PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2025 m. Gegužės 4 d. 17:21

Seimas nepritarė siūlymui narkotines medžiagas reguliuoti įstatymu, o ne ministro įsakymu

Lietuva

Vitalijus Gailius. ELTA / Julius Kalinskas

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA


359641

Seimas nepritarė iniciatyvai narkotines ir psichotropines medžiagas bei jų kiekius reguliuoti įstatymu, o ne sveikatos apsaugos ministro įsakymu.

Už tai siūlančias Narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės įstatymo ir Baudžiamojo kodekso (BK) pataisas praėjusią savaitę po pateikimo balsavo 30 parlamentarų, prieš – 18, su­si­lai­kė 24. Nepaisant nepalankaus balsavimo, iniciatyva nebuvo atmesta, ją pasiūlyta tobulinti.

Projektų autoriaus, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojo liberalo Vitalijaus Gailiaus teigimu, narkotinių ir psichotropinių medžiagų kontrolės mechanizmas turi būti aiškus, nuoseklus, nepaliekantis vietos subjektyviam interpretavimui, kai narkotikais paverčiami miško grybai.

„Tur­būt dau­ge­liui at­min­ty­je dar yra si­tu­a­ci­ja, kai to­kia me­džia­ga, esan­ti pa­pras­to­jo­je mus­mi­rė­je, ne­ti­kė­tai ta­po nar­ko­ti­ne me­džia­ga. Be svars­ty­mų, be dis­kusi­jų. Mes esa­me tei­si­nė­je si­tu­a­ci­jo­je, kai žmo­nėms, ku­rie tų me­džia­gų tu­ri, šian­dien gre­sia bau­džia­mo­ji at­sa­ko­my­bė. Tai įvy­ko ne įsta­ty­mu. (...) Kad ne­pa­si­kar­to­tų pa­pras­tos mus­mi­rės is­to­ri­ja ir kad ne­si­va­do­vau­tu­me tik­rai svar­bią sri­tį reg­la­men­tuo­da­mi, ma­no nuo­mo­ne, prieš­ta­rau­jan­čiu Kon­sti­tu­ci­jai tei­sės ak­tu, kvie­čiu pa­lai­ky­ti ma­no siū­lo­mą pro­jek­tą“, – pateikdamas projektą iš Seimo tribūnos sakė V. Gailius.

Da­bar­ti­nis nar­ko­ti­nių ir psi­chot­ro­pi­nių me­džia­gų kie­kio nu­sta­ty­mo reglamentavi­mas, jo nuomone, yra netinkamas ir prieš­ta­rau­ja Kon­sti­tu­ci­jai ir Kon­sti­tu­ci­nio Teis­mo (KT) dok­tri­nai.

Įtvirtinus psichoaktyvių medžiagų reglamentavimą įstatymo lygmeniu, Seimas, V. Gailiaus teigimu, turėtų daugiau įtakos keičiant narkotinių ir psichotropinių medžiagų sąrašus.

Anot V. Gailiaus, šiuo metu sveikatos apsaugos ministras, spręsdamas dėl narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekių, netiesiogiai gali daryti įtaką teismų praktikai.

„Nuo narkotinės ir psichotropinės medžiagos kiekio priklauso, pagal kokį BK straipsnį ir jo dalį veika bus kvalifikuojama ir koks yra sank­ci­jos dy­dis. Ver­ti­nant to­kį tei­si­nį re­gu­lia­vi­mą kon­sti­tu­ci­nės tei­sės po­žiū­riu, manau, kad nar­ko­ti­nės ir psi­chot­ro­pi­nės me­džia­gų kie­kio nu­sta­ty­mo kri­te­ri­jai tie­siog pri­va­lo­mai tu­ri bū­ti nu­sta­ty­ti įsta­ty­mi­niu ly­giu“, – Seime sakė V. Gailius.

Jo teigimu, Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) antikorupcinio vertinimo išvadoje nurodo, kad sveikatos apsaugos ministerijai suteikta neribota diskrecija savo nuožiūra nustatyti ir keisti reguliavimą, kokį narkotinės ir psichotropinės medžiagų kiekį laikyti nedideliu, dideliu ir labai dideliu.

„Tai sudaro sąlygas ministerijai šiuos rekomenduojamus narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekius nustatyti be aiškių, objektyvių kriterijų, remiantis subjektyvia nuomone, stokojant sistemiškumo bei nuoseklumo, kas gali sukelti abejonių dėl šių kiekių nustatymo skaidrumo ir pagrįstumo”, – sakė V. Gailius, cituodamas STT išvadą.

Palaikydamas iniciatyvą Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūno pavaduotojas Simonas Gentvilas tvirtino, kad nar­ko­ti­kų pre­ven­ci­ja ir re­gu­lia­vi­mas yra be ga­lo svar­bus klau­si­mas.

„To­dėl jis tu­ri bū­ti iš­kel­tas į įsta­ty­mo lyg­me­nį, o ne į at­ski­rą mi­nist­ro dis­po­zi­ci­ją, nes vie­nas mi­nist­ras ga­li bū­ti vie­naip mąs­tan­tis, ki­tas – ki­taip“, – sakė jis.

Tačiau oponavę politikai svarstė, ar pateiktas pasiū­ly­mas iš es­mės ne­pa­blo­gin­tų dabartinės si­tu­a­ci­jos.

„Ži­no­te, kad ke­lias į pra­ga­rą vi­sa­da grįs­tas ge­rais dar­bais. Ne­už­mirš­ki­te, kad kal­ba­me apie psi­chot­ro­pi­nes me­džia­gas, ku­rių pa­pli­ti­mas vis di­dė­ja. (...) To­dėl ir yra ope­ra­ty­vu, kai svei­ka­tos mi­nist­ras spren­džia tą grei­tai, kai tik at­si­ran­da įra­šas eu­ro­pi­niuo­se do­ku­men­tuo­se apie psi­chot­ro­pi­nių me­džia­gų drau­di­mą. Ki­tos ša­lys Lie­tu­vą ima kaip pa­vyz­dį, nes čia ga­lima grei­tai, ope­ra­ty­viai re­a­guo­ti į nau­jų psi­chot­ro­pi­nių me­džia­gų at­si­ra­di­mą. Pas juos vis­kas įtvir­tin­ta įsta­ty­muo­se ir tas pro­ce­sas už­trun­ka il­giau“, – pastebėjo socialdemokratas Algirdas Sysas, paraginęs ne­pri­tar­ti projektui.

#SEIMAS#NARKOTIKAI#KIEKIS#REGULIAVIMAS#ĮSTATYMAS
#VITALIJUS GAILIUS#NARKOTINĖS#MEDŽIAGOS#ĮSAKYMAS