PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2025 m. Gegužės 11 d. 08:28

Savivaldybėse siūloma steigti ekologines investicines vietoves: būtų ir mokestinės lengvatos

Lietuva

Naujos statybos butai / ELTA

Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA.LT


361031

Siekiant pritraukti į regionus gyventojus, ypatingai jaunas šeimas, siūloma savivaldybėse steigti ekologines investicines vietoves.

Tokiose vietose apsigyventi nutarusiems žmonėms būtų suteikiamas žemės sklypas, įrengiama visa infrastruktūra, taikomos mokestinės lengvatos.

Tai numatantį Savivaldybių ekologinių investicinių vietovių pagrindų įstatymo projektą įregistravo Seimo narys, socialdemokratas Kęstutis Vilkauskas.

Jo nuomone, tokių vietovių atsiradimas, tinkamai suplanuota infrastruktūra paskatins regionų plėtrą, naujų darbo vietų atsiradimą, suteiks galimybę žmonėms apsigyventi arčiau gamtos.

Savivaldybių ekologinė investicinė vietovė, kaip nurodoma dokumento projekte – tai gyvenimui skirta teritorija, kurioje fiziniams asmenims taikomos specialios finansinės, ūkinės ir teisinės sąlygos. Beje, vietovė galėtų turėti ir savo pavadinimą.

Būtų steigiama Vietovės gyventojų bendrija

Siekiant, kad formuotųsi bendruomenės, siūloma nustatyti, kad vietovėje privalo būti įsteigta bendrija, kuri veiktų analogiškai sodininkų bendrijoms. Projektas numato, kad šiai bendrijai 99 metams panaudai būtų suteikti vietovės teritorijoje esantys žemės sklypai.

Vietovės gyventojais galėtų tapti joje norintys apsigyventi Lietuvos Respublikos piliečiai, taip pat kitų valstybių piliečiai, turintys nuolatinį leidimą gyventi Lietuvoje.

Tačiau yra ir papildomų sąlygų. Pavyzdžiui, reikėtų tapti bendrijos nariais. Iš jos perėmus panaudos pagrindais žemės sklypą, gyventojas privalėtų per trejus metus jame pasistatyti namą ir deklaruoti gyvenamąją vietą. Beje, viename žemės sklype būtų galima statyti vieną vienbutį gyvenamąjį namą ir jo priklausinius.

Siūloma, kad išgyvenus vietovėje 10 ir daugiau metų gyventojas galėtų jam suteiktą naudotis pagal panaudą žemės sklypą lengvatine tvarka įsigyti nuosavybėn.

Ekologinės investicinės vietovės steigimo iniciatoriai būtų savivaldybių tarybos.

Įstatymo projektas numato, kad vietovėje turi būti įrengiama ne mažiau kaip 10 žemės sklypų, kurių plotas turi būti ne mažesnis nei 10 arų. Vietovėje būtų draudžiama keisti gyvenamosios paskirties žemės sklypų naudojimo paskirtį.

Vandentiekį, elektrą, kelius įrengtų savivaldybės

Jei Seimas pritartų, ekologinė investicinė vietovė būtų įrengiama ne didesniu kaip 10 kilometrų atstumu nuo artimiausių ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigų, užtikrinant asfaltuotą susisiekimą.

Įstatymo projekte sprendžiami tokie aktualūs klausimai, kaip centralizuotas kelių tiesimas, vandens ir elektros tiekimas, nuotekų šalinimas.

Už vandentiekio, kanalizacijos, dujų (esant galimybėms), elektros, telekomunikacijų tinklų, melioracijos įrenginių, kelių ir kitos bendrojo naudojimo inžinerinės techninės įrangos įrengimą ir priežiūrą būtų atsakinga savivaldybė.

„Šiose vietovėse gyvenantiems asmenims ne tik būtų sudaromos puikios įsikūrimo ir gyvenimo sąlygos, tačiau ir atitinkamos lengvatos – jei tai yra pirmasis būstas, būtų taikoma parama būstui įsigyti. Gyventojai būtų atleidžiami nuo savivaldybių infrastruktūros plėtros įmokų mokėjimo, žemės sklypai nebūtų apmokestinami žemės mokesčiu. Vietovėje esančiam nekilnojamam turtui būtų taikomos nekilnojamojo turto mokesčio lengvatos“, – sako projektą kartu su kitais Seimo socialdemokratais įregistravęs K. Vilkauskas.

Beje, vietovės gyventojai turėtų laikytis tam tikrų reikalavimų, jei norėtų savo nuosavybės teises perleisti tretiesiems asmenims. Projektas numato, kad būtų draudžiama išnuomoti, suteikti panaudai ar perleisti kitais pagrindais tretiesiems asmenims turtą, jei pastarieji neatitinka vietovės gyventojams keliamų reikalavimų.

Siūloma, kad naujas savivaldybių ekologinių investicinių vietovių steigimą ir valdymą reglamentuojantis įstatymas įsigaliotų nuo kitų metų.

#SEIMAS#ĮSTATYMAS#VIETOVĖS#STATYBA#LENGVATOS
#VILKAUSKAS