PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Rugsėjo 22 d. 15:20

Seimas pritarė neapdoroto tabako mažmeninės prekybos uždraudimui

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


146766

Seimas antradienį po pateikimo pritarė siūlymui įtvirtinti neapdoroto tabako didmeninės prekybos licencijavimą ir uždrausti neapdoroto tabako mažmeninę prekybą.

„Už” balsavo 63 parlamentarai, „prieš֧“ nebuvo, susilaikė 2.

„Projekto tikslas – užkirsti kelią piktnaudžiavimo atvejams, kai neapdorotas tabakas, tabako žaliava panaudojamas nelegaliai tabako gaminių gamybai, reglamentuoti kitas su neapdorotu tabako susijusias veiklas, neapdoroto tabako įvežimą į Lietuvą, gabenimą, laikymą ir pardavimą šalies viduje”, – Seime pristatydamas projektą antradienį sakė sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis.

Socialdemokratų frakcijos narys Algirdas Sysas sakė, kad iniciatyva yra sveikintina ir klausė, koks kiekis neapdoroto tabako per metus įvežamas į Lietuvą.

„Pačios įmonės, kurios oficialiai dirba Lietuvoje, ne vienerius metu skundėsi, kad Lietuva nereglamentuoja neapdoroto tabako įvežimo ir sudaro nelygias konkurencines sąlygas. Čia sveikintinas dalykas. Pagaliau Lietuva ryžtasi sureguliuoti.

Bet įdomiau, jei konkrečiai pasakytumėte faktų. Kiek per metus įvežama į Lietuvą neapdoroto tabako ir kiek per porą metų „kromelių” buvo su policijos pagalba surasta, kurie užsiiminėja nelegalia cigarečių gamyba”, – sakė A. Sysas.

Visgi A. Šešelgis sakė, kad tikslios statistikos apie įvežamą neapdorotą tabaką neturi, todėl atsakyti negali.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) siūlo nustatyti reikalavimus subjektams, norintiems įsigyti licencijas verstis didmenine prekyba neapdorotu tabaku, taip pat įstatymu siūloma nustatyti licencijuojamos veiklos sąlygas, neapdoroto tabako pardavimo, laikymo ir gabenimo reikalavimus.

SAM, remdamasi Muitinės departamento ir Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, nurodo, kad neapdorotas tabakas, įvežtas iš kitų valstybių, Lietuvoje panaudojamas neteisėtai tabako gaminių gamybai ir nesant licencijavimo mechanizmo, t. y. nežinant vietų, kuriose leidžiama verstis veikla su neapdorotu tabaku, procesą sunku kontroliuoti ir identifikuoti subjektus, užsiimančius šia veikla.

VMI duomenimis, surinktais iš kitų ES valstybių narių mokesčių administratorių dėl tabako žaliavos licencijavimo, iš 18 šalių 9 šalyse taikomos akcizų prievolės (pavyzdžiui, Lenkija, Estija, Slovėnija), 2 šalyse nustatytas muito mokestis (Prancūzija, Liuksemburgas), 6 šalyse taikomas licencijavimas (ar veiklos vietos registravimas) ir akcizų prievolės (Slovakija, Kipras, Rumunija, Didžioji Britanija, Latvija, Graikija).

Toliau šis siūlymas bus svarstomas komitetuose.

ELTA