PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2019 m. Liepos 15 d. 11:34

Šaulių šimtmečiui - spaudos paroda (vaizdo reportažas)

Šiauliai

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


96718

Šie metai - šaulių metai, tad Lietuvoje gausu tai žyminčių renginių, minėjimų bei parodų. Viena tokių parodų buvo surengta Šiaulių apskrities Povilo Višinskio bibliotekoje.

Spaudinių paroda „Gimusi su Nepriklausomybe: Lietuvos šaulių sąjungai – 100“ bibliotekoje buvo eksponuojama kone visą liepos mėnesį. Tiesa, bibliotekos atstovai sako, jog šaulių šimtmetis nesulaukia tiek dėmesio, kiek praėjusiais metais minėtas Lietuvos šimtmetis, tačiau gausu studentų, moksleivių ir kitų miesto gyventojų, besidominčių būtent šiuo istoriniu laikotarpiu ir sąjungos veikla.

„Šaulių sąjunga – valstybės remiama sukarinta visuomeninė organizacija, vienijanti valstybės gyvenimui ir gynybai neabejingus žmones. Lietuvos šaulių sąjunga įkurta 1919 m. birželio mėn. Kaune. Jos tikslas buvo įtvirtinti šalies nepriklausomybę kovojant su bolševikais, bermontininkais ir lenkais, idėja – civilių asmenų pagalba kariuomenei. Idėjiniai organizacijos vadai buvo Vladas Putvinskis-Pūtvis ir Matas Šalčius. 1919–1940 m. sąjungos veikla vykdyta trimis pagrindinėmis kryptimis: kultūros, sporto ir karybos. Tarybiniais metais Lietuvos šaulių sąjunga buvo nutraukusi savo veiklą ir tik 1989 m. birželio 1 d. Kaune oficialiai paskelbtas Šaulių sąjungos atkūrimas“, - pasakojama bibliotekos kvietime į parodą.

1561720546207-1024x768.jpeg

Lietuvai lemtingais 1991 metais šauliai buvo organizuota struktūra ir aktyviai dalyvavo saugant Parlamentą bei kitus valstybės objektus, išvedant okupacinę kariuomenę.

1998 m. Šaulių sąjunga pradėta pertvarkyti, imta ją integruoti į šalies gynybos sistemą. Buvo suformuota 10 apskričių šaulių rinktinių, kurių nariai aktyviai dalyvauja visuomeninėje, kultūrinėje, edukacinėje veikloje.

Parodoje eksponuojami spaudiniai, atskleidžiantys Šaulių sąjungos istoriją, kultūrinę, leidybinę veiklą, taip pat sąjungos veiklą išeivijoje, sąjungos kūrėjų ir vadovų biografijas.

Labiausiai biblioteka didžiuojasi šaulių žurnalo „Trimitas“ kolekcija, mat P. Višinskio bibliotekos archyvuose yra ir pats pirmasis žurnalas.

Taip pat parodoje, kurioje daugiau nei 60 leidinių, eksponuojamos knygos apie Antaną Smetoną, Vladą Putvinskį-Pūtvį, Matą Šalčių.

Išsamiau apie parodą - vaizdo reportaže: