PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2025 m. Gegužės 20 d. 18:59

Salvadore sulaikyta žmogaus teisių advokatė, padėjusi deportuotiems migrantams

Pasaulis

Kalėjimas (asociatyvi nuotr.) / Pixabay

EtapliusŠaltinis: BNS


363055

Salvadoro policija sulaikė žinomą žmogaus teisių gynėją, dirbančią organizacijoje, padedančioje įkalintų Venesuelos migrantų, kuriuos deportavo Jungtinės Valstijos, šeimoms, pirmadienį pranešė pareigūnai.

Teisių grupė „Cristosal“ paragino nedelsiant paleisti aktyvistę ir advokatę Ruth Eleonorą Lopez, prezidento Nayibo Bukele kritikę.

Sekmadienį vėlai vakare sulaikyta 47 metų moteris kaltinama valstybės lėšų pasisavinimu, kai prieš dešimtmetį dirbo rinkimų teisme, pranešė prokuratūra.

„Nei jos šeimai, nei teisininkų komandai nepavyko išsiaiškinti jos buvimo vietos“, – sakoma „Cristosal“ pareiškime.

Institucijų atsisakymą atskleisti R. E. Lopez buvimo vietą arba suteikti jos advokatams galimybę su ja susitikti grupė pavadino „šiurkščiu tinkamo proceso pažeidimu“.

Jos sulaikymas „kelia rimtą susirūpinimą dėl didėjančio pavojaus, su kuriuo susiduria žmogaus teisių gynėjai Salvadore“.

R. E. Lopez vadovauja „Cristosal“ korupcijos ir teisingumo skyriui ir kritikuoja N. Bukele kovos su nusikalstamumu politiką, kurios svarbiausias akcentas – tūkstančių įtariamų gaujų narių areštai.

N. Bukele save drąsiai vadina „kiečiausiu diktatoriumi pasaulyje“, o jį palaiko JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

„Cristosal“ padeda salvadoriečių šeimoms, patekusioms į N. Bukele areštų bangą, ir venesueliečiams, kuriuos kovą deportavo D. Trumpo administracija, sumokėjusi Salvadorui už jų įkalinimą.

D. Trumpas pasinaudojo retai taikomais karo laikų įstatymais, kad be teismo posėdžių išsiųstų venesueliečius migrantus į Salvadorą, teigdamas, kad jie priklauso gaujai „Tren de Aragua“, tačiau jų šeimos ir advokatai šį kaltinimą neigia.

Praėjusią savaitę Karakaso pasamdyta advokatų kontora, padedanti venesueliečiams, pareiškė, kad migrantai patyrė fizinį ir psichologinį kankinimą.

„Cristosal“ praėjusį mėnesį pranešė, kad policijos pareigūnai per spaudos konferenciją įėjo į jos būstinę, kad nufilmuotų ir nufotografuotų patalpas, žiniasklaidos atstovus ir darbuotojams priklausančius automobilius.

Grupė teigė, kad šis incidentas yra susijęs su „dabartiniu autoritarizmo ir demokratinių erdvių uždarymo Salvadore kontekstu“.

Praėjusią savaitę devynios tarptautinės organizacijos, tarp jų „Amnesty International“, apkaltino N. Bukele administraciją, kad ji susidūrusi su visuomenės nepasitenkinimu renkasi autoritarinį modelį.

„Salvadoro vyriausybė griebėsi perteklinio jėgos naudojimo, nepagrįsto militarizavimo, protestų kriminalizavimo ir grasinimų dar labiau apriboti pilietinę erdvę“, – sakoma bendrame pareiškime.

Praėjusiais metais transliuotojas BBC įtraukė R. E. Lopez į 100 įtakingų pasaulio moterų sąrašą ir sveikino ją už „aistrą teisei ir teisingumui“.

#SALVADORAS#SULAIKYMAS#RUTH ELEONORĄ LOPEZ