PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2018 m. Rugsėjo 13 d. 16:58

Seimas svarstys siūlymą suteikti amnestiją daliai nuteistųjų

Vilnius

Asociatyvi Pixabay.com nuotr.

Reporteris OrintaŠaltinis: Etaplius.lt


52285

Seimas pradėjo svarstyti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūno Ramūno Karbauskio pristatytą Įstatymo dėl amnestijos akto projektą (Nr. XIIIP-2400), kuriuo pažymint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, popiežiaus Pranciškaus vizitą bei 25-ąsias šv. Jono Pauliaus II apsilankymo metines Lietuvoje siekiama daliai nuteistųjų suteikti amnestiją.

Įstatymo projektu siūloma nuo neatliktosios laisvės atėmimo bausmės dalies atleisti ypač pažeidžiamoms visuomenės grupėms priklausančius asmenis – nėščias moteris ir motinas, auginančias iki 18 metų vaikus, kurios nuteistos laisvės atėmimo bausme iki 6 metų imtinai bei pirmą kartą nuteistus laisvės atėmimo bausme iki 3 metų imtinai moteris ir vyresnius kaip 65 metų vyrus, asmenis, kuriems nustatytas sunkus ar vidutinis neįgalumo lygis, ir nepilnamečius, išskyrus įstatyme numatytas išimtis.

Pagal projektą neatliktoji laisvės atėmimo bausmė nėščioms moterims ir motinoms, auginančioms vaiką iki 18 metų, būtų sumažinama per pusę, bet ne daugiau kaip 5 metais – nuteistoms laisvės atėmimo bausme daugiau kaip 6 metams už nusikaltimus, padarytus dėl neatsargumo, ir vienu trečdaliu, bet ne daugiau kaip 3 metais – nuteistoms laisvės atėmimo bausme daugiau kaip 6 metams už tyčinius nusikaltimus.

Asmenims, nuteistiems už nusikaltimus, padarytus dėl neatsargumo, neatliktą laisvės atėmimo bausmę siūloma sumažinti: vienu trečdaliu – nuteistiems laisvės atėmimo bausme iki 6 metų imtinai; vienu ketvirtadaliu, bet ne daugiau kaip 2 metais – nuteistiems laisvės atėmimo bausme daugiau kaip 6 metams.

Pasak projekto iniciatoriaus, asmenims, pažeidinėjantiems laisvės atėmimo bausmės atlikimo režimą, Amnestijos komisijos sprendimu atleidimas nuo bausmės ar bausmės sumažinimas galės būti netaikomas – kiekvienas toks atvejis būtų vertinamas individualiai, atsižvelgiant į kiekvieno asmens elgesį.

Amnestija būtų netaikoma asmenims, nuteistiems už: genocidą, nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimai, nusikaltimus Lietuvos valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui ir konstitucinei santvarkai, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus finansų sistemai, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, nusikaltimus visuomenės saugumui, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus, susijusius su disponavimu ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis, sprogstamosiomis ar radioaktyviosiomis medžiagomis arba karine įranga, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus, susijusius su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis, nuodingosiomis ar stipriai veikiančiomis medžiagomis, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus valdymo tvarkai.

Amnestija, pagal siūlomą projektą, taip pat būtų netaikoma asmenims, kuriems paskirta laisvės atėmimo iki gyvos galvos bausmė, pripažintiems recidyvistais ar pavojingais recidyvistais, už tyčinius nusikaltimus nuteistiesiems laisvės atėmimo bausme daugiau kaip 10 metų, padariusiems kelis nusikaltimus (nusikalstamų veikų sutaptis), jeigu bent dėl vieno iš jų šis įstatymas amnestijos nenumato, nuteistiesiems už nusikaltimus, padarytus laisvės atėmimo vietose, nuteistiems laisvės atėmimu, atidedant paskirtos bausmės vykdymą, lygtinai atleistiesiems nuo bausmės prieš terminą, taip pat lygtinai paleistiems iš laisvės atėmimo vietų laisvės atėmimo bausmės daliai, nuo kurios jie lygtinai atleisti ar prieš laiką paleisti.

Po pristatymo už teisės akto projektą balsavo 64 Seimo nariai, prieš – 4, susilaikė 25 parlamentarai. Pritarus projektui po pateikimo, toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Kultūros komitete, papildomu – Žmogaus teisių komitete. Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti spalio 9 d.