Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt
Šiais metais Šiaulių miesto gimtadienis keliasi į naują vietą – prie arenos. Ne paslaptis, kad šiuo metu savivaldybės administracijos ir arenos valdytojo santykiai gana įtempti dėl koncesijos sutarties. Bandymai keisti sutartį vaisių nedavė, tik užtraukė areštą ir užkūrė principų kovą. Etaplius.lt domėjosi, kaip šiuo metu sekasi sutarti abiem šalims, ar kompromisas jau surastas ir ar ginčai nepakenks miesto gimtadieniui.
„Tikimės, kad nesusipratimų neįvyks, ypatingai svarbu, kad būtų elektros pajėgumai“, - nedaugiažodžiavo miesto meras Artūras Visockas, paklaustas, kokie dabar yra santykiai su arenos valdytojais ir ar nebus nesusipratimų per didžiausią miesto šventę.
Norėdami plačiau išsiaiškinti situaciją, kodėl miesto meras užsiminė apie elektros pajėgumus, teiravomės Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo Marijaus Veličkos, kokia šiai dienai yra situacija.
Neturi iš ko mokėti už elektrą?
„Šiai dienai situacija yra tokia, mūsų koncesininkas, kuris buvo kviestas į derybas, jų atsisakė. Praėjusią savaitę pasiekė žinia, kad derybas jis nori atnaujinti. Per paskutinį susitikimą jis aiškino, kad jau nebeturi už ką susimokėti už elektrą. Tai mūsų pozicija yra tokia, kad jam patikėtas didžiulis savivaldybės turtas, kurį jis turi tinkamai prižiūrėti ir mokėti visus komunalinius mokesčius, atlikti privalomas priešgaisrines ir kitokias patikras. Jei tik sužinosim, kad turtą prižiūri netinkamai ir jam pradės atjunginėti elektrą ar neatliks patikrų dėl masinių renginių, tai jau kalbėsime apie tai, kad jis kelia pavojų visuomenei ir imsimės priemonių, kad jis negalėtų disponuoti tuo turtu“, - savivaldybės poziciją dėstė Marijus Velička.
Administracijos direktoriaus pavaduotojas sako, kad koncesininkui perduotas savivaldybės turtas už dvidešimt milijonų eurų, tad jei valdytojas nesugeba tinkamai jo administruoti – negalėtų tęsti savo veiklos.
„Man labai keistas argumentas, kurį išgirdau, kad neva dėl to, jog savivaldybė bando išieškoti skolą, jis nesugeba šiai dienai susimokėti už elektrą. O jei ne mes būtume kreditoriai, o kažkas kitas, ar pavyktų tokios pasakos? Mums labai keistas toks požiūris ir bandymas šantažuoti, kad turėtume panaikinti areštus, nes atjungs elektrą. Jis mums skolingas pinigų, nieko daugiau neturi absoliučiai, dirbdamas dešimt metų šiai dienai neturi jokio rezervo ir šantažuoja, kad leistume dirbti“, - pasakojo M. Velička.
Pasak Marijaus Veličkos, savivaldybė kas mėnesį koncesininkui moka po 17 tūkstančių eurų, kaip įsipareigoję pagal koncesijos sutartį, tačiau arenos valdytojas antstoliui pateikęs kur kas didesnį mėnesinį poreikį – 23 tūkstančius eurų.
„Kai ima teikti argumentus dėl elektros ir tvirtina, kad mes esame dėl to kalti, man rodo tik tai, kad jis yra visiškai neūkiškas žmogus ir nesupranta, kaip reikia tvarkytis su 20 milijonų eurų vertės turtu. Tada kyla vienintelis klausimas – kaip greičiau kalbėti apie tai, kad arba jis ateina ir įneša tuos pinigus, pasiskolinęs, kaip ir buvo žadėjęs, arba sakome, kad broli, tu nesugebi normaliai tvarkytis su turtu, tad reikia tave pakeisti. Nes mes negalime kelti pavojaus žmonėms. Įsivaizduokite, renginio metu atjungtų elektrą, visi avariniai išėjimai – elektrinės durys, kaip žmonės išeis? Ir kaip jis iki to priėjęs visvien planuoja renginius?“, - galimas konflikto baigtis svarsto administracijos direktoriaus pavaduotojas.
Paklaustas, ar dėl tokios situacijos neturi baimių dėl miesto gimtadienio, M. Velička sako, kad dėl to yra ramus.
„Absoliučiai neturiu jokių baimių. Aš galiu pasakyti, kad tai yra spaudimo priemonė ir miesto gimtadienis praeis be jokių trukdžių“, - tikino Marijus Velička.
vlcsnap-2018-04-04-16h55m30s327.png
Ar ras bendrą kalbą?
Tai kokioje dabar stadijoje yra koncesijos sutartis? Ar ji tobulinta, keista, kad tiktų abiem šalims? Marijus Velička sako, kad dabar yra ta stadija, kai laukiama pasiūlymų iš koncesininko, nes jam netiko savivaldybės sąlygos. Tačiau, kaip teigia administracijos atstovas, koncesininkas atsisakė pateikti savo matymą.
