PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Lapkričio 27 d. 16:42

Sasnavoje pagerbtas Nepriklausomybės kovų savanorių ir Vyčio kryžiaus kavalierių atminimas

Marijampolė

Redos Brazytės nuotraukos

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


108503

Lapkričio 24 d. Sasnavos senosiose kapinėse atidengtos paminklinės lentos 1919–1920 metų Nepriklausomybės kovų Sasnavos valsčiaus savanoriams ir Vyčio Kryžiaus kavalieriams atminti.

20191125-sasnava1-22797.jpg

Įgyvendinta Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui skirta idėja visoje šalyje įamžinti savo krašto Nepriklausomybės kovų savanorių atminimą. Paminklinėse lentose iškaldintos penkiolikos Vyčio kryžiaus kavalierių pavardės ir 105 Nepriklausomybės kovų savanorių pavardės.

Įamžinti paminklinėmis lentomis prieš šimtą metų Sasnavos valsčiuje kovojusiųjų už Lietuvos laisvę atminimą pritarė Sasnavos seniūnija, vietos bendruomenė. Paminklinių lentų pagaminimą finansavo Marijampolės savivaldybė.

Paminklines lentas Sasnavos senosiose kapinėse po šv. Mišių Sasnavos Švč. Mergelės Marijos vardo bažnyčioje pašventino klebonas kun. Linas Baltrušaitis. Laisvės kovų gynėjų atminimą garbės salvėmis pagerbė Krašto apsaugos savanorių pajėgų Marijampolės 104 kuopos kariai.

Atminimo lentų atidengimo iškilmėse dalyvavo idėjos autorius Vilius Kavaliauskas, žurnalistas, Vyčio paramos fondo steigėjas, knygų „Lietuvos karžygiai. Vyčio kryžiaus kavalieriai 1918-1940m.“ autorius. Pagal jo surinktas istorines žinias, ginti Nepriklausomybės savanoriai išėjo iš 420 Lietuvos miestelių ir kaimų.

,,Sasnava šiandien pagerbė savo savanorius. Granito lentos įrengtos senosiose kapinėse – ten, kur buvo senoji bažnyčia, iš kur 1919-tais vyrai ėjo į Laisvės karą. 105 kūrėjus - savanorius savo gretose turėjo Sasnava – ištisą kuopą, o pridėjus dar žuvusius ir nesiregistravusius – dar triskart tiek. Ir 15 dar narsesnių – Vyčio kavalierių. Bet dauguma jų neatgulė Sasnavoje. Neaišku, kur pulkininko Juozo Barkausko, narsaus karininko, dviejų Vyčio Kryžių kavalierių kapas. Jis dingo be pėdsako Vokietijoje 1944 ar 1945 metais. Kas priglaudė čia gimusio aviacijos generolo Antano Gustaičio palaikus? Vienas pirmųjų karo lakūnų, talentingas aviakonstruktorius buvo suimtas, išvežtas į Maskvą ir ten sušaudytas. Majoras Kazys Ramanauskas, nesuprantamai kodėl – 1920-ais, jau lenkų nelaisvėje taip žiauriai nužudytas – grįžo į gimtinės kapines. Šiandien visų jų – kovojusių už Lietuvos laisvę– vardai grąžinti Sasnavai. Grąžinti Tėvynės istorijai.“, – mintimis dalinosi įamžinimo idėjos autorius Vilius Kavaliauskas.

Sasnavos seniūnė Nijolė Smilgienė padėkojo visiems prisidėjusiems, kad savanorių ir Vyčio Kryžiaus kavalierių, kurie drąsiai kovojo už Lietuvos nepriklausomybę, atminimas būtų įamžintas ir visada primintų garbingą Sasnavos istoriją.

Marijampolės savivaldybės administracijos
Komunikacijos skyrius

20191125-sasnava2-22798.jpg

20191125-sasnava3-22799.jpg