PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2018 m. Rugpjūčio 14 d. 08:33

Seimo kontrolierių patarėjai: Pravieniškių pataisos namuose-atviroje kolonijoje trūksta prižiūrėtojų, neveikia vaizdo kameros

Kaunas

Pixabay.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


48594

Pravieniškių pataisos namuose-atviroje kolonijoje trūksta ne tik prižiūrėtojų, tačiau įkalinimo įstaigoje neveikia vaizdo kameros, veikiančių kamerų vaizdas monitoriuose vos įžiūrimas, teigia Seimo kontrolieriaus patarėjai.

Netikėtai apsilankę Pravieniškių pataisos namuose-atviroje kolonijoje Seimo kontrolieriaus patarėjai įsitikino, kad įstaigoje dieną budi tik dešimt pareigūnų, kolonijoje neveikia net 22 vaizdo kameros, o antrajame sektoriuje iš veikiančių dviejų kamerų pareigūnams perduodamą informaciją reikia žiūrėti per monitorius, kuriuose vaizdas vos įžiūrimas.

„Po Seimo kontrolieriaus Augustino Normanto susitikimo su teisingumo ministru Elvinu Jankevičiumi iškilo tam tikrų klausimų, į kuriuos atsakymus norėjome gauti vietoje, todėl nepranešę Pravieniškių pataisos namų-atviros kolonijos vadovams apsilankėme įstaigoje“, - sakė Seimo kontrolierių įstaigos vyriausiasis konsultantas viešiesiems ryšiams Vytautas Valentinavičius.

Atlikdami žmogaus teisių stebėseną Pravieniškių pataisos namuose-atviroje kolonijoje, Seimo kontrolierių įstaigos patarėjai domėjosi, kaip sprendžiami su įkalinimo įstaigų reorganizavimu susiję klausimai, taip pat nuteistųjų saugumo bei smurto proveržio prevencijos klausimai. Susitikę su įstaigos laikinuoju vadovu Dainiumi Sušinskiu Seimo kontrolieriaus patarėjai klausė, koks dėmesys bus skiriamas kalinių resocializacijos programoms, ar yra ilgalaikė smurto tarp kalinių mažinimo strategija.

„Nuteistųjų skundų analizė atskleidė, kad viena iš pagrindinių smurto priežasčių - nuteistųjų užimtumo, socializacijos programų stoka. Nelaisvėje atsidūrę asmenys, prarasdami laisvėje įprastus socialinius įgūdžius, įgauna naujų, neigiamų kalėjimo kultūros įgūdžių, todėl socialinių programų stygius įkalinimo įstaigose turi būti sprendžiamas kuo skubiau“, - pažymėjo Seimo kontrolierių įstaigos atstovas V. Valentinavičius.

Pravieniškių pataisos namų-atviros kolonijos laikinasis vadovas D. Sušinskis Seimo kontrolierių įstaigos atstovams sakė, kad įstaigos Kriminalinės žvalgybos skyriuje liko vos septyni darbuotojai, ir likusių dešimt dešimčių bylų jie nepajėgūs išnagrinėti laiku. Seimo kontrolierių įstaigos pareigūnai apsilankymo metu nustatė, kad pataisos įstaigos antrame sektoriuje dirbo tik dešimt pareigūnų.

„Pastiprinimo Pravieniškių pataisos namai-atvira kolonija sulaukia iš kitų jėgos struktūrų, popietėmis ir vakarais atvyksta budėti savo noru apie vieną dešimtį įstaigos pareigūnų, tačiau tai tik kriziniu atveju įmanomas scenarijus - užtikrinti nuteistųjų apsaugą reikalingas nuolatinis trijų dešimčių pareigūnų budėjimas“, - pastebėjo Seimo kontrolierių įstaigos atstovas V. Valentinavičius.

Vizito metu Seimo kontrolieriaus patarėjai išsiaiškino, kad Pravieniškių pataisos namams-atvirai kolonijai reikalinga pagalba iš Policijos departamento, kuri padėtų nuolatos stebėti prie įkalinimo įstaigos esančias teritorijas, nes prie įstaigos teritorijos nuolatos slepiamos permetimui paruoštos „siuntos“. Be to, Pravieniškių miestelyje būtina įrengti vaizdo kameras, kurios padėtų užtikrinti tvarką, užkardinti galimas nusikalstamas veikas.

Landydamiesi Pravieniškėse Seimo kontrolierių įstaigos patarėjai apžiūrėjo naujus du korpusus, į kuriuos bus perkeliami pasitaisyti linkę nuteistieji, taip pat susipažino, kaip bus išskirstyti probleminiai nuteistieji. D. Sušinskis Seimo kontrolierių įstaigos darbuotojus supažindino su nuteistųjų išskirstymo po Lietuvos pataisos įstaigas ir įstaigos teritoriją projektais, paaiškino, kaip bus reorganizuojamas drausmės grupės sektorius.

Apsilankymo Pravieniškių pataisos namuose atviroje kolonijoje metu taip pat buvo kalbama apie atliekamas kratas, jų fiksavimą vaizdo registratoriais, aptariama žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija apie galimą nuolaidžiavimą tam tikroms nuteistųjų grupėms. Seimo kontrolierių įstaigos darbuotojai domėjosi kratų metu konfiskuotu nuteistųjų turtu, procedūromis, kuriomis vadovaujamasi jį grąžinant nuteistojo artimiesiems.

ELTA