Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
D. Trumpas atvyko į Saudo Arabiją. EPA-ELTA nuotr.
EtapliusŠaltinis: BNS
Saudo Arabija lydėjo prezidento lėktuvą „Air Force One“ naikintuvais, o paskui oro uoste ir įspūdingais šviestuvais papuoštuose rūmuose išsirikiavo garbės palyda.
Kameroms filmuojant, ilga Saudo Arabijos karališkosios šeimos ir verslo atstovų procesija laukė savo eilės paspausti ranką D. Trumpui ir Saudo Arabijos faktiniam valdovui, sosto įpėdiniui princui Mohammedui bin Salmanui, kuris stovėjo šalia jo.
D. Trumpas su savimi atsivežė svarbiausius savo kabineto narius ir JAV verslo atstovus, įskaitant savo patarėją, turtingiausią pasaulio žmogų Eloną Muską, dėvėjusį kostiumą.
Kelionėje po Persijos įlankos šalis JAV prezidentas daugiausia dėmesio skirs verslo sandoriams.
D. Trumpas kalbės Rijade vyksiančiame investicijų konferencijoje, o vėliau šią savaitę vyks į Katarą ir Jungtinius Arabų Emyratus – kitas naftos turtingas arabų monarchijas, seniai palaikančias ryšius su Jungtinėmis Valstijomis.
Pasirinkdamas Persijos įlanką, 78 metų milijardierius vėl aplenkia tradicines pirmąsias prezidento stoteles Vakarų sąjungininkių šalyse, o kai kurias iš jų neramina jo normas griaunanti diplomatija.
Prieš aštuonerius metus D. Trumpas taip pat pasirinko Saudo Arabiją savo pirmajai užsienio kelionei – tada jis įsimintinai pozavo su švytinčiu rutuliu ir dalyvavo šokyje su kardais.
D. Trumpo palankumas Saudo Arabijai kontrastuoja su buvusio prezidento Joe Bideno, kuris žadėjo nubausti sosto įpėdinį princą po to, kai JAV žvalgyba nustatė, kad jis įsakė nužudyti Saudo Arabijos disidentą, JAV gyvenusį Jamalą Khashoggi, neryžtingesniu požiūriu.
Nuo 2018 metų, kai buvo nužudytas J. Khashoggi, Saudo Arabija aktyviai stengiasi pakeisti savo įvaizdį – nuo apribojimų moterims sušvelninimo iki iniciatyvų naujose srityse, pavyzdžiui, dirbtinio intelekto.
Saudo Arabija taip pat turi vis didesnę diplomatinę įtaką, tapdama Jungtinių Valstijų derybų su Ukraina ir Rusija vieta.
Kataras, kuris tarpininkavo JAV vedamai diplomatijai tarp Izraelio ir islamistų grupuotės „Hamas“, ir Jungtiniai Arabų Emyratai taip pat siekia svarbių tarptautinių vaidmenų.
D. Trumpo „laiminga vieta“
Tačiau kelionėje po Persijos įlanką daugiausia dėmesio tikriausiai bus skiriama verslo, o ne diplomatinių susitarimų sudarymui.
Strateginių ir tarptautinių studijų centro vyresnysis viceprezidentas Jonas Altermanas sakė, kad D. Trumpui Persijos įlanka „yra jo laiminga vieta“.
„Jo priėmėjai bus dosnūs ir svetingi. Jie norės sudaryti sandorius. Jie jį lepins ir nekritikuos. Ir jie su jo šeimos nariais elgsis kaip su buvusiais ir būsimais verslo partneriais“, – sakė jis.
Saudo Arabija deda dideles pastangas, kad būtų D. Trumpo diplomatinės darbotvarkės viršūnėje, o faktinis valdovas princas Mohammedas pažadėjo į JAV prekybą ir investicijas įlieti 600 mlrd. dolerių (539,9 mlrd. eurų).
„Prašysiu sosto įpėdinio, kuris yra fantastiškas vaikinas, suapvalinti tai iki maždaug vieno trilijono. Manau, kad jie tai padarys, nes mes jiems buvome labai geri“, – atsakydamas į šį pasiūlymą sakė D. Trumpas.
Pasak Gynybos ministerijai artimo Saudo Arabijos pareigūno, Rijadas sieks užsitikrinti naujausius JAV naikintuvus F-35 kartu su moderniausiomis oro gynybos sistemomis, kurių vertė siekia milijardus dolerių.
„Mes kelsime sąlygą, kad tiekimai būtų vykdomi D. Trumpo kadencijos metu“, – naujienų agentūrai AFP sakė šaltinis.
Karštieji taškai
Tiek D. Trumpas, tiek J. Bidenas siekė, kad Saudo Arabija žengtų svarbų žingsnį ir pripažintų Izraelį.
Tačiau Izraelio statuso normalizavimas greičiausiai nebus vienas svarbiausių D. Trumpo kelionės darbotvarkės klausimų, o Rijadas primygtinai reikalauja, kad prieš sudarant susitarimą būtų įkurta Palestinos valstybė.
Izraelis, vykdydamas naują puolimą prieš „Hamas“ kovotojus, daugiau kaip du mėnesius blokuoja bet kokį maisto ir kitų prekių tiekimą į Gazos Ruožą.
Jungtinės Valstijos, kurios tyliai reiškė nusivylimą savo sąjungininku, tiesiogiai derėjosi su „Hamas“, kad pirmadienį būtų paleistas JAV ir Izraelio pilietybes turintis įkaitas Edanas Alexanderas.
Iranas po savaitgalį Omane įvykusio ketvirtojo derybų raundo greičiausiai užims svarbią vietą vizito metu.
Abi šalys reiškia viltį dėl derybų, tačiau pirmadienį Jungtinės Valstijos įvedė naujas sankcijas, nukreiptas prieš Irano branduolinę programą.
Be to, nesutarimų kyla dėl prezidento planų iš Kataro karališkosios šeimos priimti prabangų „Boeing“ lėktuvą, kuris bus naudojamas kaip prezidentinis „Air Force One“.
Jis pavadino šį susitarimą „labai viešu ir skaidriu sandoriu“, o pirmadienį, prieš išvykdamas iš Vašingtono į kelionę, sakė: „Niekada neatsisakyčiau tokio pasiūlymo.“