Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Etaplius.ltŠaltinis: Etaplius.LT
Visgi, privačios saulės elektrinės perspektyva dažnam kelia abejonių, kurios įprastai gimsta dėl... prieštaringos informacijos. Tokie klausimai kaip elektrinės kaina, atsiperkamumas, priežiūra, sąlygos ir daugelis kitų aspektų kelia pagrįstą nerimą – juk saulės elektrinė yra rimta investicija, nulemsianti jūsų gyvenimo kokybę artėjančius 20-30 metų, todėl visomis detalėmis privalu pasidomėti iš anksto. Be abejonės, detaliai konsultuoti gali tik su jūsų objektu susipažinęs specialistas, tačiau šiame straipsnyje pateiksime atsakymus į populiariausius klausimus, kurie galimai suteiks užtikrintumo žengiant svarbų žingsnį link energetinės autonomijos.
Lietuva nėra saulėta valstybė – kaip žinoti ar elektrinė tikrai atsipirks?
Priešingai populiariam įsitikinimui, nebūtina gyventi Ispanijoje, kad maksimaliai išnaudotumėte saulės elektrinę. Tiesa, kad saulėtas sezonas Lietuvoje trunka tik apie pusmetį, maždaug nuo kovo iki rugsėjo-spalio, tačiau per tą laiką jūsų elektrinė pagamins energijos visiems metams. Dvipusės apskaitos sistemos pagalba, šia elektra galėsite naudotis visus metus, taigi, jums nereikės papildomai įsigyti brangių baterijų energijos saugojimui.
VEESLA ekspertų teigimu, teisingai parinkus saulės elektrinės galingumą bei pasinaudojus APVA teikiama parama, elektrinė pilnai atsiperka per 3-5 metus, o elektros išlaidų mažėjimas jaučiamas nuo pat pirmo mėnesio. Kaip taisyklė, greičiausiai atsiperka 10 kW elektrinės, kadangi jų įrengimui suteikiama didžiausia parama.
Kokios sąlygos reikalingos saulės modulių įrengimui?
Iš esmės, pagrindiniai kriterijai yra vos du: privati valda ir jūsų motyvacija. Visi kiti niuansai gali būti koreguojami projektavimo metu, o patyręs specialistas visada ras būdų pritaikyti technologiją jūsų poreikiams. Tačiau kiekvienas sprendimas turi savo privalumus ir trūkumus, kuriuos verta gerai apsvarstyti.
GALINGUMAS
Tikintis optimalaus saulės elektrinės atsiperkamumo laiko, be galo svarbu gerai nustatyti savo poreikius, o remiantis jais – apskaičiuoti reikiamą galingumą. Pagalvokite ne tik apie tai kiek elektros vidutiniškai suvartojate šiuo metu, bet ir apie tolimesnius planus, pvz.: įsigyti elektromobilį ir t.t. Galingumas turės įtakos ne tik išlaidoms, bet ir modulių kiekiui bei dydžiui, o tai lems darbinio ploto planavimą.
STOGO PLOTAS
Modulių įrengimas ant stogo yra bene populiariausias variantas erdvės taupymo ir efektyvumo sumetimais. Tačiau reikėtų įsivertinti ar reikiamo galingumo saulės elektrinė tilps ant jūsų stogo: 1 kW išgauti vidutiniškai reikia 3 modulių, užimančių apie 5 m2. Taigi, 5 kW elektrinė užims apie 25 m2. Jei toks plotas pasirodys per didelis, galima svarstyti antžeminę saulės elektrinės alternatyvą.
STOGO KRYPTIS
Antžeminiai moduliai visada nukreipiami į pietų pusę, o kaip yra su stogais? Saulės modulius galima įsirengti nepriklausomai nuo stogo krypties, tačiau tai turės įtakos energijos gamybos efektyvumui. Jei tai ne pietūs, tobuliausias variantas yra šlaitinis stogas rytų-vakarų kryptimi, nes tokiu atveju moduliai generuos daugiau momentinės energijos ir dirbs visą dieną.
STOGO NUOLYDIS
Optimaliausias nuolydžio diapazonas yra 15-36 laipsniai. Visų pirma, pasvirimo lygis turi įtakos nešvarumų kaupimui. Vienas iš saulės baterijų pliusų yra tas, kad jos nereikalauja valymo, nes nuo slidaus paviršiaus visi nešvarumai lengvai pasišalina kartu su krituliais. Tačiau jei stogo nuolydis mažesnis nei 15 laipsnių, nešvarumai gali tinkamai nenubėgti.
Taip pat, nuolydis susijęs su saulės apšvietos diapazonu – mažesnio nuolydžio diapazonas didesnis, taigi jis anksčiau pradės darbą ir vėliau jį užbaigs. Atitinkamai, didesnis nuolydis dirbs trumpiau, tačiau su juo pasieksite didesnę metinę energijos generaciją. Kiekvienas stogas turi savitų niuansų ir daugiau lemia ne pavieniai kriterijai, o jų kombinacijos, pavyzdžiui, krypties ir nuolydžio sąveika.
