PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2017 m. Birželio 5 d. 17:03

Sekminės Meironyse

Ignalina

Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt


5753

Birželio 3 dieną Meironyse paminėtos Sekminės. Meironiškius ir jų svečius pasveikino rajono savivaldybės mero pavaduotojas Laimutis Ragaišis ir Ignalinos seniūnas Jonas Polito. Vicemeras bendrą vaišių stalą organizavusioms šeimininkėms perdavė šakotį, o seniūnas Jonas Polito už šventės organizavimą padėkojo ir gėlių įteikė Meironių kaimo bendruomenės pirmininkei Irenai Lukaševičienei, Aukštaitijos nacionalinio ir Labanoro regioninio parkų direkcijos kultūrologei Sigutei Mudinienei, taip pat pasveikino vyriausią kaimo gyventoją Eleną Pelenienę.

Vėliau visus linksmino Strigailiškio liaudies kolektyvo "Eldija" atlikėjos, šaunioji Visagino kultūros centro kapela "Linksmuolė".


Foto galerija:

p6031376m-31689.jpg
p6031378m-31690.jpg

Žmonės maloniai bendravo, vaišinosi pačių atsineštais skanėstais, o visiems drauge paskanauti buvo iškepta kiaušinienė iš 200 kiaušinių ir išvirta skani žuvienė.

Lietuvoje Sekminės švenčiamos septintą savaitę po Velykų. Pasak etnologo profesoriaus Liberto Klimkos, laikas apie Sekmines – pats gamtos šėlsmas, kai svaigina kvapai ir sninga žiedais. Seniau per Sekmines berželiais buvo puošiami kiemo vartai, namo durys, trobos vidus ir krikštasuolė. Grįžusi iš bažnyčios, šeimyna, dainuodama parugių dainas, apeidavo rugių lauką, paskui pasivaišindavo su kaimynais. Piemenys rytą kildavo kuo anksčiau, o vakarop karves ir aveles puošdavo gėlių vainikais. Iš kaimo šeimininkių piemenys gaudavo kiaušinių, sūrių, dešros, o vakare pamiškėje surengdavo bendras vaišes. Antrą Sekminių dieną piemenėliai galėdavo pamiegoti ilgiau – gyvulius išgindavo merginos. Pasak L. Klimkos, trečioji Sekminių diena nuo senų senovės vadinama Ledų diena – nevalia judinti žemės, antraip ledų kruša vasarą pasėlius išmuš.