Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Seimo narys Z. Streikus: „Lazdijiečių ir druskininkiečių problemos labai skiriasi.“
Kestutis MatuleviciusŠaltinis: Etaplius.lt
Jau trys mėnesiai, kai išrinktas naujasis Lietuvos Respublikos Seimas. Jame dirba ir Dzūkijos kraštui, oficialiai vadinamam Jotvingių rinkimų apygarda, į kurią įeina Lazdijų ir Druskininkų savivaldybės, atstovaujantis Seimo narys Zenonas Streikus. Su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga jis Seimo rinkimus laimi jau antrą kartą. Galima sakyti, jog Lazdijams, kaip ir Druskininkams, pasisekė – mums atstovauja žmogus, išmanantis savivaldos reikalus, nes ilgus metus buvo renkamas Druskininkų savivaldybės tarybos nariu. Turi darbo Seime patirtį... Dėl COVID-19 pandemijos, dėl karantino, šis interviu – kiek pavėluotas. Tačiau smagu, kad Zenonas Streikus sutiko skirti laiko, pasikalbėti ir atsakyti į „Lazdijų žvaigždės“ skaitytojams ir visiems rajono gyventojams įdomius klausimus.
Nepykstu, ką sako žmogus – tai tiesiog jo požiūris
– Nors jau 3 mėnesiai dirbate naujajame Seime, tačiau grįžkime šiek tiek į praeitį. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, su kuria atėjote į valdžią prieš ketverius metus, į Lietuvos gyvenimą įnešė ženklių permainų. Įvardinkite tris pačius labiausiai Jums įsimintiniausius darbus – priimtus įstatymus ar kitus, dėl kurių Jūs asmeniškai labiausiai džiaugiatės, kad dirbote praėjusios kadencijos Seime.
– Į praeitį apskritai nelinkęs gręžiotis. Gal šis bruožas susiformavo man gydant žmones, kurie po skaudžių netekčių imdavo gyventi vien praeitimi, negebėdami rūpintis tuo, ką galima padaryti ar pakeisti dabar ar ateityje. Tačiau Jūsų klausimas – apie gerus dalykus. Pirmiausia labai džiaugiuosi, kad parodėme dėmesį senjorams padidindami vidutiniškai 50 procentų senatvės pensijas. Jie savo gyvenimu, darbu ir indėliu į Lietuvos laisvę tikrai nusipelnė didelės pagarbos.
Sakoma, kad apie tautos ateitį galime spręsti ne pagal automobilių, o pagal vaikų vežimėlių skaičių. Įvedėme ir padidinome vaikų išmokas, kurios yra 70 eurų kiekvienam, šeimos kortelę, paramą pirmam būstui. Šeima yra viena didžiausių mūsų vertybių.
Sumažinome girtuoklystę ir su tuo susijusias bėdas ir nuostolius. Dėl priimtų alkoholio vartojimą ribojančių įstatymų jo vartojimas vienam gyventojui sumažėjo 17 proc., apsinuodijimo juo – 28 proc., „baltųjų peliukų bėgiojimo“, t. y baltosios karštinės, – 42 proc., alkoholinės psichozės – 33 proc., o alkoholinių kepenų ligos atvejų sumažėjo 12 proc. Ženkliai sumažėjo nusigėrusių jaunų žmonių.
Manau, kad vien šie trys darbai yra labai labai daug, kalbant apie sveikatą, ekonomiką ir žmogiškąsias vertybes.
– Praėjusios kadencijos metu daug bendravote su savo rinkėjais, teko ne tik spręsti problemas, bet ir išklausyti nuomones, siūlymus. Be abejo, atmintyje išliko momentų, kurie labiausiai Jus tuose pokalbiuose pradžiugino, taip pat ir įskaudino. Ar galite juos įvardinti?
– Esu gana atviras ir pakantus įvairioms nuomonėms, siūlymams. Suprantu, kad daugelis žmonių savo nuomonę, kuri gali ne kartą keistis, laiko neginčijama tiesa. Kiekvienas pokalbis su žmonėmis mane džiugina, praturtina ir įkvepia ieškoti problemų sprendimo. Matyt, mano, kaip psichoterapeuto, patirtis padeda niekad nepykti ant to, ką sako žmogus – tai tiesiog jo požiūris, kuris iš esmės neretai skiriasi nuo manojo.
Būnant opozicijoje, nelengva išlaikyti vidinę ramybę
– Lazdijai ir Druskininkai – kaimyninės savivaldybės. Drįsčiau sakyti, kad koks penktadalis Druskininkų yra buvę Lazdijų rajono gyventojai, o Lazdijuose gyvena druskininkiečių. Vis persipynę, susigiminiavę. O štai Jūs viename savo interviu esate sakęs, kad jų problemos, dėl kurių kreipiasi, labai skiriasi. Ar taip ir yra? Kokios jos, tos dzūkų bėdos, kurios Seimo nariui išsakomos dažniausiai? Ar tikrai jos kaimyninėse savivaldybėse labai skiriasi?
– Taip, lazdijiečių ir druskininkiečių problemos labai skiriasi. Lazdijuose vyrauja klausimai su neteisybe grąžinant žemę, problemomis susirasti darbą, neišvažiuojamais keliais ir socialiniais klausimais. Druskininkai – labai urbanizuota savivaldybė. Didžioji dauguma gyvena Druskininkų mieste, Vieciūnuose ir Leipalingyje. Todėl problemos labiau miesčioniškos: kompensacijos už šildymą, komunalines paslaugas, rūkymas balkonuose, automobilių parkavimas ir t. t.
