Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
A. Rutkausko nuotr.
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
Antradienį valdantiesiems Seimo posėdyje antrą kartą balsuojant pavyko ypatingos skubos tvarka priimti Vyriausybės pateiktą projektą, kuriuo siūloma mokėti 100 eurų vienkartines išmokas vyresniems nei 75 metų senjorams, pasiskiepijusiems vakcina nuo COVID-19.
Už Vyriausybės projektą balsavo 68 Seimo nariai, prieš – 3, susilaikė – 7 parlamentarai.
Pirmojo balsavimo metu priėmimo stadijoje valdantiesiems balsų neužteko dėl to, kad dalis parlamentarų ištraukė balsavimo korteles.
Šiuo Vyriausybės pateiktu projektu, kuriam pritarė Seimas, siūloma vienkartines išmokas mokėti 75-erių metų amžiaus ir vyresniems asmenims, kurie iki rugsėjo 1 d. nebuvo pasiskiepiję nė viena vakcinos nuo COVID-19 doze ir iki šių metų pabaigos nusprendė vakcinuotis.
Taip pat išmoką siūloma mokėti į šią rizikos grupę patenkantiems asmenims, kurie iki 2022 m. balandžio mėnesio pasiskiepys sustiprinamąja doze.
Teigiama, kad tokioms išmokoms prireiktų 27,19 mln. eurų valstybės biudžeto lėšų. Preliminariais Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) skaičiavimais, vienkartinę išmoką galėtų gauti apie 271 900 asmenų.
„Šis projektas teikiamas tikrai ne iš didelio džiaugsmo, labiau iš realybės jausmo arba iš realybės suvokimo, kur šiandien esame. Sprendimas galbūt nėra tobulas ir etikos prasme, klausimų yra, bet manome, kad turime priimti visus reikiamus sprendimus tam, kad kuo daugiau žmonių, ypač iš tos rizikos grupės, kurioje yra 75+ amžiaus, būtų apsaugoti ir mes patirtume kuo mažiau žmonių netekčių“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Šis valdančiųjų projektas Seimo salėje sulaukė kritikos. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos narys Aurelijus Veryga teiravosi, kodėl valdantieji taip ilgai delsė su iniciatyva mokėti išmokas nuo COVID-19 pasiskiepijusiems senjorams, o dabar bando įstatymą priimti skubos tvarka.
Savo ruožtu Lietuvos socialdemokratų partijos frakcijos seniūnas Algirdas Sysas ministrės paprašė nurodyti priežastį, kodėl šiam projektui priimti reikia ypatingos skubos. A. Sysas tikino valdančiųjų projekto nepalaikysiąs, nes, pasak jo, jis demoralizuoja visuomenę.
„Nes kyla labai daug klausimų: kodėl tik 100 eurų, kodėl ne 200 ar daugiau, kodėl nuo 75 metų... Nes tie skaičiai visi kintantys ir nenorinčių skiepytis ir nesiskiepijančių yra visose grupėse“, – teigė A. Sysas.
„Tai ne tas būdas, kuris suvienys visuomenę, padarys mus sąmoningesnius ir bendruomeniškesnius“, – sakė jis.
Premjerė paaiškino, kodėl pasirinkta vyresnių nei 75 metų gyventojų grupė
Premjerė Ingrida Šimonytė Seimo posėdžio metu paaiškino, kodėl Vyriausybė pasirinko siūlyti išmokomis skatinti skiepytis vyresnius nei 75 metų gyventojus, o ne asmenis nuo 65 metų, kaip siūlė „valstiečiai“.
„Statistika yra negailestinga. Amžiaus grupėje iki 75 (...) mirusiųjų santykis, lyginant su grupe 65+ yra 1 prie 3, nors grupės žmonių yra vienodo dydžio. Taip pat pasiskiepijimo rodiklis vyriausiųjų asmenų grupėje yra 25-30 proc. žmonių, kurie neturi jokio imuniteto, tuo tarpu jaunesniojoje grupėje tokių žmonių yra tik apie 15 proc.“, – teigė I. Šimonytė.
Todėl Vyriausybės vadovė Seimo narius paragino „valstiečių“ siūlymo nepalaikyti.
„Valstiečių“ pasiūlymas palaikymo nesulaukė
Seimo palaikymo nesulaukė ir „Valstiečių“ frakcijos teiktas pasiūlymas Vyriausybės parengtam projektui dėl išmokos senjorams.
LVŽS frakcija siūlė, kad vienkartinę išmoką galėtų gauti vyresni nei 65 metų asmenys, taip pat asmenys, kurie priklauso rizikos grupei susirgti sunkios formos COVID-19 liga.
„Valstiečiai“ siūlė, kad teisę į vienkartinę išmoką jie įgytų po to, jei po 2021 metų rugpjūčio 16 dienos pasiskiepija pagal visą vakcinacijos schemą viena iš Europos Sąjungoje registruotų vakcinų nuo COVID-19.
Seimas taip pat nepritarė ir Seimo narės Ievos Kačinskaitės-Urbonienės pasiūlymui vyresniems nei 65 metų asmenims, kurie buvo ar bus vakcinuoti, skirti 100 eurų siekiančias vienkartines išmokas.
Nepritarta ir parlamentaro Petro Gražulio siūlymui 100 eurų vienkartines išmokas išmokėti visiems nuo COVID-19 pasiskiepijusiems asmenims, nepriklausomai nuo amžiaus grupės.
Šiuo metu galiojantys įstatymai nenumato jokių paskatų, tarp jų – ir finansinio pobūdžio asmenims vakcinuotis nuo COVID-19.
ELTA