PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Vasario 14 d. 15:46

Seimo Etikos komisija tirs M. Matijošaičio kompiuterinės įrangos įsigijimą

Lietuva

BNS Fotobanko nuotr.

Milena AndrukaitytėŠaltinis: BNS


292061

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) vertins abejonių dėl pagrįstumo sukėlusius Laisvės partijos atstovo Mariaus Matijošaičio pirkinius, bet reaguodami į žiniasklaidos pranešimus, o ne paties parlamentaro prašymą.

Seimo EPK gavo parlamentaro prašymą įvertinti politiko visos kadencijos išlaidų tinkamumą, tačiau trečiadienį posėdyje nusprendė to nedaryti, o tyrimą pradėti pagal viešai pateiktą informaciją.

Iniciatyvos „Skaidrinam“ iniciatorius Andrius Tapinas paskelbė, kad Seimo narys M. Matijošaitis už parlamentinei veiklai skirtas lėšas pirko profesionalią muzikinę įrangą, kompiuterius ir kitas prekes.

Sulaukęs kritikos dėl pirkinių jis sustabdė narystę Laisvės partijoje ir kreipėsi į Etikos į procedūrų komisiją, jog ši peržiūrėtų jo parlamentinių lėšų panaudojimo ataskaitas ir įvertintų, ar įsigytos prekės ar paslaugos atitinka Seimo valdybos reglamentavimą.

Komisijos pirmininkė Aušrinė Norkienė teigė, jog ėmusis M. Matijošaičio prašymo komisija vėliau gali sulaukti visų Seimo narių prašymų, todėl siūlė tyrimą atlikti tik žiniasklaidoje paskelbtos medžiagos apie parlamentaro įsigytą muzikinę įrangą.

„Kitu atveju, jei ateis dar 141 Seimo narys ir prašys įvertinti, visą atsakomybę permesdami mums vertinti, turėsime atskirą departamentą steigti“, – sakė A. Norkienė.

Tam komisijos nariai pritarė bendru sutarimu.

Taip pat komisijos nariai aptarė A. Tapino paskelbtą naujausią informaciją apie 19-os parlamentarų brangesnius pirkinius, įsigytus tarp 2023 metų rugsėjo ir lapkričio 15 dienos. Didžioji dalis įvardijamų Seimo narių pirko telefonus arba kompiuterius.

A. Tapino paskelbtame sąraše minimi įvairioms politinėms jėgoms atstovaujantys parlamentarai, tarp jų – du dabartiniai ministrai Agnė Bilotaitė ir Dainius Kreivys bei buvusi ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Pasak A. Tapino, brangiausią pirkinį parlamentinėms išlaidoms skirtomis lėšomis įsigijo konservatorius Arūnas Valinskas. Jis už 2658 eurus nusipirko „Lenovo Legion Pro 7“ – anot A. Tapino, gamintojai nurodo, kad šis kompiuteris skirtas žaidimams. Jo teigimu, A. Valinskas pažadėjo Seimo kanceliarijai grąžinti kompiuteriui išleistus pinigus.

Šiame sąraše dėl įsigyto „Lenovo Legion 5 Pro“ už 1699 eurus atsidūrusi socialdemokratė Dovilė Šakalienė siūlė į ją pažiūrėti „blaiviai ir ramiai“, nes galingo kompiuterio jai reikia darbui, rengti prezentacijoms, ataskaitoms. A. Tapinas šį pirkinį pagal gamintojo aprašymą įvardijo kaip „idealų nešiojamą kompiuterį didelės raiškos kompiuterinių žaidimų mėgėjams“.

„Aš kai viena iš devyniolikos švaistytojų, kuri nusipirko vieną kompiuterį per dvi kadencijas, manau, kad į šią situaciją reikia pažiūrėti blaiviai ir ramiai. Kai aš (įsigydama - BNS) prašiau kompiuterio, kad būtų galima atlikti didelės raiškos grafikos dizaino darbus, dabar šitoj situacijoj aš turėjau paklausti, ar kompiuteriu galima žaisti?“ – per posėdį sakė EPK narė D. Šakalienė.

Seimo nariams kas mėnesį skiriama 0,8 vidutinio mėnesio darbo užmokesčio dydžio suma išlaidoms, susijusioms su jų parlamentine veikla: biuro, kompiuterinės technikos nuomai, ryšio paslaugoms, transporto išlaidoms, automobilio eksploatacijai, suvenyrams, viešosios informacijos rengėjų paslaugoms ir panašiai.

EPK ataskaita rodo, kad parlamentinei veiklai Seimo nariai praėjusiais metais išleido daugiau kaip 2 mln. eurų. Praktiškai tokia pati suma panaudota ir 2022-aisiais.

Per praėjusius metus kiekvienas Seimo narys parlamentinei veiklai galėjo panaudoti 18,5 tūkst. eurų, beveik visą sumą išleido daugiau kaip pusšimtis parlamentarų.

Pernai pradėtą savivaldybės politikų išmokų tyrimą „Skaidrinam“ A. Tapinui perkėlus į parlamentą, kur jis tikrina Seimo nariams skirtų parlamentinių lėšų panaudojimą, praėjusią savaitę energetikos ministras Dainius Kreivys grąžino nuo 2021 metų pradžios gautas parlamentines lėšas, per 18 tūkst. eurų.