Politika2025 m. Balandžio 2 d. 12:51

Seimo komitetas pasiūlė tobulinti LRT tarybos sudarymo tvarką keičiančias įstatymo pataisas

Lietuva

LRT / Alfa.lt

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA.LT


353718

Įžvelgęs galimą prieštaravimą Konstitucijai, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) pasiūlė liberalui Simonui Kairiui patobulinti jo inicijuotas Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo (LRT) pataisas, siūlančias keisti visuomeninio transliuotojo tarybos sudarymo tvarką.

Komiteto nariai atkreipė dėmesį į Seimo kanceliarijos Teisės departamento vertinimą, kuriame teigiama, kad siūlymas numatyti galimybę atšaukti iš pareigų LRT tarybos narį, nepasibaigus jo įgaliojimų laikui, kai pakeičiamas jo paskyrimo įstatyminis pagrindas, gali prieštarauti Konstitucijai.

Tam, kad projektas būtų teisiškai tvarkingas, jo iniciatorius S. Kairys sutiko su komiteto suteikta pertrauka.

„Diskutuosime, kad galėtume patobulinti įstatymo pataisas“, – sakė opozicinės Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys S. Kairys.

Trečiadienį komiteto posėdyje dalyvavusi Teisės departamento atstovė Irena Šambaraitė teigė, kad valstybės pareigūnas negali būti atleidžiamas vien dėl to, kad keičiasi jo atleidimo tvarka.

„Mūsų nuomone, LRT tarybos nario paskyrimo įstatyminio pagrindo pakeitimas negali būti priežastis atšaukti tarybos narį iš pareigų nepasibaigus jo įgaliojimo laikui“, – sakė I. Šambaraitė.

Įvertinę liberalų iniciatyvą Seimo teisininkai siūlo vadovautis Konstitucinio Teismo (KT) 2003 m. sausio 24 d. nutarimu, kuriame buvo suformuluota konstitucinė doktrina dėl pareigūno atleidimo, pasikeitus jo veiklą reglamentuojančiam teisės aktui.

KT nurodė, anot Teisės departamento, kad Seimas, įtvirtindamas valstybės pareigūnų atleidimo pagrindus, yra saistomas Konstitucijos, taigi ir joje įtvirtinto teisinės valstybės principo, suponuojančio teisinį tikrumą, stabilumą, teisėtų lūkesčių apsaugą.

„Siūloma projekto nuostata, nustatanti, kad LRT tarybos narys gali būti atšauktas iš pareigų nepasibaigus jo įgaliojimų laikui jį paskyrusios institucijos sprendimu, kai pakeičiamas tarybos nario paskyrimo įstatyminis pagrindas, prieštarauja Konstitucijoje įtvirtintam teisinės valstybės principui“, – sakoma Teisės departamento išvadoje.

Realizuodami visuomenei ir valstybei reikšmingas funkcijas, valstybės institucijos, pareigūnai, anot Seimo teisininkų, neturi patirti grėsmės, jeigu savo pareigas vykdo nepažeisdami įstatymų.

Beje, siekiant teisinio aiškumo, Seimo teisininkai siūlo LRT įstatymo pakeitimo projektą papildyti baigiamosiomis jo taikymo nuostatomis. Jų nuomone, turėtų būti aiškiai nustatomos pereinamojo laikotarpio LRT tarybos formavimo normos, t. y., aiškiai nurodant kurių institucijų paskirtų LRT tarybos narių įgaliojimams pasibaigus, į jų vietas turėtų būti skiriami jau naujai įstatymu įgaliotų institucijų deleguojami visuomeninio tarybos nariai.

Kaip ELTA jau skelbė, Seimo liberalai įregistravo LRT įstatymo pataisas, siūlančias keisti visuomeninio transliuotojo tarybos sudarymo tvarką, sumažinant joje prezidento, Seimo deleguotų narių skaičių ir įtraukiant nevyriausybinių bei žurnalistų organizacijų atstovus.

Projektu siūloma sumažinti bendrą LRT tarybos narių skaičių – nuo 12 iki 11.

Siekiant depolitizavimo ir LRT savarankiškumo, liberalai siūlo sumažinti valstybės institucijų atstovavimą LRT taryboje. Jei Seimas pritartų, prezidentas ir Seimas į LRT tarybą galėtų deleguoti ne po 4 narius, o dvigubai mažiau – po 2.

Atsisakius 2 Seimo ir 2 prezidento atstovų, į LRT tarybos sudėtį siūloma įtraukti 1 atstovą, kurį bendru sutarimu deleguotų Lietuvos žurnalistų sąjunga ir Žurnalistų profesionalų asociacija bei 2 narius, kuriuos deleguotų Nacionalinė nevyriausybinių organizacijų (NVO) koalicija.

LRT įstatymo pataisas parengęs S. Kairys kartu su Liberalų sąjūdžio frakcijos nariais taip pat siūlo numatyti galimybę perrinkti LRT tarybą tokiais atvejais, jei keičiasi jos narių paskyrimo įstatyminis pagrindas.

Seimo liberalų nuomone, pritarus šiai iniciatyvai, LRT tarybos darbas būtų objektyvesnis.

Šiuo metu įstatyme numatyta, kad LRT taryba sudaroma iš 12 asmenų – visuomenės, mokslo ir kultūros veikėjų, skiriamų 6 metų kadencijai. 4 tarybos narius skiria prezidentas, 4 – Seimas bei po narį deleguoja Lietuvos mokslo taryba, Lietuvos švietimo taryba, Lietuvos meno kūrėjų asociacija ir Lietuvos vyskupų konferencija.

#SEIMAS#KOMITETAS#LRT#TARYBA#SUDARYMAS
#TVARKA#KONSTITUCIJA#PRIEŠTARAVIMAS