PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Liepos 17 d. 08:57

Savivaldybė: prie bažnyčios kurantų skleidžiamo garso galima priprasti – reikia tik kantrybės

Ukmergė

Dainiaus Vyto nuotr.

Etaplius.LTŠaltinis: Ukmergės rajono savivaldybė


273039

Nuo birželio 25-osios Ukmergėje kas valandą – nuo 7 iki 22 valandos iš Švč. Trejybės bažnyčios bokšto sklindantis skambančių kurantų – parapijos dovanos Ukmergei 690-ojo gimtadienio proga – garsas sukėlė kai kurių gyventojų nepasitenkinimą.

„Klaipėdos gatvės 7-uoju ir 9-uoju numeriu pažymėtuose daugiabučiuose gyvena daug senelių, neįgalių žmonių, taip pat yra ir mažų vaikų. Mums nuo birželio 25-osios, kuomet nuo ankstyvo ryto iki vėlaus vakaro kas valandą iš netoliese esančio bažnyčios bokšto sklinda kurantų dūžiai, prasidėjo neramus laikotarpis.

Mes pritariame, jog gražu, kai kurantai tam tikromis valandomis išmuša įvairias melodijas. Tačiau nuo 7 valandos ryto iki 22 valandos vakaro klausytis valandas skaičiuojančių dūžių – jau per daug. Viena yra kurantus girdėti darbovietėje pro pravirą langą ar išėjus į senamiestį pasivaikščioti. Ir visai kita, kai šis garsas įkyriai „braunasi“ į namus, iš kurių dažnas retai išeiname, pagaliau – į miegamąjį, kuomet dėl senam ar ligotam žmogui taip reikia ir norisi ramybės. Nors praėjo tik dvi savaitės, bet sutriko miegas, jaučiame nuovargį, nerimą... Tikrai neprašau kurantus nutildyti, bet gal yra galimybė, kad jų dūžiai pradėtų valandas skaičiuoti ne nuo ankstaus ryto ir baigtų temstant,“- minėtų daugiabučių gyventojų vardu kalbėjo ukmergiškis.

Šiuolaikiškų skaitmeninių kurantų, pagamintų vienoje Lenkijos įmonėje, įrengimą Švč. Trejybės bažnyčios bokšte inicijavo šios parapijos klebonas Šarūnas Petrauskas. Jis pristatė šį įrenginį ir išsamiau papasakojo, kaip jis veikia, kokios jo galimybės.

„Kurantai - bokšto (rotušės, bažnyčios ar ko kito) laikrodis, kuris perduoda miestiečiams informaciją apie einamąjį laiką. Gali turėti papildomai laikrodį su ciferblatu, gali jo ir neturėti. Valandų, ketvirčių, pusvalandžių informaciją perduoda garsiniu formatu, įprastai varpo ar triūbos pagalba. Tą laiką žymi ištisą parą, be pertraukos - nuo 12 iki 12 valandos“, - teigė kunigas.

Pasak dvasininko, Švč. Trejybės bažnyčios bokšte įrengtas skaitmeninis kurantas, įrašų pagalba transliuojantis garsinius signalus apie laiką (laikodžio su rodyklėmis bokšte nėra). Kiekvienai valandai skamba vienas varpo dūžis, kitaip nebūtų galimybės sužinoti konkretaus laiko.

„Reikėtų atkreipti dėmesį, kad varpo dūžiai tiesioginių sąsajų su bažnyčioje vykstamomis pamaldomis neturi. Tai tiesiog laikrodis. Jo gamintojai yra įdiegę dvi laiko transliavimo galimybes. Pirma - visą parą veikiantis laikrodis su ketvirčių signalais ir antra - dienos laiko laikrodis, skambantis tik kas valandą, nuo 7 iki 22 valandos. Šiuo metu, mes naudojam antrąją, bet yra galimybė paleisti ir pirmą, jei tai būtų naudinga miestui“, - paaiškino kunigas Š. Petrauskas.

Jis pridūrė, jog įrenginys turi varpų skambinimo, naudojamo kviesti tikinčiuosius į vykstančias pamaldas bažnyčioje, ir kariliono programas - galima šventės metu pradžiuginti miestiečius ir svečius, kviesti turistus išklausyti tam tikru laiku giesmių skambesio.

Klebono manymu, varpų laikrodžio skambėjimas miestiečiui, gali padėti efektyviai organizuotis savo dieną ir įvairų jos užimtumą, priminti apie svarbius reikalus ar susitikimus: „Kiekvienas gali prisitaikyti pagal savo poreikius. Deja, išlieka ir negatyvus reiškinys, nes varpo garsas pasiekia visus, net jei tam poreikio išvis nėra. Varpo garsas gali trikdyti dar ir dėl religinių asociacijų, bet joms pagrindo nėra. Kurantai - bokšto laikrodis. Reikia sutikti, kad naujas, neįprastas garsas mieste gali pradžioje trukdyti ir trikdyti, bet laikui bėgant prie jo priprantama, įsisavinama ir tiesiog praleidžiama negirdomis. Tad šiandieną miestiečių norėčiau paprašyti šiek tiek kantrybės. O ateityje, jei šis laikrodis Ukmergėje neprigis, visuomet galima ištraukti elektros laidą iš lizdo...“