Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS / Fotobankas nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: Rokiškio rajono savivaldybė
Vilniaus politikos analizės institutas savivaldybių indeksą formavo tirdamas penkis komponentus: socialinį ir fizinį saugumą, ekonomikos gyvybingumą, švietimo kokybę bei demografiją. Kiekvienas komponentas buvo vertinamas dešimtbalėje sistemoje. Lygiai taip pat vertintas ir visas gerovės indeksas.
Kadangi yra ryškūs ir akivaizdūs raidos skirtumai, vertinant išskirtos šios savivaldybių rūšys: didžiųjų miestų (6 savivaldybės), kurortų (4 savivaldybės), urbanizuotosios (9 savivaldybės), žiedinės (6 savivaldybės) ir kaimiškosios (likę iš 60 šalies savivaldybių). Ar pagrįstas šis skirstymas? Atsižvelgiant į bendruosius indeksus, akivaizdu, kad taip. Indekso lyderė yra Vilniaus miesto savivaldybė, surinkusi 6,5 balo. Antrojoje vietoje – kurortų grupės atstovė – Neringos savivaldybė, jos balas – 5,8. 5 ir daugiau balų yra surinkusios Kauno, Kauno rajono, Klaipėdos, Klaipėdos rajono savivaldybės. Mažiausius balus didmiesčių grupėje – 3,9 turi Alytaus miesto savivaldybė, kurortų grupėje – Druskininkių ir Birštono savivaldybės (3,7 balo), urbanizuotų savivaldybių grupėje – Visaginas (2,8 balo), žiedinių savivaldybių – Alytaus rajono savivaldybė (2,8 balo).
Kaimiškųjų savivaldybių grupėsd lyderė yra Kretingos rajono savivaldybė (4,1 balo) ir ji yra vienintelė, peržengusi 4 balų ribą. Ji yra vienintelė, šią ribą peržengianti nuo 20216-ųjų. Mažiausiai šioje grupėje yra surinkę Pagėgių ir Kalvarijos savivaldybės – po 2,2 balo, Kelmės ir Zarasų savivaldybės buvo įvertintos 2,3 balo. Akivaizdu, kad lyginant su didmiesčių, kurortų ar netgi didžiąja urbanizuotų savivaldybių dalimi, kaimiškosios gerokai atsilieka. Kad ir kaip šalies vadovai bandytų tai neigti, visgi tendencija akivaizdi: formuojasi milžiniškas atotrūkis tarp atskirų savivaldybių, šalies raida netolygi ir analizė akivaizdžiai grindžia teiginį apie dvi Lietuvas.
Rokiškio rajono savivaldybė su 2,8 balo yra 21-a kaimiškųjų grupėje. Iš aplinkinių rajonų mūsų savivaldybę lenkia tik Kupiškio, su 3 balais užimanti šioje grupėje 16-ąją vietą. Anykščių savivaldybė su tiek pat balų, kiek ir Rokiškio, užima 22-ąją vietą, Biržai su 2,6 balo yra 25-oje vietoje.
Lyginat 2022-ųjų metų indeksą su ankstesniais, Rokiškio rajono savivaldybė tolydžio kyla. Reitingo žemumas – 2,4 balo, ji buvo surinkusi 2018-aisiais, o 2019-2021 m. rinko vienodą balų skaičių – 2,6.
O štai pagal fizinio saugumo kriterijus, surinkusi 3,1 balo, Rokiškio rajono savivaldybė yra 15-ojoje vietoje tarp visų savivaldybių, o tarp kaimiškųjų ji antrąją vietą dalinasi su Skuodo, Tauragės ir Šilalės savivaldybėmis. Lyginant kelerių metų šio komponento indeksą, 3,1 balo Rokiškio rajono savivaldybė buvo įvertinta tik 2019-aisiais, 2020-aisiais šis balas buvo 2,7, pernai – 2,5. Taigi, augimas labai ženklus. Aplinkinių rajonų situacija liūdna: Tik Utenos rajonas turi 3,2 balo, o Anykščių – 2,5; Biržų – 2,4. Zarasų buvo įvertintas 1,3 balo.
Vienas ryškiausių indekso skirtumų, rodančių skirtingas regionų raidos tendencijas, yra gyvybingos ekonomikos komponentas. Jame sostinė su 9,3 balo beveik priartėjo prie maksimalios vertės (10 balų). Antroje reitingo vietoje esantis Kaunas surinko tik 5,5 balo, Neringos savivaldybė – 5,4; o Klaipėdos miesto savivaldybė – tik 5,1 balo. Kaimiškųjų savivaldybių grupės lyderė Kėdainių savivaldybė neperžengė ir 3 balų ribos (2,9).
Rokiškis kaimiškųjų savivaldybių grupėje yra dešimtojoje vietoje, įvertintas 2,1 balo. Tai aukščiausias rajono įvertinimas nuo 2016 m. Palyginti, pernai rajonas buvo įvertintas 1,6 balo. Šioje srityje taip pat tolydus augimas. Rokiškio rajonas šioje srityje yra ne tik Aukštaitijos lyderis (geresnį balą, 2,4, turi tik Utenos rajono savivaldybė), tokį pat – Visaginas. O likę Šiaurės ir Šiaurės rytų Lietuvos rajonai atsilieka. Kaimynai zarasiškiai šiame komponente tegavo tik 0,2 balo.
Lietuvos savivaldybių indeksas rodo, kad labiausiai klestinti šalies gyvenimo sfera yra… švietimas. Šioje srityje tik dvi iš 60-ies savivaldybių – Pagėgių (3,1 balo) ir Neringos (4,2 balo) – neperkopė 5 balų ribos. Sąrašo lyderė, lenkianti net Vilnių (8,4 balo) ir Kauną (8,2 balo) yra kaimiškųjų grupei priskirta Kėdainių savivaldybė. Rokiškio rajono savivaldybė su 6,7 balo kaimiškųjų grupėje yra 17-a. Rajono pažanga šioje srityje akivaizdi: tai geriausias įvertinimas nuo 2016 m. Palygintim 2020-aisiais surinkta tik 4,6 balo, 2021-aisiais – milžiniškas šuolis (6,3 balo), o šiemet įvertinimas dar geresnis.
Mažėjantis gimstamumas, senstanti visuomenė – ne tik Rokiškio rajono, ne tik Lietuvos, tai – visos Europos bėda. Todėl sveikos demografijos komponento balai, atvirai sakant, tragiški. Didžiausią balą – 8 – šioje srityje gavo Klaipėdos rajono savivaldybė, po 6,5 balo – Neringos ir Kauno rajono savivaldybės, 5,1 – Vilniaus miesto savivaldybė. Kaimiškosiose savivaldybėse situacija liūdna: aukščiausią balą – 3,1 – gavo Kretingos rajono savivaldybė, 3 balus – Kalvarijos savivaldybė. Tik 10 savivaldybių surinko 2-2,9 balo. Rokiškio rajono savivaldybė su 1 balu – penktoji nuo pabaigos. Galima tik pasiguosti, kad už mūsų liko biržiečiai ir anykštėnai, surinkę po 0,6 balo. Nedaug aplenkė ir zarasiškiai – jų įvertinimas 1,2 balo, kupiškėnų – 1,1. Taigi, visame regione situacija faktiškai ta pati.