

Kintančios visuomenės normos, susijusios su lytimi ir lyčių santykiais, gali lemti šiuos pokyčius. Visuomenėje vis labiau pripažįstama, kad tiek vyrai, tiek moterys gali patirti seksualinį priekabiavimą ir kad seksualinis potraukis nėra vienpusis reiškinys. Taip pat didėja supratimas, kad priekabiavimo ir smurto motyvai dažniau slypi ne seksualiniuose potraukiuose, o noru kontroliuoti ar dominuoti.

Tikėtina, kad ateityje į seksualinį priekabiavimą tiek vyrai, tiek moterys reaguos vienodai neigiamai ir tokie veiksmai bus netoleruotini tarp abiejų lyčių atstovų.

Ką daryti, susidūrus su seksualiniu priekabiavimu?
Susidūrusiems su seksualiniu priekabiavimu papildomos informacijos, kur reikėtų kreiptis, galima rasti čia.

Patyrusiems seksualinį smurtą (net ir kurtiesiems) pagalbos siūloma ieškoti šiame puslapyje.

#APKLAUSA#TYRIMAS#PRIEKABIAVIMAS