PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2018 m. Lapkričio 6 d. 19:03

Seimas imasi spręsti nuo vilkų nukentėjusių ūkininkų problemas

Vilnius

pixabay.com nuotr.

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


59233

Padažnėjus informacijai apie vis didėjančią vilkų daromą žalą ūkininkams bei skiriamas per mažas lėšas kompensacijoms už patirtą žalą, Seimas svarsto siūlymą numatyti galimybę atlyginti vilkų ūkiniams gyvūnams daromą žalą iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos.

Antradienį Seimas po pateikimo pritarė tokioms Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymo pataisoms, kurias pateikė Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Kęstutis Mažeika. Už įstatymo pataisas po pateikimo balsavo 62 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 7 parlamentarai. Po svarstymo komitetuose projektas sugrįš į Seimo plenarinių posėdžių salę.

K. Mažeikos teigimu, vilkai suaktyvėjo dėl to, kad per 5 metus nieko nebuvo daroma, nebuvo ryžtingų sprendimų, kad būtų sureguliuota vilkų populiacija. Seimo komiteto vadovo duomenimis, vilkų padaryta žala naminiams gyvūnams, palyginti su praeitais metais, išaugo beveik dvigubai.

Seimo narė Rita Tamašunienė atkreipė dėmesį, kad vilkai išpjauna ne tik ūkinius gyvūnus, bet papjauna ir gyventojų šunis.

Kalbėdamas apie vilkų ūkininkams padaromą žalą, Seimo narys Artūras Skardžius pasiūlė numatyti ir asmeninę vilkų populiaciją reguliuojančių valdininkų atsakomybę dėl žalos atlyginimo.

Seimo nariai sako, kad gerokai padidėjus vilkų skaičiui dauguma savivaldybių pristinga lėšų vilkų ūkiniams gyvūnams padarytai žalai atlyginti.

Pagal galiojantį teisinį reglamentavimą, lėšos už medžiojamųjų gyvūnų išteklių naudojimą iki 2019 sausio 1 d. paskirstomos taip: 30 proc. patenka į Aplinkos apsaugos rėmimo programą, o 70 proc. į savivaldybės, kurios teritorijoje naudojami medžiojamieji gyvūnai, aplinkos apsaugos specialiąją programą ir vilkų ūkiniam gyvūnams padaryta žala yra atlyginama iš Savivaldybių aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos.

Nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigaliojus Medžioklės įstatymo, Aplinkos apsaugos rėmimo programos įstatymo pakeitimams, bei priėmus Mokesčio už valstybinius gamtos išteklius įstatymą (kuriame pakeliami du kartus tarifai už medžiojamųjų gyvūnų išteklius) bei pakeitus jų paskirstymo proporcijas, bus nustatytas kitoks lėšų už medžiojamųjų gyvūnų išteklių panaudojimą paskirstymas, t. y. 50 proc. lėšų numatyta skirti Aplinkos apsaugos rėmimo programai ir 50 proc. savivaldybės, kurios teritorijoje naudojami medžiojamieji gyvūnai, aplinkos apsaugos specialiajai programai.

ELTA