– Pastaruoju metu Seime matome daug nesutarimų, iki šiol naujoji valdžia kaltina buvusiąją, buvusioji aštriai atsikirtinėja. Net ir šiuo sunkiu pandemijos metu, kai Lietuva turi daug rimtų problemų, kai kasdien kalbame apie mirtį, Seimo narių tarpusavio rietenos, nesantaika išliko. Jos pilna žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose. Gal galite Jūs, Seimo žmogus, be to, puikus psichologas, pasakyti, kodėl taip yra?
– Kažkas yra taikliai pajuokavęs, kad, norint padidinti žemės derlingumą, mėšlą reikėtų mėtyti ne vienam ant kito, o ant dirvos. Kuo daugiau su kitą nuomonę turinčiu žmogumi ginčysiesi, tuo giliau jis kasis į apkasą ir galop su juo visai nesusikalbėsi. Asmeniškai aš stengiuosi nebūti nesantaikos ir rietenų dalyviu, o ieškoti sąlyčio taškų ir priimtinų sprendimų. Tačiau būnant opozicijoje ir susiduriant su vertybiškai nepriimtinais sprendimais, nelengva išlaikyti vidinę ramybę.
Dėl karantino pasekmių kreipiasi įstaigos ir žmonės
– Nauja valdančioji koalicija, ypač jos jaunasis sparnas – Laisvės partija ir po rinkimų kalba apie ribojimų alkoholiui panaikinimą, apie tai, kad reikėtų grąžinti teisę parduoti alkoholį asmenims nuo 18 metų, panaikinti šiuo metu galiojančias jo pardavimo valandas. Taip pat – apie marihuanos legalizavimą, apie homoseksualų teises sudaryti civilinę santuoką. Ką Jūs, ne kaip Seimo, o tiesiog kaip eilinis Lietuvos žmogus apie tai manote?
– Tai visai neatitinka mano ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vertybių. Manau, kad ir tie žmonės, kurie balsavo už jaunąjį sparną, nelabai įsigilino į tai, ką jie planuoja daryti.
– Taip pat esate viešai sakęs, kad Seimo nario darbo rezultatas labai priklauso nuo jo sutarimo su vietos valdžia. Sakykite, kaip sekėsi bendradarbiauti su mūsų rajono savivaldybės mere A. Miškiniene? Iškart po laimėtų rinkimų matėme Jus savivaldybės priimamajame. Ar galite išduoti paslaptį, apie ką kalbėjote, kokie buvo rajono valdžios išsakyti Jums lūkesčiai?
– Atsakysiu trumpai – gerbiu, pasitikiu, vertinu. Bendravimas dalykiškas, tarnaujantis Lazdijų krašto žmonėms.
– Didžioji nūdienos aktualija – griežtas karantinas. Nors karantino metu akis į akį su rinkėjais beveik nesusitinkate, gerai žinote jų džiaugsmus ir problemas. Ar įtampa šalyje turi įtakos klausimams, dėl kurių į jus kreipiamasi dažniau?
– Griežtas karantinas ir pandemijos keliamas sąmyšis labai stipriai užvaldęs žmonių protą ir jausmus. Net juokaujama, kad visas pasaulis pavirto į beprotnamio infekcijos skyrių. Pagalbos kreipiasi įstaigos ir žmonės, susidūrę su nepakankama parama smulkiajam verslui. Ypač didele problema tapo įstaigų veiklos sustabdymas ir žmonių atleidimas iš darbo.
Vertybės, kurias puoselėja daugumoje esančios partijos, nelabai dera su manosiomis
– Esate Seimo Sveikatos reikalų komiteto narys. Pandemijos ir su ja susijusių iššūkių Lietuvai metu šiam komitetui tenka didelė atsakomybė. Kokius klausimus nagrinėjate dažniausiai? Kaip sekasi sutarti komitete, kuriame tiek daug ryškių ir savo kategoriškas nuomones turinčių asmenybių?
– Sutarti su visais kolegomis komitete sekasi puikiai. Tai tikri savo srities specialistai ir įdomūs žmonės. Gerbiu jų nuomones, taikumą ir korektiškumą. Tačiau sprendžiant konkrečius klausimus dažniausiai lemia partinė disciplina. Tokia realybė. Komitetas labai daug dėmesio ir laiko skiria įvairių sveikatos įstaigų parlamentinei kontrolei, kad kova su virusu nepridarytų daugiau žalos nei pats virusas. Analizuojame gydymo paslaugų prieinamumo, lėtinių ligų gydymo, psichikos sveikatos ir daugybę kitų klausimų. Be abejonės, dėmesio centre yra COVID-19.
– Kaip vertinate faktą, kad ketverius metus dabar teks dirbti Seimo opozicijoje: kaip prarastą laiką, neįgyvendintus planus ar kaip naujas galimybes?
– Be abejonės, tos vertybės, kurias puoselėja daugumoje esančios partijos, nelabai dera su manosiomis, bet esu nepagydomas optimistas ir manau, kad jiems nepakaks valios plačiai atverti vartus narkotikams, alkoholiui, vienos lyties santuokoms, šeimos nuvertinimui ir kitiems „moderniems“ dalykams.