Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Švirkštas / SCANPIX
Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA
Griežčiau bausti už „lindynių laikymą", kur abejotinos reputacijos asmenys renkasi dėl azartinių lošimų, vartojamas alkoholis ir narkotikai, parlamentui pasiūlė Mišrios Seimo narių grupės narys Artūras Zuokas.
Už pirmą kartą padarytą tokį nusižengimą siūloma numatyti nuo 100 iki 300 eurų siekiančias baudas. Jei Seimas pritartų, toks administracinis nusižengimas, padarytas pakartotinai, užtrauktų baudą nuo 300 iki 700 eurų.
A. Zuokas tikisi, kad policijai bus suteiktas instrumentas, kuris leistų efektyviau kovoti su plintančiu narkotikų ir psichotropinių medžiagų vartojimu.
„Yra gana dažna praktika, kai ypač didesniuose miestuose tam tikri turto turėtojai specializuojasi nuomodami butus, kuriuose vyksta būtent tokia veikla. Tai tampa lindynėmis arba narkotikams vartoti, arba teikti seksualines paslaugas, arba alkoholiui. Be abejo, kaimynams tai tampa didele problema, o policija šiuo atveju net negali imtis jokių veiksmų“, – pateikdamas projektą iš Seimo tribūnos yra sakęs A. Zuokas.
Parlamentarai abejoja: „landynės“ ar „lindynės?“
Išvadas Teisės ir teisėtvarkos komitetui dėl A. Zuoko iniciatyvos rengsiantis parlamentaras Vitalijus Gailius sako, kad pasiūlytas reguliavimas nuramintų gyventojus, kuriems tenka gyventi šalia tokių landynių.
„Narkotikų platinimo vietos pripažinimas landyne, mano nuomone, yra vienas iš būdų nuraminti šalia gyvenančius žmones. Priėmus kodekso pataisas, suteiktume įrankį nuraminti žmones, kurie skųsis dėl to“, – trečiadienį komiteto posėdyje sakė V. Gailius.
Tačiau Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas bandė pataisyti kolegos žodyną, atkreipdamas dėmesį į tai, kad Administracinių nusižengimų kodekse (ANK) nėra sąvokos „landynė“, o vartojamas žodis „lindynė“.
„Ten sąvokos „landynė“ nėra, ten yra pavartota sąvoka „lindynė“, kuri neegzistuoja niekur“,– pastebėjo J. Sabatauskas.
Beje, dėl kodekse įrašyto termino „lindynė“ abejonių yra išsakęs ir pats projekto autorius A. Zuokas.
„Toks terminas man irgi truputėlį keistokas, bet toks terminas yra įstatyme“, – pateikdamas projektą sakė A. Zuokas.
Jo teigimu, nereikėtų manyti, kad lindynės yra tik asocialių žmonių arba žmonių, kurie, sakykime, turi tokį gyvenimo būdą, buvimo vietos.
„Šiandieną Vilniaus mieste yra nuomos tinklų. Turto savininkai, supirkę labai pigius butus, juos nuomoja. Juose vyksta narkotinių medžiagų platinimas, vartojimas, alkoholio pardavimas ir panašiai. Svarbu, kad jie gauna tik nuomos pajamas. Nors turtas paverstas lindynėmis, policija negali imtis jokių veiksmų prieš juos. Jeigu ten, pavyzdžiui, kas nors žolę rūko arba vartoja kitus narkotikus, jie net negali nubausti turto savininko“, – apie lindynes yra kalbėjęs A. Zuokas.
Seimo kanceliarijos Teisės departamentas irgi yra išsakęs abejones, ar ir dabar galiojančiame ANK vartojama „lindynių laikymo“ sąvoka yra tiksli ir vartotina.
„Nei ANK, nei jokiame kitame įstatyme sąvoka „lindynė“ nėra apibrėžta ar vartojama. Galiojantys įstatymai nenumato ir tokios nekilnojamojo daikto daiktinės teisės kaip nekilnojamojo daikto laikymas. Atsižvelgiant į tai, o taip pat ir į teismų praktiką, svarstytina, ar (...) neturėtų būti vartojama tikslesnė šio nusižengimo objektyviąją pusę apibrėžianti formuluotė, pvz., „patalpų suteikimas azartiniams lošimams lošti, ištvirkauti, vartoti narkotines, psichotropines ar kitas psichiką veikiančias medžiagas arba alkoholinius gėrimus“, – sakoma Seimo Teisės departamento išvadoje.
Šių metų gruodžio 10 d. pateikimo stadijoje bendru sutarimu pritarimą Seime sulaukusį projektą svarstys Teisės ir teisėtvarkos komitetas, išvadų rengėjais paskyręs parlamentarus V. Gailių ir Agnę Širinskienę. Kodekso pataisas vertins Vyriausybė, o į plenarinę salę jos sugrįš pavasario sesijoje.
Galiojančiame Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad azartinių lošimų, ištvirkavimo arba alkoholinių gėrimų vartojimo lindynių laikymas užtraukia baudą nuo 30 iki 60 eurų, o už pakartotinai padarytą nusižengimą – nuo 60 iki 140 eurų dydžio baudą.