PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2025 m. Gegužės 22 d. 08:35

„Scanoramos“ dovana Vilniui – nemokami kino seansai alternatyvios kultūros erdvėje „Utopija“

Vilnius

Scanorama / Scanorama.lt nuotr.

EtapliusŠaltinis: Pranešimas žiniasklaidai


363335

Europos kino festivalis „Scanorama“ kviečia pasitikti vasarą ir nemokamai atostogauti su europietišku kinu. Festivalio rengėjai nuo gegužės 21 d. kiekvieną trečiadienį kvies susitikti rinktinėms kino patirtims alternatyvios kultūros erdvėje „Utopija“.

„Scanorama“ tęsia savo vasaros renginius, pirmą kartą dovanodama plačią ir išsamią europietiškų filmų programą Vilniaus miesto gyventojams. Žiūrovai turės galimybę nemokamai išvysti ryškiausias pastarųjų metų juostas iš Šiaurės ir visos Europos alternatyvioje sostinės kultūros erdvėje, atviroje dinamiškam praeities ir dabarties dialogui. Neatsitiktinai pirmąją „Scanoramos“ filmų programą „Utopijoje“ pradės norvegų režisieriaus Joachimo Triero filmas „Garsiau už bombas“, atveriantis asmeninių pasirinkimų sudėtingumo ir subtilybių temą. Renginys taps nuolatinio bendravimo su plačiąja sostinės publika pradžia. Tikimės, kad ji papildys festivalio gerbėjų gretas ir rudenį“, – vasaros kino programą pristato festivalio įkūrėja ir meno vadovė Gražina Arlickaitė.

Šiaurietiška vasara – didžiajame ekrane

Programą atvers norvegų režisieriaus Joachimo Triero juosta „Garsiau už bombas“ su talentingąja prancūzų aktore Isabelle Huppert. Kanų kino festivalyje pristatyta juosta tyrinėja žmogaus tapatybės ir atminties klausimus. Pasak režisieriaus, kiekvienas žmogus tuos pačius įvykius prisimena skirtingai, o tai neišvengiamai veikia ir jų asmenybes.

Šiaurietiškąją programos dalį papildys norvegų režisieriaus Joachimo Triero „Telma“, pasakojanti apie pirmąją meilę ir savęs paieškas, individo ir konservatyvios visuomenės akistatą. Juosta buvo įvertinta Norvegijos kino kritikų apdovanojimu ir pristatyta prestižiniame Toronto kino festivalyje. Savęs paieškų temą iš moters perspektyvos pratęs norvegų režisierės Annes Sewitsky juosta „Sonja. Baltoji gulbė“. Režisierė kviečia stebėti ryškų ir spalvingą ledo karalienės Sonjos Henie gyvenimą: pagrindinės ledo arenos, Holivudo spindesys, pasaulinė šlovė, prabanga ir niūri gęstančios žvaigždės baigtis atskleidžia dramatišką moderniojo čiuožimo ikonos biografiją. Juosta buvo pristatyta prestižiniame Sandanso kino festivalyje.

Norvegų režisieriaus Hanso Petterio Molando filmas „Vogti arklius“ – įstabios gamtos fone vykstanti epinė brandos drama, aprėpianti platų žmogiškų jausmų spektrą nuo meilės iki netekties, nusivylimo ir kaltės. Prestižiniame Berlyno kino festivalyje juosta buvo įvertinta „Sidabrinio lokio“ apdovanojimu už meninį indėlį, o Norvegijos apdovanojimuose „Amanda“ – pripažinta metų geriausiu norvegišku filmu.

Vogti arklius (Rež. Hans Petter Moland) / Stop kadras

Norvegiškajam flangui atstovaujantis Tuvos Novotny filmas „Akloji zona“ savo įtaiga gali būti lyginamas su garsiuoju E. Muncho paveikslu „Šauksmas“ – jo aktoriai meistriškai perteikia neįtikėtino pločio ir gylio emocijų aplitudę, ilgam išliekančią žiūrovų atmintyje. Pagrindinį vaidmenį atliekanti aktorė Pia Tjelta prestižiniame San Sebastiano kino festivalyje buvo įvertinta geriausios aktorės apdovanojimu.

