Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
Rūdninkų poligonas / KAM – srž. sp. K. Kavolėlio nuotr.
Paulius PerminasŠaltinis: BNS
Pasak pakeitimus pristačiusios krašto apsaugos viceministrės Orijanos Mašalės, jais siekiama tinkamai įgyvendinti Vokietijos brigados įsikūrimo Šalčininkų rajono savivaldybėje statomame poligone sąlygas.
„Pirmojo pakeitimo tikslas yra sudaryti sąlygas greitai pastatyti reikiamus inžinierinius statinius ir įrenginius už poligonų ribų. Kalbama apie geležinkelio atšaką, vandentiekį, elektrą ir kitą infrastruktūrą“, – kalbėjo ji.
KAM yra skelbusi, jog be šio įstatymo išimčių geležinkelio atšaka į karinę teritoriją galėtų būti sukurta 2030-aisiais.
Anksčiau skelbta, jog statant karinį miestelį Susisiekimo ministerija siūlo nutiesti naują apie 8,6 kilometro ilgio 1520 milimetrų pločio geležinkelio vėžę atkarpoje tarp Jašiūnų ir Stasylų, Šalčininkų rajone.
Poligono teritorijoje driektųsi apie 1,6 kilometro geležinkelis bei rampa, skirta kroviniams ar sunkiajai karinei technikai krauti, Vokietijos brigados kariams įlaipinti.
Kartu būtų įrengtos pervažos kelyje Sližiūnai–Gerviškės–Narkuškės bei Biržės gatvėje prie Dainavos kaimo, taip pat pralaidos, o prireikus – signalizacijos, ryšių ir elektros tiekimo įrenginiai.
Pakeitimais, kuriuos svarstys Seimas, taip pat siūloma sudaryti palankesnes sąlygas dujų tiekimo, elektros tinklų plėtrai ir įrengimui.
Įstatymo pataisomis numatoma supaprastinti teritorijų planavimo, žemės paėmimo ir statybų procedūras, kai inžinerinės infrastruktūros objektai, būtini poligono veiklai, yra statomi už jo ribų.
Be to, siekiama įtvirtinti galimybę ministerijai išnuomoti poligono teritorijoje esančius valstybinės žemės sklypus vystytojams, kai to reikia valdžios ir privataus sektoriaus partnerystės projektams ar subjektams, atsakingiems už reikalingos inžinerinės infrastruktūros įrengimui, kai ji reikalinga karinei infrastruktūrai funkcionuoti.
„Supaprastinus žemės paėmimo iš visuomenės procedūras, procesas pagreitėtų nuo 36 iki devynių mėnesių, ir trečias dalykas, kuris gali suteikti greitį, yra tai, kad statybos būtų pradėtos vykdyti nesulaukus statybų leidimų, ir taip procesas pagreitėtų dviem mėnesiais“, – kalbėjo O. Mašalė.
Pasak viceministrės, taip pat siekiama įtvirtinti galimybę KAM išnuomoti poligono teritorijoje esančius valstybinės žemės sklypus vystytojams, kai to reikia valdžios ir privataus sektoriaus partnerystės (angl. PPP) projektams ar subjektams, atsakingiems už reikalingos inžinerinės infrastruktūros įrengimui, kai ji reikalinga karinei infrastruktūrai funkcionuoti.
„Kadangi kuruoju visų poligonų tema ir matau, kaip vyksta procesas, galiu pasakyti, kad didelių neatitikimų tarp rinkos ir gyventojų lūkesčių nėra ir žmonėms yra atlyginama sąžiningai pagal rinkos vertę“, – teigė ji.
Kaip rašė BNS, Vokietija yra įsipareigojusi dislokuoti karių brigadą Lietuvoje iki 2027 metų pabaigos. Pernai balandį į Lietuvą atvyko pirminis Vokietijos brigados elementas, atsakingas už brigados perkėlimo planavimą. Numatoma, kad iki šių metų pabaigos vokiečių karių skaičius išaugs iki 500.
Bundesvero pajėgoms svarbus Rūdninkų karinis miestelis bus statomas maždaug pusantro kilometro atstumu nuo Rūdninkų gyvenvietės, projektą norima įgyvendinti iki 2027-ųjų. Tikimasi, jog prie miestelio statybų finansiškai prisidės Europos investicijų bankas.
KAM skaičiavimu, valstybės turtiniai įsipareigojimai Rūdninkų karinio miestelio vystymui galėtų siekti apie 1,8 mlrd. eurų (su PVM).
Šiuo metu vyksta karinio miestelio inžinerinių tinklų įrengimo darbai, pradedami pastatų statybos darbai. Pirmojo etapo metu iškils būsimo karinio miestelio infrastruktūros dalis, leisianti daliai Vokietijos brigados įsikurti dar nepabaigus viso karinio miestelio statybos.
Antrasis Rūdninkų karinio miestelio konkurso etapas bus vystomas viešojo ir privataus sektorių partnerystės būdu bei suskaidytas į tris dalis, sumažinant valstybės riziką. Iki gegužės pabaigos įmonės turės pateikti pirminius pasiūlymus, vėliau vyks techninės, finansinės ir teisinės derybos.