PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Spalio 27 d. 13:21

Savivaldybė: kol rengiamės Nacionalinio stadiono projekto notifikavimui, prašymo dėl stadiono statybų EK teikti negalime

Vilnius

Vilniaus nacionalinis stadionas. ELTA / Andrius Ufartas

Ūla KlimaševskaŠaltinis: ELTA.LT


326088

Šiuo metu vykstant Daugiafunkcio komplekso projekto, į kurį įeina Nacionalinis stadionas, pasirengimo notifikavimui procedūrai, prašymas Europos Komisijai (EK) dėl galutinės išvados, leisiančios pradėti stadiono statybas, dar negali būti pateiktas, teigia procese dalyvaujanti Vilniaus miesto savivaldybė.

Dar rugpjūčio pabaigoje sostinės savivaldybės taryba pritarė šiemet trečią kartą atnaujintam Daugiafunkcio komplekso projektui, koreguotam pagal Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) pastabas.

Kaip Eltai yra teigusi VPT vyresnioji patarėja Evelina Butkutė-Lazdauskienė, esminių pastabų projektui tarnyba neturi, bet pozicija gali keistis priklausomai nuo EK išvados ar naujų duomenų, jeigu tokių išaiškėtų.

Pasak savivaldybės atstovo Irmanto Kuzo, komisijai kol kas pateiktas oficialus prenotifikacijos prašymas.

„Oficialus notifikacijos prašymas galimas, tik pabaigus prenotifikacijos procedūras“, – šią savaitę nurodė jis.

Anot I. Kuzo, atsakymus į oficialiai gautus EK klausimus savivaldybė pateikė per Konkurencijos tarybą.

Ši nurodė, jog yra tik koordinuojanti institucija klausimais, liečiančiais ES valstybės pagalbos taisykles.

„Keitimasis informacija dėl valstybės pagalbos taikymo Daugiafunkcio stadiono komplekso projektui vyksta tarp Vilniaus miesto savivaldybės, kuri yra teikiamos informacijos „savininkė“, ir Europos Komisijos“, – komentare teigė tarybos atstovė Dalia Mikėnė.

Sostinės savivaldybės nuomone, pateikus oficialų prašymą galutinei išvadai, jo nagrinėjimo terminas siekia 2 mėnesius, tačiau gali trumpėti, jeigu prenotifikavimo procedūra bus atlikta sėkmingai.

Kaip nurodoma, nors savivaldybė su EK vykdo „aktyvius“ pokalbius, nėra jokių oficialių terminų, kaip greitai EK turėtų išanalizuoti ir įvertinti Lietuvos pateiktą informaciją, mat pasirengimo notifikavimui procedūra nėra detaliai reglamentuojama.

Pradinė projekto kaina buvo 156 mln. eurų, pridėjus indeksuotus statybos ir papildomus darbus bei atėmus skolinimosi palūkanas, projektas pinga 900 tūkst. eurų.

Nacionalinio stadiono projektą Vilniuje iš kapitalo fondų valdytojos „BaltCap“ ketina perimti nekilnojamojo turto plėtros bendrovė „Hanner“. Jos valdybos pirmininkas Arvydas Avulis spalio viduryje žurnalistams sakė, kad projekto vystymo procesai išsitęsė ne dėl EK vilkinimo, bet dėl nesutarimų tarp Lietuvos politikų, ir kol kas apie konkrečius statybų užbaigimo terminus kalbėti nevertėtų.

Belaukiant teigiamos EK išvados ir kol projektą valdo „Baltcap“, pasak A. Avulio, „Hanner“ negali įgyvendinti principinio susitarimo su minėtu fondu dėl akcijų išpirkimo, taip pat imtis su stadiono statyba susijusių darbų – projektas stovi vietoje.

Pasak sostinės mero Valdo Benkunsko, vien faktinė komplekso statybų kaina nuo 2020 m. pradžios iki 2022 m. vidurio padidėjo 40 proc.

Visą daugiafunkcį kompleksą sudaro Nacionalinis stadionas su sporto muziejumi viduje, sporto centras su krepšinio, rankinio, gimnastikos, bokso salėmis, trys futbolo treniruočių aikštės, tarptautinės kategorijos lengvosios atletikos stadionas su futbolo aikšte, lengvosios atletikos apšilimo zona su mėtymo sektoriais, kultūros centras su biblioteka ir 300 vietų vaikų darželis.

Skaičiuojama, kad statybos darbai pabrango 27,1 mln. eurų, dar prisidėtų naujų darbų (3 tūkst. papildomų vietų stadione ir universali arena), t. y. 13 mln. eurų. Tačiau teigiama, kad 38,1 mln. eurų būtų galima sutaupyti skolinantis tik 2 m., o ne 22 m., kaip planuota anksčiau.