Danų režisieriaus Gustavo Möllerio trileris „Kaltė“ įtraukia į klaustrofobišką tikrovės ir vaizduotės pasaulį, o aktoriaus Jakobo Cedergreno meistrystė prikausto dėmesį nuo pirmos iki paskutinės filmo minutės. Juosta pelnė publikos apdovanojimus Sandanso ir Roterdamo kino festivaliuose. Švedų režisieriaus Magnuso von Horno juosta „Prakaituok!“ tiksliai ir negailestingai vaizduoja narcizišką nuomonės formuotojų kultūrą ir įdėmiai žvelgia kitapus blizgaus stiklo, už kurio veriasi aidinti tuštuma. Filmas buvo pristatytas Kanų kino festivalyje.

Kaltė (Rež. Gustav Möller) / Stop kadras

Stilingoji švedų režisierių Månso Mårlindo ir Björno Steino juosta „Svaigulys“ seka laikui nepavaldžia Williamo Shakespeare’o tragedija ir rašo kinematografišką meilės laišką legendiniam Stokholmo atrakcionų parkui „Gröna Lund“. Dviejų šeimų nesantaika Antrojo pasaulinio karo fone tampa išbandymu skirtingų atrakcionų parkų paveldėtojų jausmams, bet nesustabdo įsisukusios gyvenimo karuselės.

Į atšiauraus grožio Islandiją nukels režisieriaus Valdimaro Johannssono juosta „Avelė“. Vizuali ir drąsi poema originaliai interpretuoja islandų mitus ir negailestingai apnuoginama žmogaus prigimtį. Filmas įsiminė ir žiūrovams, ir kino kritikams – Kanų kino festivalyje juosta buvo apdovanota už originalumą.

Kino objektyvo regos lauke – žmogus ir visuomenė

Vasariškoje filmų programoje rikiuojasi ir pagrindiniuose kino festivaliuose pripažinti filmai, tyrinėjantys istorinę atmintį, kintančią visuomenę ir asmeninius likimus. Garsaus Irano režisieriaus Asgharo Farhadi filmas „Komivojažierius“ kelia opius etinius klausimus ir įtraukia į neįprastą buitinę dramą, persmelktą hičkokiška įtampa. Kanų kino festivalyje juosta buvo apdovanota už geriausią scenarijų, o pagrindinį vaidmenį kuriantis Shahabas Hosseini – už geriausią aktoriaus darbą.

Serbų režisieriaus Srdano Golubovićiaus drama „Tėvas“ jautriai pasakoja apie tėvo bandymą išsaugoti žmogiškąjį orumą ir susigrąžinti savo vaikus, nenuilstamai keliaujant korumpuotos vietos valdžios labirintais. Juosta pelnė Berlyno kino festivalio programos „Panorama“ publikos ir ekumeninės žiuri apdovanojimus.

Lenkų režisieriaus Jano Pawelo Matuszynskio juosta „Nepalikti žymių“ nukelia į 1983-ųjų Lenkiją. Šalis sukrėsta Grzegorzo Przemyko atvejo – studentą, poetės ir „Solidarumo“ veikėjos Barbaros Sadowskos sūnų, mirtinai sumuša milicija. Remdamasis istoriniais įvykiais, režisierius kuria įtaigų ir dėmesį prikaustantį pasakojimą, sukrečiantį laikui nepavaldžiu aktualumu. Filmas buvo pristatytas Venecijos kino festivalyje.

Kanų kino festivalyje pristatytas Izraelio režisieriaus filmas „Štai ir mes“ – klasikine pasakojimo ramybe ir nuosaikiu humoro jausmu alsuojantis pasakojimas, atskleidžiantis tėvo ir autizmo spektro sutrikimą turinčio sūnaus santykių dramatizmą ir neblėstančią viltį. Visiškai kita nata suskamba prancūzų režisieriaus Patrico Chihos juosta „Žvėris džiunglėse“, pristatyta Berlyno kino festivalyje. Filmas laisvai interpretuoja garsiojo rašytojo Henry’io James’o kūrinį, paversdamas jį kinematografiška meilės istorija, pasakojimu apie apsėdimą ir 1979–2004 m. garso takeliu, pulsuojančiu disko ir techno ritmais.

Drąsiausias ir nekonvencionaliausias programos filmas, prancūzų režisierių Verenos Paravel ir Lucieno Castaing-Tayloro dokumentinė juosta „De Humani Corporis Fabrica“, kviečia pažvelgti į žmogaus vidų ir patirtį jo grožį bei siaubą. Kanų kino festivalio programoje „Dvi režisierių savaitės“ pristatyta odė žmogaus kūnui ir mediko darbui atveria kūniškąją geografiją ne tik operacinės darbuotojų, bet ir kino žiūrovų akims.

Nemokamų kino seansų programa

Gegužės 28 d.

20 val. „Kaltė“

Rež. Gustav Möller

1 val. 25 min. | Drama, kriminalinis, trileris | N-13

2018: Danija

Birželio 4 d.

20 val. „Vogti arklius“

Rež. Hans Petter Moland

2 val. 3 min. | Drama | N-13

2019: Norvegija

Birželio 11 d.

20 val. „Sonja. Baltoji gulbė“

Rež. Anne Sewitsky

1 val. 54 min. | Drama, biografinis, istorinis | N-13

2018: Norvegija

Birželio 18 d.

20 val. „Prakaituok!“

Rež. Magnus von Horn

1 val. 45 min. | Drama| N-13

2020: Švedija, Lenkija

Birželio 25 d.

20 val. „Tėvas“

Rež. Srdan Golubović

2 val. | Drama| N-13

2015: Vokietija, Šiaurės Makedonija, Prancūzija

Liepos 2 d.

20 val. „Svaigulys“

Rež. Måns Mårlind ir Björn Stein

1 val. 44 min. | Romantinis| N-13

2019: Švedija

Liepos 9 d.

20 val. „Akloji zona“

Rež. Tuva Novotny

1 val. 38 min. | Drama| N-13

2018: Norvegija

Liepos 16 d.

20 val. „Telma“

Rež. Joachim Trier

1 val. 56 min. | Drama, trileris, fantastinis | N-13

2017: Norvegija, Prancūzija, Danija, Švedija

Liepos 23 d.

20 val. „Avelė“

Rež. Valdimar Johannsson

1 val. 55 min. | Drama, mistinis | N-16

2021: Islandija, Švedija, Lenkija

Liepos 30 d.

20 val. „Nepalikti žymių“

Rež. Jan Paweł Matuszynski

2 val. 40 min. | Drama, istorinis | N-16

2021: Lenkija, Prancūzija, Čekija

Rugpjūčio 6 d.

20 val. „Štai ir mes“

Rež. Nir Bergman

1 val. 34 min. | Drama | N-13

2020: Izraelis, Italija

Rugpjūčio 13 d.

20 val. „De Humani Corporis Fabrica“

Rež. Verena Paravel ir Lucien Castaing-Taylor

1 val. 55 min. | Dokumentinis | N-16

2022: Prancūzija

Rugpjūčio 20 d.

20 val. „Žvėris džiunglėse“

Rež. Patric Chiha

1 val. 43 min. | Drama, romantinis | N-13

2023: Prancūzija

Rugpjūčio 27 d.

20 val. „ Komivojažierius“

Rež. Asghar Farhadi

2 val. 5 min. | Drama, trileris | N-13

2016: Iranas, Prancūzija

Vieta: Alternatyvios kultūros erdvė „Utopija“ (T. Kosciuškos g. 1, Vilnius).

Programą „Scanoramos vasara“ organizuoja Europos kino festivalis „Scanorama“. Projektą iš dalies finansuoja Lietuvos kino centras.

#KINAS#SCANORAMA#VILNIUS#FILMAI#SEANSAI
#KULTŪRA