PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Kovo 29 d. 07:28

Seimui pristatoma nauja vaiko priežiūros išmokų tvarka

Kazlų Rūda

Freepik.com nuotr.

Reporteris EditaŠaltinis: Etaplius.lt


210726

Seimui antradienį pristatomos įstatymų pataisos, keičiančios vaiko priežiūros, darbo ir šeimos pareigų derinimo bei darbo santykių reguliavimą.  

Seimui, be to, siūloma įteisinti neperleidžiamas dviejų mėnesių tėvystės atostogas, kuriomis galės pasinaudoti tik vaiko tėvai, jas bus galima imti visas iš karto arba dalimis, pakaitomis. Jei kuris nors iš tėvų nepasinaudos savo atostogų dalimi, kitas jos perimti negalės ir apmokamų atostogų trukmė sumažės.

Tokias atostogas tėvai galėtų pasiimti bet kokiu metu praėjus dviems mėnesiams nuo vaiko gimimo iki jam sukaks dveji metai. 

Šiuo laikotarpiu mokama vaiko priežiūros išmoka bus šiek tiek didesnė nei iki vaiko gimimo gautas darbo užmokestis, o tai reiškia, kad renkantis skirtingus laikotarpius tėvystės ir motinystės atostogoms finansiškai šeimoms būtų palankiau negu dabar.  

Tais atvejais, kai vaiką augintų tik vienas iš tėvų, jis galės gauti išmoką ir už papildomą dviejų mėnesių atostogų dalį.

Neperleidžiamais atostogų mėnesiais išliktų galimybė dirbti, tačiau papildomos pajamos proporcingai sumažintų vaiko priežiūros išmoką. Jei pajamos būtų didesnės už išmoką, ji nebūtų mokama. 

Socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės teigimu, nauja išmokų tvarka tėvams bus finansiškai palankesnė, o neperleidžiami vaiko priežiūros mėnesiai sustiprins vaiko ir tėvo ryšį. 

Taip pat siūloma įtvirtinti naują vaiko priežiūros išmokų modelį: išmoka būtų mokama pasirinktinai, iki vaikui sueina 18 mėnesių – 60 proc. kompensuojamojo uždarbio, arba kol vaikui sueina dveji metai, pirmaisiais metais mokant 45 proc., antraisiais – 25 proc.

Taip pat siūloma pailginti teisę į ne visą darbo laiką darbuotojams, auginantiems vaikus iki 8 metų (vietoj 3 metų). Darbdavys privalės tenkinti darbuotojo prašymą dirbti nuotoliniu būdu. 

Jei bus priimtos, Darbo kodekso, Ligos ir motinystės socialinio draudimo bei dar kelių įstatymų pataisos turėtų įsigalioti nuo rugpjūčio.  

BNS