ŠEŠĖLIS
Kiekvienam aišku – šešėlis nėra geriausias saulės elektrinės draugas. Žinoma, ir šešėlyje moduliai visiškai nenustoja veikti, tačiau jų našumas nuslopsta, o tai stabdo elektrinės atsiperkamumą. Tačiau šešėlio žalos galima išvengti atsiejus modulių veikimą optimizatorių pagalba. Tokiu būdu jie dirbs autonomiškai ir neslopins ištisos grandinės darbo. Nustačius, kurios vietos dažnai patenka į šešėlį galima sumontuoti optimizatorius konkrečiai ant tų blokų ir taip išvengti didesnių išlaidų.
Kokia saulės elektrinės kaina?
Bet kuris ekspertas patvirtins – spėlioti elektrinės kainą nesusipažinus su jūsų objektu, aplinka ir konkrečiais namų ūkio poreikiais, būtų mažų mažiausiai netikslu. Saulės elektrinių kainos gali kardinaliai skirtis dėl tokių bendrinių niuansų, kaip gamintojas, modelis, komponentų inovatyvumas ir panašiai. VEESLA specialistai išskiria svarbiausius darbų kainą lemiančius aspektus:
1. Montavimo vieta. Antžeminės elektrinės visada atsieis daugiau dėl brangesnės konstrukcijos, papildomo kiekio kabelių montavimui ir kasimo darbų kainų.
2. Stogo danga. Jei pasirinkote elektrinę ant stogo, turėkite omeny, kad dėl sudėtingesnės konstrukcijos brangiausiai kainuos įrengimas ant čerpinio arba plokščio stogo.
3. Inverterio tipas. Pastaruoju metu nemažo susidomėjimo sulaukia hibridiniai inverteriai, galintys dirbti ir su baterijos pagalba. Šiuo atveju kaina priklauso nuo funkcionalumo – vienų inverterių galios užtenka visoms trims fazėms, kitų, tik vienai palaikyti.
Verta pastebėti, kad į kainą įeina ir specialisto vizitai, vertinimas bei projektavimas, kurių sudėtingumas priklauso nuo individualaus atvejo. Paruošiamieji darbai yra bene svarbiausia proceso dalis, nuo kurios priklauso būsimos elektrinės efektyvumas ir ilgaamžiškumas, tad nepasiduokite pagundai šioje vietoje taupyti – praleidus svarbias detales, pasekmės lydės ilgą laiką.
Ar svarbu kada įsirengsite elektrinę?
Kadangi Lietuvoje saulėtas sezonas netrunka ištisus metus, įrengimo laikas turi nemažai reikšmės. Kovo-rugsėjo mėnesiais pagaminta energija išlaiko likusius metus, tad norint gauti maksimalią naudą jau nuo pat pirmųjų dienų, geriausia montuoti elektrinę žiemą arba labai ankstyvą pavasarį.
Visgi, elektrinės planavimą turėtumėte pradėti gerokai anksčiau: nors pats įrengimas trunka tik kelias dienas, bet paruošiamieji darbai, dokumentacijos tvarkymas paramai bei derinimas su ESO užtrunka gerokai ilgiau. Nesijaudinkite, šį galvos skausmą nuo jūsų pečių gali nuimti kompetentingi rangovai, tačiau pavasarį pas juos neretai susidaro nemažos eilės, tad visuomet verta susisiekti ir pasikonsultuoti iš anksto.
Kiek laiko tarnauja saulės elektrinė?
Į šį klausimą sunku atsakyti vienareikšmiškai, nes atskirų dalių ilgaamžiškumas skiriasi: moduliai jums tarnaus apie 30 metų, tačiau inverteris veikia apie 15-20 metų, taigi jį teks bent kartą pasikeisti. Atitinkamam laikotarpiui suteikiamos ir gamintojo garantijos, taigi jos metu galite būti ramūs. Žinoma, su sąlyga, kad elektrinė buvo įrengta pagal rekomendacijas, savo darbą išmanančių profesionalų.
Kitas svarbus ilgaamžiškumo komponentas yra periodinė techninė apžiūra. Kalbinti VEESLA atstovai gali iš patirties pateikti ne vieną tokį atvejį. Pavyzdžiui, nors purvą ir dulkes nuplauna lietus, tačiau nuo medžių sakų ant modulių gali susidaryti ilgalaikės apnašos blokuojančios saulės šviesą. Taipogi, gali pasikeisti aplinka – išvešėti aplinkiniai augalai, tad norint išlaikyti ankstesnį efektyvumą gali tekti šalinti probleminius veiksnius. Reguliarūs patikrinimai ir aptarnavimai kas 2-3 metus padėtų užtikrinti efektyvią elektrinės veiklą visą jos gyvavimo laikotarpį ir netgi jį prailginti.
Reklama