PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2019 m. Rugpjūčio 20 d. 13:06

Seimas suteikė XVII Vyriausybei įgaliojimus

Vilnius

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


95421

Seimas antradienį neeilinėje sesijoje pagal Seimo statuto 198 straipsnį suteikė atnaujintai XVII Vyriausybei įgaliojimus.

Už protokolinį nutarimą suteikti XVII Vyriausybei įgaliojimus balsavo 75 iš 101 Seimo nario, prieš – 27, susilaikė – 9.

Prieš balsavimą opozicija teigė, kad Vyriausybės įgaliojimų tvirtinimas protokoliniu nutarimu pagal Seimo statuto 198 str. prieštarauja Konstitucijai.

Konservatorius Jurgis Razma sakė, kad, pasak Konstitucijos ekspertų, pasikeitus daugiau nei pusei ministrų reikia balsuoti ir dėl pačios Vyriausybės programos. Anot jo, dabar to bandoma išvengti tvirtinant Vyriausybės įgaliojimus remiantis Seimo statutu, todėl svarstytina galimybė kreiptis į Konstitucinį Teismą išaiškinti, ar toks Vyriausybės įgaliojimų tvirtinimas neprieštarauja Konstitucijai.

„Seimo pirmininke, ar jūs prisiimsite politinę atsakomybę, kai po kreipimosi į Konstitucinį Teismą išaiškėtų, kad Vyriausybės įgaliojimų suteikimas protokoliniu nutarimu neatitinka Konstitucijos, o Vyriausybė būtų dirbusi tam tikrą laiką, ir kiltų klausimas dėl jos nutarimų legitimumo (...) Negirdima teisės ekspertų pastabų, jog reiktų tvirtinti Vyriausybės programą Seimo nutarimu“, – kalbėjo J. Razma.

Pasak Kęstučio Glavecko, dabartinis Vyriausybės įgaliojimų tvirtinimas pagal Seimo statutą prieštarauja Konstitucijai.

„Bandymas legalizuoti jovalą. Tai, ką mes dabar darome daugelyje vietų, prasilenkia su Konstitucija. Neaiškūs yra santykiai tarp naujos koalicijos ir Vyriausybės, naujos programos ir kitokių dalykų. Reikia viską pergalvoti ir pasirinkti konstitucinį kelią ir įgyvendinti galimybę Vyriausybei pradėti darbus legaliai“, – teigė jis.

J. Razma sakė, kad Seimo vadovybė į Vyriausybės įgaliojimų tvirtinimą žiūri lengvabūdiškai.

„Seimo vadovybė žiūri lengvabūdiškai į įgaliojimų suteikimą Vyriausybei. Noriu akcentuoti, kad girdžiu, kas sakoma Seniūnų sueigoje, kuomet Seimo vadovai pasakė, kad eilinėje sesijoje galima svarstyti kreipimąsi į Konstitucinį Teismą dėl tokio protokolinio nutarimo ir 198 Seimo statuto straipsnio. Lengvabūdiškumas dar tai, kad nebuvo paprašyta Seimo teisės departamento išvados, kad oficialiai būtų pasakyta, koks kelias yra konstituciškai teisingas“, – teigė jis.

Tuo tarpu premjeras Saulius Skvernelis neigia, kad antradienį neeilinėje Seimo sesijoje nauji įgaliojimai Vyriausybei bus suteikti prieštaraujant Konstitucijai. Pasak premjero, bus remiamasi Seimo statuto 198 straipsniu, kuris turi įstatymo galią, o jei kas mano kitaip, gali kreiptis į Konstitucinį Teismą.

„Kiekvienas privatus asmuo turi savo nuomonę, kol šiandien yra galiojantis Seimo statutas – bus vadovaujantis Konstitucija bei Seimo statutu, jeigu kažkas mano, kad yra kitaip, yra galimybė, procedūros kreiptis į Konstitucinį Teismą. Kol Konstitucinis Teismas šiuo klausimu nepasisakė kitaip, visi priimti įstatymai, o Seimo statutas turi įstatymo galią, – jis galiojantis. Procedūros yra pagal Konstituciją ir laikantis Seimo statuto“, – teigė premjeras.

Pasak jo, Seimui iš naujo balsuoti dėl Vyriausybės programos nereikia, nes ji po koalicinių derybų visiškai nepasikeitė.

„Vyriausybė nesikeičia, jeigu kažkas neskiria dviejų dalykų – naujos Vyriausybės formavimo ir įgaliojimų suteikimo, – jų problemos. Vyriausybės programa nesikeičia“, – tikino premjeras.

Buvęs Konstitucinio Teismo teisėjas, Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius Delfi.lt portalui teigė, kad antradienį naujų įgaliojimų suteikimas Vyriausybei pagal Seimo statuto 198 str. prieštaraus Konstitucijai.

Pasak V. Sinkevičiaus, kuomet pasikeičia daugiau kaip pusė ministrų, Vyriausybė turi gauti iš naujo Seimo įgaliojimus. Gauti iš naujo įgaliojimus galima tik tokiu pačiu būdu, kaip jie buvo gauti pirmą kartą – Seimas turi balsuoti, ar pritarti Vyriausybės programai.

„Statute nustatytas teisinis reguliavimas prieštarauja Konstitucijai, nes Konstitucija numato vienintelį būdą iš naujo gauti įgaliojimus, Seimas turi pritarti Vyriausybės programai. Kitų būdų Konstitucijoje nėra“, – Delfi. lt teigė jis.

Vienas iš Konstitucijos autorių apibendrino, kad suteikus įgaliojimus pagal Statutą galėtų kilti Vyriausybės ir jos sprendimų legalumo klausimas.

Parlamentarams pritarus Vyriausybės įgaliojimams, taip pat antradienį pagal Seimo statuto 198 straipsnį prisieks ir trys nauji ministrai: Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos deleguoti naujasis susisiekimo minitsras Jaroslavas Narkevičius, vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė, žemės ūkio ministras „socialdarbietis“ Andrius Palionis.

ELTA