PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Jaunimas2025 m. Vasario 11 d. 09:16

Saugesnio interneto savaitės renginys Antazavės Juozo Gruodžio pagrindinėje mokykloje

Zarasai

Autorės nuotr.

Virginija PetraitienėŠaltinis: Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka


343973

Vasario 11 dieną daugelyje pasaulio šalių minima jau 22-oji Saugesnio interneto diena. Akcijos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis.

Akcijos šūkis – kurkime geresnį internetą kartu. Internetas ir socialiniai tinklai tapo neatsiejama visuomenės tarpusavio bendravimo dalimi. Išmaniąsias technologijas naudojame ieškodami mokslui reikalingos informacijos, žaisdami kompiuterinius žaidimus, bendraudami tarpusavyje. Bet ne daugelis susimąstome, kad internetinė erdvė yra puiki terpė sklisti įvairiems negatyviems reiškiniams: patyčioms, netikroms naujienoms, klaidinančiai informacijai.

Renginio vykusio vasario 4 dieną Antazavės Juozo Gruodžio pagrindinėje mokykloje tikslas – supažindinti 5-6 klasių moksleivius su viena didžiausių grėsmių internetinėje erdvėje patyčiomis ir šmeižtu kylančiu tarp moksleivių. Dėl kone neribotų interneto ir technologinių galimybių, patyčios įgauna naujas formas ir sunkiai sukontroliuojamus mastus. Pagal pasaulinės sveikatos organizacijos duomenis, Lietuva pagal vaikų iš kurių tyčiojamasi, yra pirmaujanti iš 36 tyrime dalyvavusių šalių.

Kasdien patiriamos patyčios ne tik gniuždo vaikus, bet ir moko agresyvaus elgesio, kurį vėliau dalis moksleivių perkelia į savo artimiausią aplinką. Kad moksleiviai galėtų apsisaugoti, pirmiausia reikia išmokti atpažinti patyčias, atrasti ir priimti saugaus elgesio strategijas, o patyrus žinoti kaip elgtis, kur kreiptis pagalbos. Greta patyčių, arba kartu su jomis, internetinėje erdvėje sklinda ir įvairios klaidinančios informacijos srautai, kurių tikslas įvairiose visuomenės grupėse kelti negatyvias emocijas, klaidinti, sukelti paniką ar neadekvatų elgesį.

Edukacijos metu moksleiviai susipažino su įvairiomis melagienomis: tekstinėmis ir vaizdinėmis, jų įtaka kasdieniam gyvenimui ir kaip jas atpažinti, bei kaip ir kur ieškoti informacijos, susipažino su įtartinų naujienų tinklalapiais, pvz.: www.slaptai.lt, www.laisvaslaikraštis.lt. Tarpusavyje dalinosi įtarimų sukėlusiomis žiniomis ar nuotraukomis, ir kaip ieškojo informacijos joms patvirtinti ar paneigti.

#INTERNETAS#ZARASAI#SAUGUMAS#MOKYKLA