PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2019 m. Rugpjūčio 20 d. 15:31

Seimas nusprendė: steigs rinkimų apygardą užsienyje balsuojantiems lietuviams

Vilnius

M. Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


95471

Seimas antradienį nutarė įsteigti specialią Pasaulio lietuvių vienmandatę rinkimų apygardą, kurioje parlamento rinkimuose galės balsuoti užsienyje gyvenantys Lietuvos piliečiai. Iš 106 balsavusių parlamento narių Seimo rinkimų įstatymo pataisas palaikė 88 parlamentarai, prieš buvo 4, o susilaikė 14.

Remiantis priimtais pakeitimais, Pasaulio lietuvių vienmandatė rinkimų apygarda bus sudaroma tuo atveju, kai pastaruosiuose rinkimuose dalyvavusių ir Lietuvos Respublikos diplomatinėse atstovybėse ir konsulinėse įstaigose balsavusių užsienyje esančių rinkėjų skaičius, kuris nustatomas iki Seimo rinkimų likus vieneriems metams, bus didesnis negu 0,9 vidutinio rinkėjų visose vienmandatėse rinkimų apygardose skaičiaus. O kitose valstybėse esantys Lietuvos Respublikos piliečiai bus įrašomi į Pasaulio lietuvių vienmandatės rinkimų apygardos rinkėjų sąrašą.

Jeigu bus sudaroma Pasaulio lietuvių vienmandatė rinkimų apygarda, šios apygardos rinkimų komisijos funkcijas privalės vykdyti Vyriausioji rinkimų komisija.

Pasak šio pasiūlymo iniciatorių, tokiu būdu skatinamas užsienyje gyvenančių Lietuvos piliečių pilietinis aktyvumas, įsitraukimas į politinį Lietuvos gyvenimą, užtikrintas sklandesnis ir efektyvesnis jų, kaip rinkėjų, atstovavimas, nes jie atskiroje vienmandatėje apygardoje galės rinkti juos atstovaujantį Seimo narį.

Tačiau ši iniciatyva sulaukė nemažai Seimo narių kritikos. Socialdemokrato Juliaus Sabatausko teigimu, iniciatyva steigti Pasaulio lietuvių vienmandatę apygardą yra tiesiog žmonių apgaudinėjimas.

„Šis įstatymo pakeitimas yra apgaudinėjimas mūsų Lietuvos piliečių, kurie gyvena kitose valstybėse. Jie niekada negalės kandidatuoti į Seimo narius, kol nepakeičiame 56 Konstitucijos straipsnio, kalbančio, kad kandidatas į Seimą turi būti nuolat gyvenantis Lietuvoje“, - kalbėjo socialdemokratas.

Konservatorius Mykolas Majauskas sakė, kad balsuos už šį įstatymo projektą, tačiau kartu išsakė ir, jo manymu, silpnąsias šio įstatymo pataisų vietas. Politiko teigimu, įsteigiant tik vieną apygardą užsienyje balsuojantiems lietuviams būtų neužtikrintas Konstitucijoje numatytas rinkėjų lygiateisiškumo principas. M. Majausko nuomone, pagal pastaruosiuose rinkimuose dalyvavusių užsienio lietuvių skaičių jiems priklausytų mažiausiai dvi vienmandatės apygardos.

Savo ruožtu socialdemokratų frakcijai priklausantis Linas Balsys taip pat reiškė skepsį šioms įstatymo pataisoms. Jo nuomone, verčiau reikėtų diskutuoti apie tai, po kiek laiko užsienyje gyvenantys lietuviai turėtų netekti balsavimo teisės.

„Turime diskutuoti, po kiek metų negyvenimo savo valstybėje vis dar gali balsuoti. Kanadoje, pavyzdžiui, yra siūloma, kad penkerius metus negyvenus savo šalyje piliečiu lieki, bet nebeturi teisės balsuoti. Tai yra logiška. Parlamentą renka tie, kurie gyvena šalyje ir kurie turi ryšį su valdžia", - sakė L. Balsys.

Galiausiai socialdemokratas Algirdas Sysas ironizavo, kad priėmus tokį įstatymą kils sumaištis politikams agituojant prieš rinkimus.

„Paaiškinkit man, kaip mes vykdysime agitaciją? Ar visi labai norės užsirašyti į šitą apygardą, nes galbūt valstybė skirs papildomai lėšų pavažinėti nuo Aliaskos iki Buenos Airių, nuo Vietnamo iki Kambodžos ir dar kur nors", - stebėjosi A. Sysas

Atskiros vienmandatės rinkimų apygardos iniciatyvą lėmė užsienyje gyvenančių tautiečių aktyvumas pastarųjų rinkimų metu.

Šiuo metu užsienyje per Seimo rinkimus balsuojantys Lietuvos piliečiai yra įtraukiami į Naujamiesčio vienmandatės rinkimų apygardos rinkėjų sąrašus.

Pasaulio lietuvių bendruomenė sako atskiros apygardos laukianti jau ilgą laiką. Pasak bendruomenės pirmininkės Dalios Henke, užsienyje gyvena apie 1 mln. gyventojų, tad, nepaisant nepilnamečių, balsuotojų, potencialas didelis. Jos teigimu, remiantis tuo, kad šiuose artėjančiuose rinkimuose užsiregistravo per 55 tūkst. žmonių, užsienyje gyvenantys lietuviai turėtų turėti galimybę rinkti savo atstovus parlamente.

Antradienį priimtas įstatymo pataisas pateikė Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas.

ELTA