PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Liepos 23 d. 18:07

Seime pasitikrinti pasitikėjimą premjerui pasiūlė prezidentas

Lietuva

Gitanas Nausėda. ELTA / Ervin Rauluševičius

Austėja PaulauskaitėŠaltinis: ELTA


375192

Pasirodžius naujai informacijai apie premjero Gintauto Palucko verslus ir praeities ryšius, pasitikėjimą pasitikrinti parlamente jam pasiūlė šalies prezidentas Gitanas Nausėda.

„Paprašiau premjero pateikti visuomenei paaiškinimus dėl naujai paaiškėjusių faktų, o taip pat primygtinai pasiūliau pasitikrinti politinį pasitikėjimą Parlamente“, – Prezidentūros pranešime cituojamas G. Nausėda.

„Teisėsaugos institucijų atliekami tyrimai, tikiu, duos atsakymus į esminius klausimus, tačiau kartu svarbu žinoti ar premjeras ir ši Vyriausybė tebeturi pakankamą palaikymą Seime. Artėja itin svarbi Seimo rudens sesija, kurios metu bus tvirtinamas 2026 m. valstybės biudžetas ir rekordinės išlaidos gynybai, esame sudėtingoje geopolitinėje situacijoje, todėl politinis neapibrėžtumas nėra priimtinas“, – pridūrė jis.

Kaip skelbta anksčiau, vos pernai įkurta premjero Gintauto Palucko brolienės Virginijos Paluckienės bendrovė „Dankora“ gavo europinę paramą ir už didžiąją dalį jos įsigijo prekių iš ministrui pirmininkui dalinai priklausančios įmonės „Garnis“, skelbia visuomenininkas Andrius Tapinas.

Paaiškėjus šiai informacijai, socialdemokratų frakcijos lyderis Remigijus Motuzas užsiminė, jog apie premjero situaciją artimiausiu metu ketinama diskutuoti su koalicijos partneriais. Savo ruožtu G. Paluckas trečiadienio vakarą pranešė ketinantis pasitikrinti pasitikėjimą Seime.

ELTA primena, kad nuo gegužės pabaigos viešojoje erdvėje pasirodo vis nauji tyrimai apie premjerą G. Palucką bei jo praeitį, verslo ryšius.

Ankstesnis „Siena“ ir „Laisvės TV“ tyrimas atskleidė, jog premjeras G. Paluckas galutinai atlygino dar 2012 m. vadinamoje žiurkių byloje priteistą žalą Vilniaus miesto savivaldybei vos prieš kelias savaites – paskutinius 4,9 tūkst. eurų politikas sumokėjo šių metų liepos 8 d. Iš viso jam buvo priteista atlyginti kiek daugiau nei 57 tūkst. litų (apie 16,5 tūkst. eurų).

Vis tik, tyrime skelbiama, kad G. Paluckas buvo sutaręs su savivaldybe atsiskaityti dalimis – atlyginti žalą iki 2015 m. pabaigos. Tačiau sutarto grafiko politikas nesilaikė – į savivaldybės biudžetą 2014 m. gegužę pervedė 40 tūkst. litų (maždaug 11,5 tūkst. eurų), daugiau pavedimų nebuvo.

Premjero patarėjas Justinas Argustas tikino, jog pastaroji situacija susiklostė dėl aplaidžios žmogiškos klaidos. G. Paluckas savivaldybei sumokėjo ir priskaičiuotus delspinigius bei atsiprašė dėl susiklosčiusios situacijos.

Tuo metu pirmasis „Siena“ ir „Laisvės TV“ tyrimas atskleidė, jog premjero iš dalies valdoma įmonė „Garnis“ gavo 200 tūkst. eurų paskolą iš nacionalinio plėtros banko ILTE. Sutartis sudaryta politikui jau einant Vyriausybės vadovo pareigas.

Antroji žurnalistinio tyrimo dalis kelia klausimus dėl Vyriausybės vadovo iki 2018 m. valdytos ežerų dugnų topografijos aplikaciją vysčiusios įmonės „Sagerta“ gautų ir negrąžintų šimtatūkstantinių paskolų iš su verslininku Darijumi Vilčinsku susijusios bendrovės „Uni Trading“.

Tyrime nurodoma, kad ryšių tarp G. Palucko ir D. Vilčinsko – ir daugiau. 2012 m. būsimasis premjeras iš verslininko vadovaujamos įmonės įsigijo 223 tūkst. eurų vertės būstą sostinės Verkių regioninio parko teritorijoje, kurio taip pat nebuvo deklaravęs 2013 m. turto bei interesų deklaracijose.

Aiškindamiesi, kur iki buto įsigijimo gyveno premjeras, žurnalistai trečiajame tyrime paviešino, kad Kipro įmonė 2012 m. G. Paluckui Vilniaus centre pigiai pardavė butą, o sklypą, ant kurio stovi iš dalies politiko valdomas pastatas, suformavo pats ministras pirmininkas, kai dar ėjo Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas.

Dėl „Garnio“ gautos paskolos panaudojimo aplinkybių ikiteisminį tyrimą pradėjo Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba – kaip liudytojas buvo apklaustas ir G. Paluckas. Dėl antrojo tyrimo aplinkybių aiškinasi Specialiųjų tyrimų tarnyba.

#GINTAUTAS PALUCKAS#GITANAS NAUSĖDA#PREMJERAS#PREZIDENTAS