„Jis mus informavo apie tai, kad jis nemato galimybės keisti sutartį ir pasakė, kad kreipsis į Finansų ministeriją su klausimu ar galima keisti. Mano žiniomis, iš ministerijos jis gavo atsakymą, kad gali keisti sutartį. Bet šiai dienai jis net nepasakė kuri sąlyga jam netiko. Kai mūsų sąlygos jam netiko ir sakė, jog nesišnekės apie tai, mes nusileidome, juk derybose abi šalys pateikia savo poziciją ir bandome rasti bendrą vardiklį. Tačiau koncesininkas sakė, jog neteiks savo sąlygų. Tuo mūsų derybos ir baigėsi. Dabar girdėjau, kad jis vėl kreipėsi ir nori derybų. Mes tam pasiruošę. Tik vėlgi, norime jo sąlygų, kaip jis tą situaciją įsivaizduoja“, - sakė M. Velička.
Bėdų dėl gimtadienio tikrai nekils
Etaplius.lt susisiekė su Šiaulių arenos koncesininku Gintaru Radavičiumi ir teiravosi, ar tikrai iškilo nemenkų finansinių sunkumų, ar arena gali likti be elektros ir kokių veiksmų jie ketina imtis dėl sutarties korekcijų.
„Kliuvinių Šiaulių dienoms tai tikrai nebus. Tai yra ne savivaldybės, o miesto žmonių ir svečių šventė. Kad ir kokia mums būtų sudėtinga situacija, mes padarėme viską, kad ta šventė būtų. Mes pasirašėme sutartį su Kultūros centru, su kuriuo puikiai sutariame ir tikrai visos pastangos ir dar daugiau, kad šventė būtų graži“, - tikino G. Radavičius.
Pasak koncesininko, situacija tikrai sunki - dėl uždėto arešto neįmanoma sumokėti mokesčių, o savivaldybės derybų siūlymus jie priėmė kaip pasityčiojimą.
„Mes buvome pradėję derybas dėl sutarties, bet tą, ką jie pasiūlė, mes priėmėme kaip pasityčiojimą. Mes klausėme Finansų, Ūkio ministerijos, Viešųjų pirkimų tarnybos ir savivaldybei sakėme, kad kai gausime atsakymus, kokiose ribose galime keisti sutartis, kad nebūtų nesusipratimų, tuomet pratęsime derybas. Šiai dienai atsakymai gauti, tad artimiausiu metu gal ir bus atnaujintos derybos“, - savo pusę dėstė Gintaras Radavičius.
Savivaldybės atstovai minėjo, jog priminimas, kad nėra iš ko mokėti už elektrą jiems atrodo kaip šantažas, tačiau G. Radavičius tikina, kad tai tikrai nėra šantažas.
„Koks šantažas. Jei areštuota sąskaita, sąskaitoje pinigų yra, kurių tikrai užtektų susimokėti už viską. Bet kaip apmokėti, jei negalime pasiimti tų pinigų? Reikia mokėti ne tik už elektrą, bet ir vandenį, apsaugą, pastato draudimą. Čia yra tyčiojimasis šitoje vietoje. Aš viską suprantu, mes galime bylinėtis teismuose, arbitražuose, bet negalima paralyžiuoti įmonės veiklos. Jei bus pripažinta, kad įmonė padarė kažką neteisingai, tada taip, galima imtis kažkokių veiksmų. Bet šiandien tai nepripažinta, atvirkščiai, teismai atmetė visus jų kaltinimus ir dabar jie kreipėsi į arbitražą“, - sako koncesininkas.
Pasak Gintaro Radavičiaus, arbitražo sprendimai taip pat užsitęs, tad turtas gali išlikti areštuotas ir iki spalio mėnesio ar ilgiau, tad arenos finansiniai reikalai tik dar labiau sunkės.
„Verčiamės per galvą, kad mumis patikėtų visos įmonės, jog mes tikrai susimokėsime tuos mokesčius. O šiuo metu galime disponuoti pinigais tiek, kiek reikia darbuotojų atlyginimams, Sodrai, GPM ir PVM. Viskas. Komunaliniams mokesčiams neleidžiama apmokėti iš koncesijos mokesčio. Suprantu, jei neleistų komercinei veiklai… Pagaliau juk ir visos patikros turi būti atliktos, kad statinys būtų eksplotuojamas. Juk čia didžiulis ūkis ir daugybė punktų, ką reikia patikrinti. Įmonės mums padarė tikrinimus avansu, vardan gerų santykių. Bet iš tikrųjų, situacija labai sudėtinga“, - savo versiją aiškino Gintaras Radavičius.
Kuri pusė šioje situacijoje teisi, ko gero, parodys teismai arba pagaliau įvykusios sėkmingos derybos tarp savivaldybės ir koncesininko, kurių abi šalys tikisi jau artimiausiu metu.