PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Vasario 12 d. 14:58

Seimo etikos sargai: J. Meko kūrybą be jo sūnaus sutikimo demonstravęs R. Žemaitaitis pasielgė neetiškai

Lietuva

Remigijus Žemaitaitis. ELTA / Andrius Ufartas

Raminta MajauskaitėŠaltinis: ELTA


344338

Trečiadienį Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) nusprendė, kad parlamento plenarinių posėdžių salėje menininko Jono Meko performansą demonstravęs „Nemuno aušros“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis buvo neetiškas kūrėjo atžvilgiu ir pažeidė politikams taikomus elgesio standartus.

„(Seimo – ELTA) posėdyje politinės gynybos tikslais panaudojęs J. Meko kūrinį be autoriaus sūnaus sutikimo R. Žemaitaitis nesilaikė Valstybės politiko elgesio kodekse įtvirtintų pagarbos žmogui ir valstybei principų“, – komisijos išvadą trečiadienį vykusio posėdžio metu įgarsino socialdemokratas Audrius Radvilavičius.

Pastarąją išvadą palaikė šeši Seimo etikos sargai, vienas pasisakė „prieš“, trys susilaikė.

Taip pat posėdžio metu komisija rekomendavo J. Meko sūnui Sebastianui Mekui kreiptis į teismą, jeigu, jo nuomone, R. Žemaitaitis netinkamai panaudojo minėtą kūrinį ir taip buvo pažeistos autorinės teisės.

„J. Mekas buvo aktyvus palestiniečių teisių gynėjas, piktnaudžiaujant jo kūryba, siekiant pritarti antisemitinei retorikai, kaip padarė R. Žemaitaitis, yra visiškai nepriimtina, R. Žemaitaičio pasisakymai – pasibjaurėtini ir vienareikšmiškai smerktini“, – laišku pateiktą S. Meko atsakymą komisijai posėdžio metu perskaitė A. Radvilavičius.

Pats R. Žemaitaitis posėdyje nedalyvavo.

Gruodžio pradžioje, Seimui sprendžiant dėl R. Žemaitaičio teisinės neliečiamybės naikinimo, politikas parlamento posėdžių salėje demonstravo ištrauką iš J. Meko poetinio performanso „Aš esu palestinietis“.

Prašydamas įvertinti, ar ištrauką iš šio performanso posėdžio metu rodęs „aušriečių“ lyderis nepažeidė autorių teisių, į Seimo etikos sargus gruodį kreipėsi liberalas Simonas Kairys. Jis nurodė, kad pastarojo kūrinio autorinių teisių paveldėtojas yra J. Meko sūnus Sebastianas Mekas.

Tiesa, iš pradžių Etikos ir procedūrų komisija pažymėjo, jog tokiu atžvilgiu R. Žemaitaičio elgesio nagrinėti negali – dėl autorių ir gretutinių teisių pažeidimų sprendimus priima teismai. Vis dėlto, galiausiai nutarta, kad „aušriečių“ lyderio elgesys turėtų būti įvertintas dėl galimų etikos pažeidimų, naudojant J. Meko kūrybą be šio autoriaus sūnaus sutikimo.

Primenama, kad gruodžio pradžioje Seimas panaikino R. Žemaitaičio imunitetą ir leido politiką patraukti baudžiamojon atsakomybėn. „Aušriečių“ pirmininkas yra teisiamas dėl neapykantos prieš žydų tautybės asmenis kurstymo, taip pat dėl viešo pritarimo tarptautiniams nusikaltimams bei jų neigimo ar šiurkštaus menkinimo.

Baudžiamosios bylos duomenimis, R. Žemaitaičiui kaltinimai grindžiami jo paties įrašais socialiniame tinkle „Facebook“. Praėjusios kadencijos Seime, R. Žemaitaitis, komentuodamas žinią, kad Izraelio pajėgos nugriovė palestiniečių mokyklą, galimai niekino žydų tautybės asmenis, vartojo antisemitinius pasisakymus.

Balandį Konstitucinis Teismas (KT) konstatavo, jog R. Žemaitaitis antisemitiniais pareiškimais sulaužė Seimo nario priesaiką ir šiurkščiai pažeidė Konstituciją. Po KT nutarimo R. Žemaitaitis pats atsisakė Seimo nario mandato, tačiau rudenį dalyvavo rinkimuose į Seimą ir vėl buvo išrinktas.

#REMIGIJUS ŽEMAITAITIS#NEMUNO AUŠRA#JONAS MEKAS#ETIKA