PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gruodžio 21 d. 17:03

Seimo etikos sargai: TTK turėjo inicijuoti ekspertinį Civilinės sąjungos įstatymo vertinimą

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Augustė LyberytėŠaltinis: BNS


254644

Seimo etikos sargai nusprendė, kad Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas (TTK) pažeidė Seimo statutą, atsisakydamas inicijuoti ekspertinį vertinimą dėl Civilinės sąjungos įstatymo projekto. Tokio teisinio reguliavimo poveikio analizės dar lapkritį paprašė Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija. Tačiau TTK atsisakė tai daryti, mat teisės aktams komiteto nariai svarstymo stadijoje jau buvo pritarę.

Apie tokį parlamento Etikos ir procedūrų komisijos sprendimą trečiadienį savo „Facebook“ paskyroje pranešė Lietuvos regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė. Būtent ji ir pasikreipė į etikos sargus dėl tokio TTK sprendimo.

„Teisės ir teisėtvarkos komitetas, komiteto pirmininko S. Šedbaro siūlymu atsisakydamas užsakyti ekspertų išvadą, pažeidė Seimo statutą. Toks šiandieninis Seimo etikos sargų verdiktas“, – rašė politikė.

Ji pastebėjo, kad analogiška situacija turėtų būti taikoma ir praėjusią savaitę Seimo salę pasiekusiam kanapių dekriminalizavimo įstatymo projektui. Tada tvirtinant posėdžio darbotvarkę, LVŽS frakcijos seniūnės pavaduotojas Aurelijus Veryga teigė, jog daugiau kaip 30 Seimo narių reikalauja atlikti teisinį įstatymo projektų reguliavimo vertinimą. Visgi, parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen patikino, jog kanapių dekriminalizavimo klausimas gali būti svarstomas Seimo salėje, todėl „surinkti parašai nėra priežastis jo nesvarstyti“. O TTK pirmininkas Stasys Šedbaras paragino vadovautis ankstesne – Civilinės sąjungos įstatymo.

„Po šio etikos sargų išaiškinimo akivaizdu, kad ir kanapių dekriminalizavimo atveju Seimo narių grupei paprašius ekspertinio vertinimo, procedūra turėjo sustoti ir jis turėjo būti užsakytas, nes situacijos yra analogiškos. To nebuvo padaryta Seimo Pirmininkei vienasmeniškai nusprendus ir atsisakius stabdyti įstatymo svarstymo procedūrą“, – aplinkybes priminė A. Širinskienė.

Be to, politikė patikino, kad artimiausiu metu kreipsis į Etikos ir procedūrų komisiją, „prašydama prisiminti ilgametę (...) komisijos patirtį, kad konstatavus etikos pažeidimus, procedūros yra nutraukiamos ir kartojamos nuo pažeidimo padarymo momento“.

„Tokiu atveju yra privalu grąžinti teisėkūros procesą į tą vietą, kur padarytas pažeidimas, t. y., pripažinti Seimo balsavimą vykus neteisėtai ir pakartotinai balsuoti tik tuomet, kai bus gauta ir apsvarstyta ekspertų išvada“, – nurodė ji.

ELTA primena, kad lapkričio mėnesį dalis opozicijos atstovų kreipėsi į Seimo valdybą ir Teisės ir teisėtvarkos komitetą, prašydami atlikti ekspertinį įstatymo projekto vertinimą. Seimo nariai norėjo gauti tikslius atsakymus, kaip siūlomas Civilinės sąjungos įstatymas tiesiogiai paveiktų teismus, Lietuvos žmonių gyvenimą ir bendras nuotaikas visuomenėje. Taip pat prašyta išanalizuoti ir tiksliai įvertinti galimas grėsmes teismų sistemai, jeigu, pavyzdžiui, siūlomu reguliavimu nepatenkinti asmenys kreiptųsi į tarptautinius teismus.

Valdančiosios daugumos atstovai neabejojo, kad tokia iniciatyva opozicija bando vilkinti Civilinės sąjungos įstatymo projekto svarstymą parlamente.

Visgi, TTK apsisprendė neinicijuoti ekspertinio Civilinės sąjungos įstatymo projekto vertinimo.