Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Telšiuose lankėsi švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, su kuria susitiko su Seimo narys Valentinas Bukauskas, Telšių rajono savivaldybės atstovai, švietimo bendruomenė.
Ministrė J. Petrauskienė apsilankė Telšių Naujamiesčio mokykloje, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultete. Telšių Žemaitės gimnazijoje ministrė susitiko su švietimo įstaigų vadovais. Diskutuota švietimo gerinimo kokybės, ugdymo programos, švietimo įstaigos vadovų kadencijos ir jų vertinimo, Klasės krepšelio metodikos, mokslo metų trukmės, pedagogų atlyginimų kėlimo ir kt. klausimais. Vizitas suplanuotas Seimo nario V. Bukausko iniciatyva.
Švietimo ir mokslo ministrė atkreipė dėmesį, kad švietimo sritis ypač jautri, todėl vien ekonomiškai naudingų sprendimų priimti negalima, būtina atsižvelgti į tai, kad nenukentėtų ugdymo kokybė. J. Petrauskienė pastebėjo, kad mažosios mokyklos neišvengiamai bus jungiamos dėl mažėjančio mokinių skaičiaus, tačiau galutinį sprendimą, kad būtų kuo mažiau žalos, turi priimti pati savivaldybė. „Siekiame stiprinti savivaldą, kad ji būtų savarankiškesnė“, – kalbėjo ministrė.
Daug dėmesio skirta klasės krepšelio ir mokinio krepšelio modeliui aptarti. Ministrė informavo, kad laukiama galutinių rezultatų, tačiau jau dabar pastebima, kad modelis turi ir privalumų, ir trūkumų. J. Petrauskienės nuomone, atskaitos vienetas turėtų būti vaikas. Taip pat pabrėžta, kad naujoji metodika šalyje įsigalios ne anksčiau kaip 2018 m. Seimo narys V. Bukauskas domėjosi, ar bandomajame projekte dalyvaujančios savivaldybės pateiks Švietimo ir mokslo ministerijai ataskaitas dėl klasės krepšelio modelio įgyvendinimo. Ministrė patvirtino, kad būtent po ataskaitų pateikimo bus priimtas sprendimas, ar toliau tęsti metodiką ir ką dar reikia tobulinti.
Susitikime su Telšių rajono švietimo įstaigų vadovais kalbėta apie vadovų kadencijas, pedagogų atlyginimus. Diskusijų metu svarstyta, kas yra mokyklos vadovas – administratorius ar lyderis. Svarstoma apie galimybę direktoriams vėl leisti dirbti pedagoginį darbą. J. Petrauskienė taip pat iškėlė klausimą, ar skiriamas didelis finansavimas pedagogų kvalifikacijai kelti yra tinkamas, ar mokytojai juo yra patenkinti.
Taip pat siūloma įdiegti praktiką, kad mokyklos vadovas kasmet pateiktų savo veiklos ataskaitą, o vadovo vertinimas vyktų kartu su švietimo įstaigos vertinimu.
Domėtasi apie naujus bendro ugdymo planus. Ministrė informavo, kad netrukus jie jau bus patvirtinti. Planuose daugiausia dėmesio skiriama mokymosi kokybei, mokinių pasiekimus sutelkiant į kūrybišką ugdymo veiklą, palankios emocinės aplinkos mokyklose kūrimui.
Ministrė informavo, kad keisis mokymosi dienų skaičius. „Nuo 2008 m. mokymosi trukmė Lietuvoje nuolat trumpėjo: nuo 39 savaičių iki 34 savaičių dabar, o programos liko tos pačios. Neracionalus mokymosi krūvio paskirstymas kenkia ugdymo kokybei ir mokinių savijautai“, – sakė J. Petrauskienė.
2017 – 2018 mokslo metais mokslo dienų skaičius didinamas 10 dienų. Pradinukams mokslo metai neilgės, tik bus atsisakyta papildomų 10 dienų trukmės atostogų. Kaip išdėstyti papildomas 10 dienų 5 – 11 klasėse, teisė nuspręsti suteikiama pačioms mokykloms, jų steigėjoms savivaldybėms ir mokyklų savininkams. Dėl 5 papildomų ugdymo proceso dienų įgyvendinimo laiko sprendimą priims savivaldybės, dėl kitų 5 – spręs pačios mokyklos.
Su švietimo bendruomene ministrė kalbėjosi apie ketinimą ankstinti mokyklinį amžių nuo šešerių metų. „Norima pajauninti amžių tam, kad žmonės anksčiau galėtų išeiti į darbo rinką. Atsakomybę dėl vaiko išleidimo į mokyklą anksčiau prisiimtų tėvai, tačiau valstybė tokią galimybę siūlys“, – kalbėjo ministrė.
Bukauskas pasidžiaugė švietimo ir mokslo ministrės pozicija, kad savivalda negali nusišalinti, priimant sprendimus švietimo klausimais. Parlamentaras sakė, kad ugdymo procesų gerąja patirtimi jau 10 metų dalinasi su Estija. „Esu pateikęs projektą, kad įtaigų vadovams kadencijos galėtų būti, tačiau jos neturėtų būti ribojamos“, – sakė Seimo narys.