PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Vasario 21 d. 08:52

Savivaldybės mokyklų ugdymo karjerai specialistų veiklos – svarbi pagalba ateičiai

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


118763

Vasario 13 dieną Trakų gimnazijoje vyko savivaldybės mokyklų ugdymo karjerai specialistų metinis pasitarimas. Turime gražią tradiciją kiekviename susitikime dalintis gerąja darbo patirtimi, aptarti veiklos sėkmes ir problemines sritis.

Taip ir šį kartą susirinkusios mokytojos, atsakingos mokyklose už profesinį orientavimą, mokinių ugdymą karjerai, kalbėjo apie savivaldybės mokyklose turimas ir tęsiamas gražias tradicijas, dalyvavimą tiksliniuose projektuose ir projektų vykdymą, mokinių išvykas į aukštąsias ir profesines mokyklas, tėvų darbovietes, parodas, pagalbą vyresniųjų klasių mokiniams, besirenkantiems specialybes ir ketinantiems studijuoti, organizuojamus susitikimus su įvairių specialybių žmonėmis, mokinių tėvais. Išklausius pristatymus norisi pasidalinti mokyklų sėkmingomis veiklomis, apie kurias kalbėjo specialistai ir kurios buvo įdomios bei naudingos mokiniams.

Visų mokyklų atstovai pažymėjo, kad dirbo kryptingai, mokiniams teikė žinių apie karjeros ugdymą, mokė pažinti save, planuoti karjerą prisitaikant prie atsinaujinančios darbo rinkos sąlygų. Gimnazijų mokiniai lankosi įstaigose, bendrauja su įvairių specialybių atstovais, kiekvienais metais organizuoja vyresniųjų klasių mokiniams išvykas į Litexpo rūmuose organizuojamas parodas „Mokslas“ ir „Studijos“, kuriose mokymosi galimybes pristato Lietuvos aukštosios universitetinės ir neuniversitetinės mokymo įstaigos, profesinės mokyklos, švietimo organizacijos, užsienio universitetai, būsimiesiems abiturientams teikia informaciją karjeros konsultantai, kalbų kursų atstovai. Mokiniai tiesiogiai bendrauja dalyvių stenduose su karjeros konsultantais, moksleivių ir studentų organizacijų atstovais.

Daugelyje mokyklų ugdymo karjerai programą klasių vadovai ir dalykų mokytojai integruoja į dalykų mokymą ar klasių valandėles.

Lentvario Motiejaus Šimelionio gimnazijoje prie ugdymo karjerai veiklos prisideda dalykų mokytojai, klasių auklėtojai. Mokytojo padėjėja, vykdanti ugdymo karjerai veiklas, B. Vylžinska dažniausiai praktikuoja individualias konsultacijas mokiniams. Gimnazijos mokytojai, naudodamiesi svetainės Mukis.lt vaizdine ir filmuota medžiaga, organizuoja integruotas pamokas, klasių auklėtojai – valandėles.

Lentvario Henriko Senkevičiaus gimnazijos fizikos mokytoja, ugdymo karjerai specialistė J. Rainskaja organizavo mokiniams susitikimus su mokslininkais bei kitais įžymiais žmonėmis. Gimnazijos mokiniai aplankė ne tik anksčiau minėtas parodas, bet ir parodą „Išsilavinimas ir karjera“, Varšuvos Koperniko centrą, Molėtų astronomijos observatoriją ir etnokosmologijos muziejų.

Lentvario „Versmės“ gimnazijos mokiniai su socialine pedagoge, ugdymo karjerai specialiste A. Novikova ir klasių auklėtojai su mokiniais lankėsi daugelyje įmonių ir organizacijų (Vilniaus lokomotyvų remonto depe, Vilniaus eismo valdymo centre, UAB „Lietuvos geležinkeliai“, UAB „DS Smith Packaging Lithuania“, Energetikos ir technikos muziejuje, Vilniaus priešgaisrinės apsaugos stotyje, Pilotų akademijoje), kuriose turėjo galimybę ne tik susipažinti su įvairiomis profesijomis, bet ir išbandyti praktines veiklas. Dalyvavo projekte „Sužinok, patirk, pabandyk“.

