Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Savarankiškai dirbantiems asmenims šią savaitę pradedamos mokėti 257 eurų dydžio išmokos už balandžio mėnesį. Prašymus Užimtumo tarnybai jau anksčiau pateikusių ir teisę į išmoką turinčių gyventojų sąskaitas lėšos turėtų pasiekti gegužės 11-15 dienomis, kiti besikreipiantys asmenys, dėl kurių keitėsi įstatymas, išmokas gaus iki mėnesio pabaigos.
Išmoką gauti gali visi savarankiškai dirbantys asmenys, kurių veikla buvo registruota bent 3 mėnesius per pastaruosius metus iki karantino paskelbimo ir kurių darbo užmokestis pagal darbo sutartį, jeigu tokią turi, neviršija minimalios mėnesio algos. Juridinio asmens atveju įmonė negali būti bankrutuojanti ar likviduojama.
Į išmoką gali pretenduoti ir asmenys, dirbantys su verslo liudijimais – tarp jų ir patalpų nuomai.
Iš viso savarankiškai dirbantiems asmenims už pusę kovo mėnesio, kai buvo paskelbtas karantinas, „Sodra“ pagal Užimtumo tarnybos teikimą išmokėjo 8,2 mln. eurų.
Ar reikia pateikti naują prašymą norint gauti išmoką už balandžio mėnesį?
Ne, naujo prašymo teikti nereikia. Išmoka bus mokama kas mėnesį kol tęsis karantinas. Seimas jau yra priėmęs Užimtumo įstatymo pataisas, kad išmoka būtų mokama dar 2 mėnesius pasibaigus karantinui – ši nuostata įsigalios pasirašius prezidentui.
Ar galima gauti išmoką, jeigu karantino metu vykdau savarankišką veiklą?
Taip, išmoka mokama nepriklausomai nuo to, ar žmogus vykdo savarankišką veiklą, ar ne.
Vykdau savarankišką veiklą ir turiu darbo sutartį. Kreipiausi dėl išmokos už kovo mėnesį, bet gavau neigiamą atsakymą? Ar dabar galiu gauti išmoką?
Išmoką gali gauti ir tie savarankiškai dirbantys asmenys, kurie turi darbo sutartį, bet tik tokiu atveju, jeigu priskaičiuotas darbo užmokestis pagal šią sutartį neviršija minimalios mėnesio algos arba 607 eurų „ant popieriaus“. Ši nuostata įsigaliojo nuo gegužės 8 dienos, bet išmoka jums priklausys ir už pusę kovo mėnesio, kai paskelbtas karantinas, ir už balandžio mėnesį bei visus būsimus karantino mėnesius.
Jeigu jau esate kreipęsis į Užimtumo tarnybą, bet gavote neigiamą atsakymą, nes turėjote darbo sutartį, teikti naujo prašymo jums nebereikia. Užimtumo tarnyba iš naujo persvarstys jūsų prašymą, o „Sodra“ perves lėšas ir už pusę kovo mėnesio, ir už balandį.
Jeigu nesikreipėte į Užimtumo tarnybą, nes turėjote darbo sutartį ir žinojote tuometines įstatymo nuostatas, turėtumėte pateikti prašymą www.uzt.lt.
Vykdau savarankišką veiklą ir turiu darbo sutartį, kurioje nurodomas minimalus ar mažesnis už minimalų darbo užmokestis, tačiau kartu gaudavau premijas ir priemokas. Ar man vis dar priklauso išmoka savarankiškai dirbantiems asmenims?
Išmoka savarankiškai dirbantiems asmenims priklauso, jeigu priskaičiuotas darbo užmokestis pagal darbo sutartį ar darbo santykiams prilygintus teisinius santykius yra ne didesnis už minimaliąją mėnesinę algą. Jei darbuotojas gavo minimalų atlyginimą ir dar papildomai priedą ar panašiai, darbo užmokestis tokiu atveju jau būtų didesnis nei minimali alga ir išmoka savarankiškai dirbančiam nebūtų skiriama.
„Sodra“ savarankiškai dirbančių asmenų, kurie turi darbo sutartį, priskaičiuotą darbo užmokesčio dydį vertins pagal darbdavių pateiktus duomenis už atitinkamą kalendorinį mėnesį socialinio draudimo pranešimuose, kuriuose nurodomos draudžiamosios pajamos, nuo kurių skaičiuojamos ir turi būti mokamos socialinio draudimo įmokos.
Dirbu su verslo liudijimu patalpų nuomai. Ar man priklauso išmoka savarankiškai dirbantiems asmenims? Ką daryti, jei gavau neigiamą atsakymą iš Užimtumo tarnybos?
Fiksuoto dydžio išmoka priklauso visiems savarankiškai dirbantiems asmenims, taip pat dirbantiems ir su verslo liudijimais patalpų nuomai. Jeigu dėl išmokos kreipėtės anksčiau, bet gavote neigiamą atsakymą, naujo prašymo teikti nebereikia, Užimtumo tarnyba persvarstys jūsų prašymą. Jeigu dėl išmokos nesikreipėte, tuomet jums reiktų užpildyti prašymą www.uzt.lt. Detalesnė informacija čia.
Ar galiu gauti išmoką savarankiškai dirbantiems asmenims, jeigu savo nuolatiniame darbe su darbo sutartimi esu vaiko priežiūros atostogose ir gaunu vaiko priežiūros išmoką, bet kartu verčiausi savarankiška veikla?
Išmoka savarankiškai dirbantiems asmenims jums priklauso, jeigu jūsų darbo sutartyje nustatytas ne didesnis nei minimalus mėnesio atlyginimas.
Iki karantino išėjau iš nuolatinio darbo ir pradėjau verstis savarankiška veikla, tačiau 3 mėnesiai veiklos iki karantino pradžios nesusidaro. Ar man priklauso išmoka savarankiškai dirbantiems asmenims?
Šiuo atveju išmoka jums nepriklauso, nes įstatymas reikalauja, kad savarankiška veikla būtų buvusi registruota ne trumpiau nei 3 mėnesius per 12 mėnesių ir nebūtų išregistruota iki karantino paskelbimo dienos – tai yra kovo 16 dienos.
Tačiau jeigu prieš tai dirbote nuolatiniame darbe ir turite sukaupęs bent 12 mėnesių nedarbo socialinio draudimo stažą per pastaruosius 30 mėnesių, tuomet galite pretenduoti į nedarbo socialinio draudimo išmoką iš „Sodros“. Išmoka priklausys nuo jūsų turėto atlyginimo ir bus mokama devynis mėnesius.
Seimas taip pat yra priėmęs Užimtumo įstatymo pataisas, kurios numato naują laikiną darbo paieškos išmoką. Ji priklausys visiems bedarbio statusą turintiems asmenims – turintiems teisę į nedarbo išmoką pagal stažą nauja išmoka sieks 42 eurus, o neturintiems teisės į nedarbo išmoką – 200 eurų. Tokia išmoka realiai atsiras, kai teisės aktus pasirašys prezidentas.