PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Lapkričio 18 d. 16:58

Sasnavos bendruomenę ir Sasnavą garsina Zuikių muziejus

Marijampolė

Birutė MontvilienėŠaltinis: Etaplius.lt


20582

Marijampolės savivaldybės Sasnavos kaimo bendruomenė pačiame Sasnavos centre, mokyklos kaimynystėje, turi erdvius ir jaukius, renovuotame buvusio valsčiaus pastate įsikūrusius bendruomenės namus. Vietos pedagogės Daivos Truncienės vadovaujamai bendruomenei pavyko pasiekti, jog įgyvendinant įvairius projektus gražiai įrengtuose bendruomenės namuose nuolat virtų gyvenimas, kad jie nestovėtų užrakinti kone ištisus metus, kaip nutiko ne vienai gražius bendrus namus įsirengusiai, tačiau juose įpūsti gyvybės taip ir neįstengusiai bendruomenei.


Foto galerija:

m9b2971.jpg
m9b2981.jpg
m9b2984.jpg
m9b2994.jpg
m9b2996.jpg
m9b3014.jpg
m9b3019.jpg

Bendruomenės namuose – visų organizacijų renginiai

Sasnavos bendruomenės namuose nuolat vyksta įvairios veiklos. Be to, kadangi bendruomenininkai gražiai bendradarbiauja su seniūnija ir kitomis Sasnavoje veikiančiomis įstaigomis bei organizacijomis, čia organizuojami įvairūs renginiai, kuriuose dalyvauja visos seniūnijos, ir ne tik, gyventojai. Į bendruomenės namus gyventojus sukviečia ir Sasnavos biblioteka, laisvalaikio salė, seniūnija, mokykla, bažnyčia. Čia vyksta įvairūs mokymai, kursai, seminarai, susirinkimai, giminių susiėjimai.

Štai ir lapkričio 10-ąją, kai viešėjome Sasnavoje, bendruomenės namuose vyko Sūduvos vietos veiklos grupės (VVG) viešinimo renginys, susirinkusiems buvo pristatytos Sūduvos VVG strategijos vietos projektų I kvietimo priemonės, projektų teikimo tvarka, tinkamumo ir atrankos kriterijai.

Sasnavos bendruomenės pirmininkės teigimu, į bendruomenės namus kas savaitę užsuka bendruomenės vaikų dienos centro lankytojai, be to, renkasi seniūnijos jaunimas, mėgstančios sportuoti Sasnavos merginos ir moterys.

Patvirtino naujus įstatus

Sasnavos bendruomenė gyvuoja nuo 2003 m. lapkričio 27-osios ir šiuo metu vienija 83 narius. Neseniai, lapkričio 5 d., vykusiame bendruomenės susirinkime ir šventėje „Ruduo ir muzika“ bendruomenės nariai apsvarstė ir patvirtino naujus bendruomenės įstatus. Juose, anot bendruomenės pirmininkės D. Truncienės, numatyta net kelios dešimtys naujų įvairių veiklų. „Norų turime tikrai daug, – sako D. Truncienė. – Didžiausias – bendruomenės veiklomis sudominti kuo daugiau vietos žmonių.“

Siekdama to paties tikslo Sasnavos bendruomenė nuolat dalyvauja projektinėje veikloje. Šiais metais realizuojami net tris projektus: Marijampolės savivaldybės jaunimo užimtumo 2015–2018 metų programos projektas „Sasnavos jaunimo darbai ir šventės“, Marijampolės savivaldybės administracijos programos nevyriausybinėms organizacijoms remti projektas „Sasnavos bendruomenės Zuikių muziejaus plėtra“ ir šių metų Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2017–2019 metų veiksmų plano įgyvendinimo 2.3 priemonės „Remti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ projektas „Sasnavos bendruomenės Zuikių muziejaus edukacijos ir šventės“. Pastarojo projekto lėšomis bendruomenė įsigijo naujų lentynų ir jas panaudos dar viename bendruomenės namų kambaryje įrengdama Zuikų muziejaus ekspoziciją. Mat šiuo metu muziejus turi jau beveik 800 eksponatų ir pagrindinėje ekspozicijų salėje netelpa.

Idėją pasufleravoherbas

Pastaraisiais metais daugiausia bendruomeninės veiklos siejama su D. Truncienės iniciatyva Zuikio (Kiškio) metais, t. y. 2011-aisiais, bendruomenės namuose įsteigtu Zuikių muziejumi. Idėją tokiam muziejui įkurti pasufleravo Sasnavos herbe pavaizduotas juodas zuikis (kiškis) – budrumo, sumanumo, miklumo įsikūnijimas. Teigiama, kad ir Sasnavos pavadinimas yra kilęs iš prūsų kalbos žodžio sasnis, kuriuo prūsai vadino zuikį ar kiškį. Be to, šalia teka ir Sasnos upelis, prie kurio pagal rašytinius šaltinius Sasnava buvo paminėta jau daugiau nei prieš 240 metų.

Dabar šiame muziejuje – jau kone aštuoni šimtai įvairiausių eksponatų. Mažiausias eksponatas – vos kelių milimetrų metalinis zuikutis prie apyrankės, kuria D. Truncienė pasipuošia, kai muziejaus lankytojams vaidina Zuikienę. Didžiausią zuikį muziejui pasiuvo ir padovanojo Puskelniuose gyvenanti dailininkė, scenografė, vaikiškų spektaklių statytoja ir kostiumų kūrėja Birutė Labutytė.

Zuikius muziejui dovanoja bendruomenės nariai, miestelio gyventojai, muziejaus lankytojai ir bendruomenės namuose vykstančių renginių dalyviai. Beje, anot D. Truncienės, Sasnavos bendruomenės Zuikių muziejus yra vienintelis toks muziejus Baltijos ir Europos šalyse ir antras pasaulyje. Bendruomenės pirmininkės žiniomis, dar vienas Zuikių muziejus veikia JAV, Kalifornijoje, ir tolimesnėje ateityje sasnaviškiai ketina pabandyti su juo užmegzti ryšius.

Šiuo metu dažniausi svečiai muziejuje – Marijampolės ir kaimyninių savivaldybių moksleiviai. Tiesa, būta lankytojų ir iš Vilniaus, net iš Prancūzijos, Slovakijos, Vokietijos ir Lenkijos.

Lankytojai mokosi kepti meduolius

Apsilankymas muziejuje lankytojams atsieina po 5 Eur. Taip bendruomenė stengiasi užsidirbti lėšų bendruomenės namams išlaikyti ir mokesčiams už komunalines paslaugas sumokėti. Vieną su grupe atvažiavusį mažąjį lankytoją, pavyzdžiui, kilusį iš sunkiai besiverčiančios šeimos, bendruomenininkai į muziejų įleidžia nemokamai, kaip sakoma, kaip zuikį.

D. Truncienė pasakojo, kad atvykusių organizuotų lankytojų muziejuje laukia ne tik gausybė įvairiausio dydžio pliušinių, medžiaginių, guminių, keraminių ir kt. zuikių. Muziejuje savanoriaujančios bendruomenininkės yra parengusios net tris edukacines programas.

„Atvykusiems vaikučiams pasekame pasaką apie zuikį, kuris labai bijo, kad vaikai jo kur nenugrūstų į tamsų stalčių ar kokią palėpę, – pasakojo D. Truncienė. – Paskui po ekskursijos mūsų dirbtuvių kambarėlyje mažieji užsideda zuikių karūnas ir visi tampa zuikučiais. Juos suskirstome į dvi grupes ir vieni gamina miego zuikučius, kuriuos paskui parveža į namus lauktuvių tėveliams, o kiti patys pagal senovinį receptą paruošia tešlą, kepa meduolinius zuikius ir juos dekoruoja.

Trečio edukacinio užsiėmimo metu muziejaus lankytojams sekama pasaka, o jie patys tampa jos herojais ir tiesiog kuria spektaklį, kuriame skamba muzika, vaikai šoka.

Pamatysime ir gyvų zuikių?

Pasakodama apie bendruomenės ateities planus, D. Truncienė teigė, kad neseniai vykusiame susirinkime bendruomenė vieningai pritarė pasiūlymui plėsti Zuikių muziejų, taip pat baigti tvarkyti bendruomenės namų kiemą ir šiltuoju metų laiku jame rengti edukacinius užsiėmimus. Tikimasi, kad kiemelyje bus suręstas zuikių namelis, kuriame gyvens tikri zuikiai (triušiai).

Zuikių muziejuje pernai rudenį pradėjusi edukacinę veiklą bendruomenė aktyviai dalyvavo ir socialinį verslumą skatinančioje programoje „Socifaction“ ir padedama mentorės Modestos Kairytės susikūrė Zuikių muziejaus logotipą bei tinklapio paskyrą.

Neseniai muziejuje lankėsi Dailės akademijos studentai, kurie kurs naują Zuikių muziejaus koncepciją.

D. Truncienės teigimu, artimiausiu metu bendruomenės nariai bus pakviesti rinktis bendruomenės namuose ir siūti zuikučius – papuošalus Kalėdų eglutėms. Norintiems veiklos žmonėms taip pat bus siūloma išmokti pasigaminti advento vainikus, Kalėdų kompozicijas, gaminti Kalėdų atvirukus ir kepti kalėdinius meduolius.

Be to, jau ne pirmi metai bendruomenė Sasnavos gyventojus pakvies drauge palydėti senuosius metus. Palydos šiemet vyks gruodžio 30 d. Renginio dalyvių lauks Sasnavos kultūros ir laisvalaikio salės proginė programa, juos aplankys Kalėdų senelis, gros gyva muzika, bus staigmenų. Bendruomenės pirmininkės teigimu, bendruomenė turi tikrą savo Kalėdų senelį, kuris ir šiemet lankys visus gerus jam laišką parašiusius vaikus.

Ričardo Pasiliausko nuotraukos