Onuškio Donato Malinausko gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui S. Masilionienė kalbėjo, kad, skatindami tėvų įsitraukimą į gimnazijos veiklą, organizuoja tėvų profesijų arba pomėgių (jie gali tapti profesija ir pragyvenimo šaltiniu) pristatymą pagrindinio ugdymo programos 5–7 klasėse. Viena neformaliojo ugdymo valanda skirta ugdymo karjerai būreliui. Jo metu 8–9 klasių mokiniai, panaudodami svetainės Mukis.lt ir kitų svetainių medžiagą, mokosi išsikelti tikslą ir planuoti karjeros žingsnius. Vidurinio ugdymo programos III–IV klasių mokiniai sėkmingai dalyvavo projekte ,,Nepamiršk parašiuto“, vykdo tęstinį projektą ,,Mano kadras“.

Paluknio „Medeinos“ gimnazijoje tęsiamos projekto „Mąstau, veikiu – mokausi“ veiklos. Projekte numatytos profesijų specialistų konsultacijos, kurių tikslas – įvairių mokomųjų dalykų specialistų pagalba susiplanuoti ir surengti praktines interaktyvias pamokas mokiniams. Technologijų mokytoja, atsakinga už profesinį informavimą, V. Lapėnienė pasidžiaugė, kad geriausiai 2019 m. pasisekė visuotinė atvirų durų diena „Šok į tėvų klumpes“, kurioje dalyvavo net 11 skirtingų sričių specialistų. Gimnazijoje savo veiklas ir patirtį pristatė savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus, UAB kavinės „Biplan“, Trakų viešosios bibliotekos, Valstybinių miškų urėdijos Trakų RP Ropėjų girininkijos, Trakų visuomenės sveikatos biuro, programos „Mentor Lietuva“, Vilniaus gimnastikos klubo „Skrydis“, VĮ „Lietuvos oro uostai“ ir kitų įmonių bei organizacijų atstovai. Mokiniai turėjo galimybę susipažinti su įvairių specialybių ir profesijų žmonėmis, išgirsti jų karjerų istorijas bei daugiau sužinoti apie įmonių, organizacijų veiklas.

Paluknio Longino Komolovskio gimnazijoje ugdymas karjerai organizuojamas vadovaujantis sistemingumo, prieinamumo ir integralumo principais. Mokiniai skatinami pažinti save, savo asmenines savybes, atrasti ir išgryninti savo gebėjimus, priimti sprendimus dėl mokymosi profilio ar būsimos studijų krypties. Anglų, rusų kalbų mokytoja, atsakinga už ugdymą karjerai veiklas N. Mikulskienė nuolat kaupia ir teikia mokiniams bei jų tėvams informaciją apie profesijas Lietuvoje ir joms keliamus reikalavimus, apie Lietuvos profesinio mokymo ir aukštosiose mokyklose įgyjamas specialybes, mokymo programas, trukmę, stojimo sąlygas ir kt. Pasitarimo metu pasidalino patirtimi apie pavykusią karjeros savaitę, kurios metu vyko profesinio informavimo konsultacijos mokiniams, organizuotos tikslinės klasių valandėlės, įvairių testų sprendimai ir kt.

Rūdiškių gimnazijos ugdymo karjerai specialistė, technologijų ir rusų kalbos mokytoja E. Vilčevskaja turi ilgametę šios srities darbo patirtį. Ji pasidalino patirtimi ne tik apie savo veiklą su klasių vadovais, mokytojais ir mokiniais, bet ir su tėvais. Organizavo susirinkimus mokiniams ir tėvams „Mano vaikas renkasi karjeros kelią“, „Kaip pasiruošti viduriniam ugdymui“, „Kaip pasirinkti egzaminus“, „Bendrojo priėmimo tvarka ir sąlygos“, „Stojimo prašymo pildymo subtilybės“, kuriuose kalbėjo apie ugdytinių pasirengimą mokymuisi vidurinio ugdymo programoje, pagrindinio ugdymo pasiekimų patikrinimui ir brandos egzaminų laikymui.

Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje jau ne vienerius metus organizuojama tradicinė Karjeros diena, skirta vyresniųjų klasių mokinių supažindinimui su universitetų, kolegijų studijų programomis. 2019 metais iš 25 kviestų dalyvavo 16 įstaigų atstovai. Ugdymo karjerai specialistė, socialinė pedagogė R. Šlaičiūnienė akcentavo, kad organizuodama ugdymo karjerai veiklą, ieško naujų veiklos vykdymo būdų, organizuoja III–IV gimnazijos klasių mokiniams konsultacijas, susitikimus su įvairių įmonių, įstaigų, organizacijų bei profesijų atstovais (VMI, „Sodros“, žurnalistais, psichologais), kurie padeda suprasti jaunajai kartai, kaip reikia siekti savo svajonių ir užsibrėžtų tikslų, savyje ugdytis pilietiškumo pagrindus, kokie yra mokami mokesčiai ir kodėl juos reikia mokėti. Dalis mokinių dalyvavo projekte „Būsiu“ ir laimėjo išvyką.

Senųjų Trakų Andžejaus Stelmachovskio pagrindinės mokyklos bibliotekoje yra įrengtas ugdymo karjerai kampelis, kuriame yra kaupiama informacija apie studijas Lietuvoje bei Lenkijoje. Taip pat kaupiamos įvairios priemonės, padedančios pažinti save. Šioje mokykloje ugdymo karjerai veiklas koordinuoja technologijų mokytoja Božena Lavrukevič.

Aukštadvario mokyklos-darželio „Gandriukas“ direktoriaus pavaduotoja ugdymui R. Arlauskienė, pristatydama veiklas, išskyrė 2019 metų sėkmingas ugdymo karjerai veiklas: „Šok į tėvų klumpes“, „Molinukas“, „Pasigamink Kėdutę“, „Susipažink su motociklu“ ir pasidžiaugė ugdytinių tėvų iniciatyvomis bei organizuotais renginiais: „Vilnos vėlimas“, „Kalėdinių vainikų gaminimas“, „Mandalų kūrimas“, „Muiliukų gaminimas“.

Trakų pradinėje mokykloje su ugdymo karjerai veikla derinamos kultūrinė, meninė ir pažintinė veiklos. Mokykloje jau 7 metus vykdomas tęstinis projektas „Senolių amatai ir tradicijos“, kurio vienas iš tikslų – supažindinti mokinius su tradiciniais lietuvių amatais, išbandyti senolių puoselėtas veiklas. Projekto metu mokiniai išbandė per 30 skirtingų veiklų, susipažino su medžio meistrų amatu, žemdirbių darbu, mokėsi kulinarijos ir konditerijos gaminimo subtylybių. Pradinio ugdymo mokytoja, atsakinga už ugdymo karjerai veiklas R. Bikauskienė informavo, kad vykdant mokinių profesinį informavimą, organizuojamos ekskursijos į tėvelių darbovietes, vykdomos integruotos pamokos, kurių metu pradinio ugdymo mokiniai supažindinami su maisto gaminimo ypatumais, aviatoriaus, architekto, geležinkelininko, floristo, ekonomisto, gydytojo ir kitomis profesijomis.

Džiaugiuosi, kad šįkart atvyko ne tik beveik visų mokyklų ugdymo karjerai specialistai, bet ir trijų mokyklų direktorių pavaduotojos ugdymui (Onuškio, Trakų gimnazijų bei Aukštadvario mokyklos-darželio „Gandriukas“), kurios aktyviai įsijungė į diskusijas ir pristatė įstaigų veiklas. Pažymėtina, kad mokyklose dirbti ugdymo karjerai specialistais paskirti įvairių specialybių mokytojai, socialiniai pedagogai, mokytojų padėjėjai, jų veikloms skirtos po 1–3 valandas. Norėtųsi, kad ateityje mokyklose atsirastų galimybė skirti mokinių ugdymo karjerai veikloms nors po 0,5 etato mokytojams, kuriems žinoma, mėgstama ir norima papildoma veiklos sritis, kurie noriai renkasi pasitarti, pasidalinti pavykusiomis veiklomis ir darbo sėkmėmis.

Viliuosi, kad ateityje mes tradicijas tęsime, bendromis iniciatyvomis skatinsime mokyklų vadovus skirti didesnį dėmesį šiai veiklai. Juk tai dar viena svarbi pagalbos forma visų mokyklų ir visų klasių ugdytiniams planuojant savo ateitį ir tinkamai pasirenkant karjeros kelią.