PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Gruodžio 7 d. 14:09

Seimas pavasarį spręs dėl griežtesnių sankcijų už verslinės žvejybos taisyklių pažeidimus

Lietuva

Žvejyba / Unsplash

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


333087

Seimas pavasario sesijoje ketina svarstyti siūlymą griežtinti atsakomybę už šiurkščius verslinės žvejybos taisyklių pažeidimus.

Šią savaitę parlamentarai po pateikimo pritarė dar praeitoje Seimo kadencijoje parlamentaro socialdemokrato Lino Jonausko inicijuotoms Žuvininkystės įstatymo pataisoms, kuriomis už tokius verslinės žvejybos pažeidimus siūloma iki 1 metų atimti teisę žvejoti.

Tokia sankcija būtų taikoma, jei gamtai padaryta žala viršytų 100 bazinių socialinių išmokų (BSI) dydį. Tai reiškia, teisė žvejoti būtų apribojama neteisėtos verslinės žvejybos metu padarius žalos gamtai už 5500 eurų ir didesnę sumą.

Įstatymo pataisomis taip pat siūloma už šiurkštų verslinės žvejybos vidaus vandenyse tvarkos pažeidimą teisės į žvejybos kvotos galiojimą stabdyti 3 mėnesiams, o už 2 šiurkščius verslinės žvejybos vidaus vandenyse tvarkos pažeidimus, padarytus per vienerius metus, teisę žvejoti apriboti metams.

Pasak L. Jonausko, tokios sankcijos turėtų labiau atgrasyti nuo verslinės žvejybos taisyklių pažeidimų.

„Šiuo metu galiojančios baudos yra niekinės. Praėjusiais metais plačiai nuskambėjo atvejis, kai tautinio paveldo statusą turinti įmonė, žvejodama su didesniu nei jai leista tinklų skaičiumi, padarė žalos aplinkai, kuri viršijo 53 000 eurų. Tokiai įmonei šiuo metu gali grėsti bauda ir teisės žvejoti atėmimas vos vienam mėnesiui. Manau, kad už itin šiurkštų verslinės žvejybos pažeidimą, ypač kai žuvų ištekliams padaryta itin didelė žala, turėtų būti skiriama ne tik bauda, žalos gamtai atlyginimas, bet ir be jokio gailesčio vieneriems metams atimamas žvejybos leidimas“, – mano Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas L. Jonauskas.

Seimo opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos nario Andriaus Bagdono nuomone, užuot didinus baudas, reikėtų labiau griežtinti kontrolę.

„Kadenciją baigęs Seimas jau kė­lė bau­das, iš žve­jų at­ėmė­me du treč­da­lius įran­kių, su ku­riais jie ga­lė­tų žu­vis gau­dy­ti ir už­si­im­ti tuo tra­di­ci­niu ama­tu. Ar ne­ma­no­te, kad šie pa­di­di­ni­mai yra per­tek­li­niai, kad jau už­ten­ka to, kas yra pri­im­ta iki šiol. Tur­būt kon­tro­lės la­biau trūks­ta, o ne bau­dų dy­džio?“, – Seimo plenariniame posėdyje svarstė A. Bagdonas.

Neperlenkti lazdos ragino ir kitas liberalas — Eugenijus Gentvilas.

„Nuo 2014 me­tų už­draus­ta ver­sli­nė žve­jy­ba Lie­tu­vos eže­ruo­se. Pra­ėju­sio­je ka­den­ci­jo­je la­bai stip­riai ap­ri­bo­ta ver­sli­nė žve­jy­ba Kur­šių ma­rio­se ir vi­są lai­ką mes ata­kuo­ja­me tą ver­slą. Bet aš ne­la­bai prieš­ta­rau­ju tam – rei­kia griež­tin­ti, tik žiū­rė­ki­me, ne­per­len­ki­me laz­dos“, – sakė E. Gentvilas.

Griežtesnes sankcijas numatančias Žuvininkystės įstatymo pataisas po pateikimo palaikė 102 Seimo nariai, prieš buvo 1, susilaikė 8 parlamentarai. Jų imsis Aplinkos apsaugos komitetas, o į plenarinę salę projektas vėl atkeliaus pavasarį.

Pagal šiuo metu galiojančius teisės aktus už šiurkštų verslinės žvejybos vidaus vandenyse tvarkos pažeidimą teisė į žvejybos kvotą stabdoma mėnesiui. Padarę du šiurkščius pažeidimus per dvejus metus sulaukia kvotos stabdymo 2 mėnesiams, o už 3 tokius pažeidimus per 2 metus kvota stabdoma 1 metams.

#SEIMAS#ĮSTATYMAS#VERSLINĖ#ŽVEJYBA#BAUDOS
#PAŽEIDIMAI#SANKCIJOS#PAŽEIDIMAI