Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Gabrielė PastaukaitėŠaltinis: Etaplius.lt
Seimo narė Rima Baškienė savo nauju, Juozo Statkevičiaus siūtu tautiniu kostiumu jau spėjo pasipuošti ne kartą. Kuršėniškė, prieš tai turėjusi XVIII–XIX a. baltišką, kilmingos žemaitės kostiumą, džiaugiasi galėdama apsivilkti širdžiai brangų žemaitišką rūbą.
12 Seimo narių, pasipuošusių tautiniais kostiumais
Prieš kelerius metus R. Baškienė buvo įsigijusi tautodailininkės Daivos Steponavičienės (Rugiaveidės) pasiūtus baltiškus rūbus. „Naisių vasaros“ festivalio programai ruoštą kostiumą puošė daug žalvarinių detalių; išskirtinis kostiumas Seimo narei brangus iki šiol, bet ji sako visada norėjusi įsigyti ir tikruosius, savo krašto tautinius rūbus.
„Kai diskutavome, kad reikia paskelbti šiuos metus Tautinio kostiumo metais, sutarėme, kad valstybės dienų renginiai, nepriklausomybės renginiai turi būti mūsų tautiškumo atspindžiu, kai galime pristatyti savo regionus, pasidžiaugti, kad esame vieni žemaičiai, kiti – aukštaičiai ir pan. Visų rūbai labai skiriasi, net ir pačių žemaičių skirtingi sijonų, prijuosčių, skarelių atspalviai“, – sako R. Baškienė.
Politikė taip pat džiaugiasi iniciatyva, dėl kurios 12 Seimo narių pasisiuvo savo krašto tautinius kostiumus: 5 žemaitės, 5 aukštaitės, suvalkietė ir dzūkė. R. Baškienė žemaitišką rūbą pasisiuvusi pati pirmoji, todėl dar šių metų kovą turėjo galimybę pirmą kartą pasipuošti Respublikinėje tautodailės parodoje.
Žemaitės norus išpildė J. Statkevičius
R. Baškienė sako save laikanti tikra žemaite – ji gimė Kelmės r., o gyvena Kuršėnuose, todėl šio regiono tautinis rūbas neatsiejama jos identiteto dalis.
Žemaitišką tautinį kostiumą politikei pasiuvo dizaineris J. Statkevičius. Pasak R. Baškienės, būtent jis labai daug dėmesio kreipė į kiekvieno regiono tautinius kostiumus, jų spalvinę gamą ir pan.
„Jis viską išpildė protokoliškai – ir spalvos, ir aksesuarai. Juk, pavyzdžiui, to laikmečio karoliai galėjo būti arba gintariniai, arba iš raudono stiklo. Viskas labai atsakingai padaryta“, – džiaugėsi R. Baškienė.
Ir pagal protokolą, ir ne visai R. Baškienė juokiasi prisiminusi, kaip pirmą kartą apsivilkusi žemaitės tautinį kostiumą nepaslėpė savo plaukų. Pasirodo, ištekėjusių žemaičių plaukai turi būti paslėpti po skarele, o jaunų panelių – prilaikomi karūnėle.
„Aš modernizavau, – juokiasi Seimo narė. – Iš tikrųjų prie tautinio kostiumo net ir plaukai turi būti sutvarkyti tinkamai.“
Tiesa, žemaitė klaidą ištaisė praėjusį šeštadienį vykusioje Kuršėnų miesto šventėje. „Ten jau protokoliškai buvau pasipuošusi – net ir plaukus paslėpusi“, – juokiasi R. Baškienė.
Kuršėniškė džiaugiasi, kad vis daugiau įvairaus amžiaus žmonių tautinį rūbą pamėgsta, supranta, kad juo galima labai gražiai pasipuošti. Pasak politikės, kuo daugiau mūsų tautoje išliks tokio pasididžiavimo praeitimi, tautiškumu, kad mes esame lietuviai, kad išsaugojome gražias tradicijas, kad branginame savo rūbą, kad galime pasidžiaugti regionų įvairove, tuo bus geriau.
Perduodama iš kartos į kartą
R. Baškienės nuomone, meilė tautai, šaliai ateina su tėvų požiūriu. Ji pati prisimena, kaip jos mama, neturėdama daug pinigų, visada stengdavosi pritaikyti kokį nors tautinį akcentą – ar skarelėje, ar palaidinėje. Ji puikiai pamena, kaip seneliai net sunkmečiu saugodavo Lietuvos valstybinę vėliavą, besididžiuodami savo tauta, valstybingumu.
„Galbūt tai ir atsirado iš tėvų, iš vaikystės prisiminimų. Man mama sakydavo, kad ne tas himnas tikrasis, kurį visi gieda sovietmečiu, todėl ji mane, visai mažutę, išmokė giedoti Tautišką giesmę. Taigi man buvo labai lengva, kai nebereikėjo, atgavus nepriklausomybę, mokytis Lietuvos himno, nes jau mokėjau nuo vaikystės“, – pasakoja R. Baškienė.
Pasak Seimo narės, tautinę dvasią šeimoje bene labiausiai puoselėjo jos seneliai iš tėvo pusės, o tautiškumas, etnokultūra jų namuose svarbi iki šiol.
„Net mano vyras – medžio drožėjas, sūnus groja patriotinį roką, nuolat skamba patriotinės dainos, aranžuotos ar pačių sukurtos… Taip viskas persipina, kad kitaip gyventi neišeina“, – džiaugiasi R. Baškienė.
Liks kaip relikvija
Dar kovą, pirmą kartą pasipuošusi žemaitišku tautiniu rūbu R. Baškienė sakė, kad norėtų, jog juo kada nors puoštųsi jos anūkės.
„Tiek tradicijos, tiek tautiniai rūbai mūsų šeimoje visada buvo gyvos. Jas mes stengėmės puoselėti. Aš labai džiaugiuosi, kad su tautodaile mūsų šeima turi didžiulį ryšį. Visada didžiuojuosi pasakydama, kad esu tautodailininko žmona“, – tada teigė R. Baškienė.
Tąkart Seimo narė prisipažino pagal specialybę esanti tekstilės inžinierė-audėja. „Aišku, niekada nesugebėčiau išausti taip, kaip tai daro tikros audėjos, bet jų darbu džiaugtis galiu ir labai noriu. Tai yra pasididžiavimas visai Lietuvai“, – sakė politikė.
Anot R. Baškienės, jos tautinis rūbas tikriausiai liks kaip reliktas, perduodamas iš kartos į kartą.