Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Savitarnos kasa. „Maxima“ nuotr.
Jadvyga BieliavskaŠaltinis: ELTA
Įstatymo pataisas įregistravusi R. Budbergytė mano, kad patys verslininkai turėtų spręsti dėl galimų tokio atlyginimo formų ir būdų, pvz. nuolaidų, lojalumo programų taikymo. Jei Seimas pritartų, informacija apie pirkėjui suteiktas naudas būtų nurodyta atsiskaitymą patvirtinančiame dokumente.
R. Budbergytės teigimu, priėmus įstatymo pataisas, bus užtikrinti Konstitucijoje numatyti vartotojų teisių apsaugos, teisingo atlyginimo už darbą principai.
„Konstitucijoje kiekvienam garantuojamas teisingas atlyginimas už darbą, tačiau vartotojas, savitarnos kasoje iš esmės dirbdamas verslininko naudai ir pakeisdamas kasininką, jokio atlyginimo už tai negauna (...). Tokia situacija neteisinga ir lemia vartotojų teisių pažeidimus“, – dokumento aiškinamajame rašte sako R. Budbergytė.
Jos nuomone, naujų įstatymo nuostatų įgyvendinimas nesukels nepagrįstos naštos verslui.
„Patiems verslininkams paliekamos plačios galimybės sau priimtinu būdu įgyvendinti naują reikalavimą. Tam nereikalingos nei naujos investicijos, nei sudėtingi technologiniai sprendimai. Naujas reglamentavimas galėtų nebent tik teigiamai paskatinti konkurenciją, nes verslininkai ieškotų patrauklių ir kūrybiškų būdų, kaip geriau ir išradingiau paskatinti savitarnos kasose apsiperkančius vartotojus“, – mano R. Budbergytė.
Pasak jos, ir šiuo metu parduotuvės taiko gausybę įvairių nuolaidų, lojalumo programų, taigi esamos programos, parlamentarės nuomone, gali būti tiesiog praplėstos savitarnos kasose apsiperkančių vartotojų atžvilgiu.
Socialdemokratės nuomone, pernelyg spartus savitarnos kasų skaičiaus augimas kuria prielaidas diskriminuoti mažiau skaitmeniškai raštingus gyventojus.
„Savitarnos kasų skaičiaus didėjimas yra nepatogus tiems vartotojams, kurie dėl savo amžiaus, kitokių psichosocialinių, sveikatos ypatybių mažiau pasiruošę naudotis automatizuotomis savitarnos kasomis, jie dažnu atveju nežino, kaip tinkamai jomis pasinaudoti. Tačiau įprastinėse kasose yra priversti praleisti kur kas ilgesnį laiką eilėse, nes tokių kasų liko daug mažiau“, – pastebi R. Budbergytė.
Įstatymo pataisas parengusi parlamentarė sako, kad savitarnos kasos iki šiol yra teisiniame vakuume.
„Teisinės spragos dėl vartotojų teisių atsiskaitant savitarnos kasose negali būti toleruojamos. Tai neatitinka aukšto vartotojų teisių apsaugos lygio reikalavimo pagal ES teisę“, – aiškinamajame rašte pažymi R. Budbergytė.
Ji siūlo, kad Vartotojų teisių apsaugos įstatymo pataisos įsigaliotų kitų metų gegužės 1 d.
Seimo narys A. Bagdonas: tai perteklinis kišimasis į verslų veiklą ir žmonių gyvenimą
Seimo Ekonomikos komiteto narys liberalas Andrius Bagdonas šią socialdemokratės iniciatyvą vertina kritiškai, akcentuodamas, kad ji yra susijusi su parlamento rinkimais.
„Artėjant Seimo rinkimams turbūt išgirsime įvairiausių siūlymų, kurie, mano nuomone, įprastai nebūtų siūlomi”, – komentuodamas projektą Eltai sakė A. Bagdonas.
Politiko vertinimu, tai yra perteklinis noras reguliuoti verslą ir žmonių gyvenimą.
„Seimas turėtų priiminėti sprendimus, kurie reikalingi žmonėms, o šis siūlymas yra perteklinis noras įsikišti į žmonių ir verslų vykdomą veiklą. Tokio siūlymo tikrai nepalaikyčiau”, – sakė Liberalų sąjūdžio frakcijos narys A. Bagdonas.
Pasak jo, apsipirkdamas kiekvienas pirkėjas turi pasirinkimo teisę.
„Galima stovėti įprastoje eilėje, kur aptarnaus kasininkas, arba galima pasirinkti savitarnos kasą, kur pats nuskenuoji prekę.Tu gali atlikti tą darbą ir iš prekybos centro išeiti greičiau. Man atrodo, kad pagrindinis dalykas yra tai, kad kiekvienas turi turėti pasirinkimo teisę. Turi būti užtikrinta galimybė apsipirkti tiek įprastoje kasoje, tiek savitarnos kasoje. Man atrodo, kad nereikėtų Seimui per daug kištis ir tai reguliuoti,” – mano A. Bagdonas.
Jo įsitikinimu, Seimas neturėtų atiminėti iš verslų galimybės diegti naujas technologijas, kurios suteikia mums patogesnes galimybes atsiskaityti už prekes.
Politikas mano, kad prekybos tinklai, optimizuodami atsiskaitymą už prekes, mažindami kaštus, gali suteikti mums galimybę įsigyti prekes pigiau.
Ironizuodamas A.Bagdonas pastebėjo, kad socialdemokratės R. Budbergytės siūlymas prasilenkia ir su sveiku protu.
„Gal tada ji gali teikti dar vieną siūlymą, susijusi su apsipirkimu elektroninėje parduotuvėje? Ar pirkėjui, kuris su savo kompiuteriu ar telefonu užsisako prekes, taip pat reikėtų sumokėti už atliekamą darbą? Man atrodo, kad tai prasilenkia ir su sveiku protu’’, – sakė A. Bagdonas.
Jis tikisi, kad R. Budbergytės iniciatyvai nepritars ir kiti Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai.