Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris AustėjaŠaltinis: Etaplius.lt
- Ieškoti mums kito šeimos gydytojo, ar jums užteks Saulės Olendrienės? - paklausė Šilalės rajono savivaldybės meras Algirdas Meiženis, ir visa salė suūžė:
-Ne, ne, ne, tegu dirba Saulė!
Tai buvo svarbiausias klausimas, dėl kurio rajono meras, jo pavaduotojas Tadas Bartkus, patarėjas Vytautas Jucius ir Savivaldybės gydytoja Dalė Briedienė atvyko pasitarti su Pajūrio miestelio ir visos seniūnijos žmonėmis. „Kartu su meru – apie tolesnį Pajūrio ambulatorijos darbą, galimas reformas ir viso rajono reikalus!“ - kvietė skelbimai, ir prisirinko pilna Pajūrio Stanislovo Biržiškio gimnazijos aktų salė.
Kur problema? Ilgą laiką Pajūryje medicinos paslaugas teikė tik viešoji įstaiga Pajūrio ambulatorija, kur gyventojus aptarnavo šeimos gydytoja S. Olendrienė. Pernai miestelyje pradėjo veikti UAB Pajūrio saulės klinika, ir šeimos gydytoja S. Olendrienė perėjo dirbti į ją. Dalis gyventojų prisiregistravo į Saulė kliniką, dalis liko Pajūrio ambulatorijoje. Pasigirdo balsų, kad ambulatorijoje nebegalima gauti kai kurių paslaugų, tenka važiuoti į Šilalę pas laikinai įdarbintą šeimos gydytoją, o dantų gydyti žmogus turi eiti pas privačios klinikos naują odontologą, nes viešosios įstaigos odontologas jam nemokamų paslaugų nebeteikia. Atsirado nerimo, kad už medicinos paslaugas privačioje klinikoje teks mokėti.
Ar iš tiesų skiriasi paslaugos ir apmokėjimas privačioje klinikoje bei viešojoje įstaigoje?
Iš tiesų pacientams nėra jokio skirtumo, ar eiti į privačią kliniką, ar į „valdišką“ ambulatoriją. Ir vienu, ir kitu atveju už suteiktas paslaugas mokės Ligonių kasos. Susirinkusiems tai paaiškino Savivaldybės gydytoja D. Briedienė, ir salėje dingo įtampa. O jei žmogus prisirašė pas privačios klinikos odontologą, tai ir turi eiti pas jį, nes dabar Ligonių kasos tik jam moka už paslaugas. Pasirodo, nėra Pajūryje problemos ir dėl šeimos gydytojo. Kas tebėra įsiregistravęs Pajūrio ambulatorijoje, gali eiti pas S. Oledrienę Saulės klinikoje ir paslaugas gauti nemokamai, nes ambulatorija yra sudariusi sutartį su privačia klinika dėl gyventojų aptarnavimo. Pasak D. Briedienės, privačios sveikatos priežiūros įstaigos plinta ir aplinkiniuose rajonuose – štai Tauragės ir Šilutės rajonuose beliko po vieną viešąją įstaigą, Plungės rajone ir Rietavo savivaldybėje medicinos paslaugas teikia tik privačios įstaigos. O žmonės nenukentėjo. Dvi privačios pirminės sveikatos priežiūros įstaigos veikia ir Šilalės rajone – tai UAB „Šeimos gydytojo praktika“ Šilalėje ir D. Ugintienės bendrosios praktikos gydytojo kabinetas Kaltinėnuose.
Tačiau Kaltinėnuose pacientų užtenka ir viešajai įstaigai, ir privačiam kabinetui. Ar užtektų Pajūryje? „Ne, du daktarai čia neišgyvens“, - pareiškė pajūriškis Pranas Tamašauskas. Tai rodo ir statistika: ambulatorijoje ir viešojoje įstaigoje yra prisirašę 1878 gyventojai. Vienam gydytojui reikėtų bent 1000. Antram duonos nėra. „Tai gal man išeiti kitur, jeigu netinku, dirbdama privačioje klinikoje?“ - paklausė S. Olendrienė, sukeldama salėje šurmulį. Ne, ne, Pajūris Saulės nė už ką nepaleis!
Bet jei Pajūryje liktų tik privati sveikatos priežiūros įstaiga?
Pasirodo, žmonės sutiktų ir su tokia reformų eiga. Ne visi, bet absoliuti dauguma žmonių pakėlė už tai rankas. Salėje buvę skeptikai ir oponentai liko kukliai tylėti.
1-small-41458.jpg
O kaip dėl turgelio? Ar Pajūris jį kada nors turės? Mero pavaduotojas T. Bartkus informavo gyventojus, jog yra gautas finansavimas turgavietei įrengti, dalis reikiamos sumos bus pridedama iš biudžeto lėšų. Planuojama, kad darbai bus pradedam vykdyti jau šiais metais. Lauko prekyvietė bus įrengta Dariaus ir Girėno gatvėje 25. Dėl laikinos vietos prekybai gyventojai raginti kreiptis į seniūnę su pasiūlymais, kur ši vieta galėtų būti.
Tačiau pašto Pajūris jau neturės. Kaip paaiškino meras A. Meiženis, tai ne rajono valdžios, bet Susisiekimo ministerijos vykdomų reformų rezultatas. Nors pašto skyriaus Pajūrio miestelyje nebelieka, tačiau gyventojai neliks užmiršti. Mobilus laiškininkas gyventojams paslaugą teiks jų namuose, jiems bus pristatomos siuntos, korespondencija, paimamos siuntos, suteikiamos ir kitos paslaugos. Laiškininką galima nemokamai išsikviesti telefonu.
Prastai seniūnijos kelių būklė. Lileikėnų kaimo gyventojai įteikė merui viso kaimo žmonių pasirašytą raštą, kuriame pranešama, kad jų kaimo keliai pasidarė nepravažiuojami. Kaip informavo Pajūrio seniūnijos seniūnė Roma Veščiūnienė, kelių būklė prasta visoje seniūnijoje, kadangi su ankstesniais rangovais sutartis nutraukta, nauji rangovai po paskelbto konkurso dar neišrinkti. Ir tikrai, kai Pajūryje vyko susitikimas su bendruomene, jau buvo nutraukta sutartis su ankstesniu rangovu dėl kelių priežiūros ir remonto, o nauja dar nepasirašyta. Kodėl nutraukta? Pasirodo, ankstesnėje sutartyje, kurią pasirašė buvęs Administracijos direktorius Raimundas Vaitiekus, buvo numatytos kelis kartus aukštesnės darbų kainos, negu kituose aplinkiniuose rajonuose, ir turimais biudžeto pinigais nebuvo galima atlikti visų reikalingų darbų. Be to, dabartinėmis oro sąlygomis greideriuojant kelius, jie tik būtų gadinami. Darbus tenka atidėti pavasariui.
O ką dabartinė rajono valdžia padarė ir ką planuoja daryti, kad rajono gyventojams būtų geriau? Meras A. Meiženis atsakė, kad Šilalės rajono gyventojams bene pirmiesiems Lietuvoje mokestis už žemę sumažintas iki 50 procentų, nuo šių metų sausio pradžios jie nemokamai važiuoja vietinio susisiekimo autobusais. Ieškoma galimybės šeimoms, negaunančioms vietos darželyje, skirti kompensaciją auklei samdyti, o asmenims, įkūrusiems darbo vietas, už tai skirti 1000 eurų vienkartinę išmoką. Kai Pajūrio miestelyje bus įrengta naują turgavietė, tikimasi senjorams sudaryti galimybę joje prekiauti nemokamai.