PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Spalio 15 d. 13:37

Savivaldybių indeksas: Marijampolė šiemet pakilo

Marijampolė

Etaplius ir LLRI nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


103120

Lietuvos laisvosios rinkos institutas paskelbė 2019 metų Lietuvos savivaldybių indeksą. Kaip ir kasmet skelbiami du indeksai – šešių didžiųjų pagal gyventojų tankį ir 54 mažųjų savivaldybių. Jau devintus metus skelbiamas reitingas sudaromas pagal gyventojams ir investuotojams svarbiausias sritis, kur sprendimus priima savivaldybės, pavyzdžiui, vertinama ekonominė, socialinė situacija, savivaldybei priklausiusio turto valdymas. Šiemet Marijampolės savivaldybė tarp 54 kitų mažųjų savivaldybių užėmė 5-8 vietą.

foto1.jpg

foto.jpg

Marijampolės savivaldybė šiemet pakilo į 5-8 vietas mažųjų savivaldybių indekse (63 balai iš 100). Ji šią vietą dalinasi su Palangos m., Panevėžio r. ir Šilutės r. savivaldybėmis. Aukštus balus gavo „Komunalinio ūkio“, „Švietimo”, „Sveikatos ir socialinės rūpybos”, „Biudžeto”, „Turto valdymo“ ir „Administracijos” sritys. Prasčiau nei vidutiniškai* įvertintos „Transportas” bei „Investicijos ir plėtra”. Gerus „Švietimo” rezultatus lėmė efektyviai veikiantis mokyklų tinklas. Vienam moksleiviui teko 13,7 kv. p ploto, kai vidutiniškai – 17,6 kv. m.

Tuo pačiu fiksuojami aukštesni nei vidutiniai valstybinių brandos egzaminų rezultatai. Marijampolėje moksleivis surinko 51,9 balo, kai vidutiniškai – 45,7. Gerai vertinami ir socialiniai rodikliai. Marijampolėje žmonių, gaunančių socialinę pašalpą, dalis sudarė tik 1,2 proc., kai vidutiniškai – 3,8 proc. Jų sumažėjo 0,2 proc. p., o vidurkis nesikeitė. Būsto šildymo kompensaciją gavo 3,2 proc. gyventojų ( vidutiniškai – 5,2 proc.), poreikis joms sumažėjo 0,1 proc. p. ( vidutiniškai būsto šildymo kompensacijas gavo 1,3 proc. p. daugiau gyventojų). Nedarbas siekė 7,5 proc. (vidurkis – 9,7 proc.) ir išliko stabilus, o vidutiniškai jis augo 0,4 proc. p. Ilgalaikių bedarbių dalis siekė 23,4 proc. (vidurkis – 28,6 proc.), jų sumažėjo net 1,7 proc. p., kai vidutiniškai jų mažėjo tik 0,2 proc. p.

Savivaldybė galėtų peržiūrėti savo mokesčių politiką. Pagrindinis nekilnojamo turto tarifas siekė 1 proc., o vidutinis buvo 0,7 proc. Marijampolės savivaldybėje vidutinė verslo liudijimų kaina sudarė 128 eurus, o visų mažųjų savivaldybių vidurkis tesiekė 96 eurus. Nenaudojamo nekilnojamo turto ir žemės mokesčių tarifai buvo maksimalūs (atitinkamai 3 ir 4 proc.). Mažesnė mokestinė našta gali paskatinti didesnį ekonominį aktyvumą, dar labiau pagerinti socialinius ir užimtumo rodiklius, sulėtinti ar sustabdyti grynąją emigraciją (ji siekė 0,5 proc.).

Plačiau apie tai rasite čia.

Pagal Lietuvos laisvosios rinkos instituto informaciją