PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Spalio 19 d. 14:30

Šaltuoju metų laiku padaugėja sergančiųjų rotavirusine infekcija

Šiauliai

Pixabay.com nuotr.

Reporteris LinaŠaltinis: Etaplius.lt


57104

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Šiaulių departamento (NVSC Šiaulių departamentas) specialistai informuoja, kad atšalus orams padaugėja sergančiųjų ne tik peršalimo ligomis, bet ir virusinėms žarnyno infekcijomis, iš kurių dažniausia – rotavirusinė infekcija

Rotavirusine infekcija – pavojinga kūdikiams ir mažiems vaikams Rotavirusinė infekcija – ūmi žarnyno virusinė infekcija, kurią sukelia rotavirusai. Pagrindiniai rotavirusinės infekcijos simptomai: viduriavimas, karščiavimas, vėmimas. Gali pasireikšti ir į peršalimą panašūs simptomai: sloga, gerklės skausmas, sausas kosulys. Pagrindinis rotavirusinės infekcijos šaltinis – rotavirusine infekcija sergantis žmogus. Dažniausiai ligos sukėlėjus platina rotavirusine infekcija sergantys vaikai arba besimptome ligos forma sergantys suaugę asmenys. Užsikrečiama fekaliniu – oraliniu būdu, per nešvarias rankas, užterštus bendro naudojimo daiktus, indus, žaislus, nešvariomis rankomis paruoštą maistą. Po užsikrėtimo pirmieji ligos simptomai prasideda praėjus 24-72 val. Jau pirmąją parą pasireiškia vandeningas viduriavimas iki 11-20 kartų per parą, vėmimas iki 3-4 kartų per parą, karščiavimas iki 39 °C. Dėl dažno viduriavimo, karščiavimo bei vėmimo atsiranda skysčių trūkumas (dechidratacija), kuris ypač pavojingas kūdikiams ir mažiems vaikams.

Roatavirusine infekcija dažniausiai serga vaikai

NVSC Šiaulių departamento duomenimis, Šiaulių apskrityje per šių metų 9 mėnesius užregistruoti 263 rotavirusinės infekcijos atvejai. Didžiąją dalį (98 proc.) susirgusiųjų sudaro vaikai. Daugiausia sergančiųjų – 0-3 metų vaikų amžiaus grupėje. Visi rotavirusine infekcija susirgę vaikai buvo hospitalizuoti. Dėl viruso sugebėjimo išlikti gana ilgą laiką aplinkoje ir dėl mažų vaikų nesusiformavusių rankų higienos įgūdžių, rotavirusai gana greitai išplinta vaikų kolektyvuose ar šeimose. Per šių metų 9 mėnesius Šiaulių apskrityje užregistruota 12 rotavirusinės infekcijos protrūkių šeimose ir 7 vaikų ugdymo įstaigose.

Kaip sumažinti rotavirusų plitimą?

Siekiant sumažinti rotavirusų plitimą aplinkoje labai svarbu laikytis tinkamos rankų higienos. Plaunant rankas su muilu, nuo jų pašalinama apie 95 proc. žmogui patogeninių bakterijų ir virusų. Rankas plauti būtina ne tik pasinaudojus tualetu ar po sąlyčio su ligoniu, bet grįžus iš parduotuvės, po važiavimo visuomeniniu transportu, kiekvieną kartą prieš valgį ir maisto gaminimą. Kūdikius nuo rotavirusinės infekcijos apsaugo skiepai

Efektyviausia kūdikių ir mažų vaikų rotavirusinės infekcijos profilaktikos priemonė – skiepai. Nuo šių metų rugsėjo 1 d. kūdikiai nuo rotavirusinės infekcijos pradėti skiepyti valstybės lėšomis finansuojama vakcina, pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Atkreipiame dėmesį, kad rotavirusinės infekcijos vakcina yra neleidžiama o sugirdoma per burną. Kūdikiai skiepijami trimis geriamosiomis vakcinos dozėmis: pirmoji suskiepijama 2 mėnesių amžiaus kūdikiams, antroji – 4 mėnesių, trečioji – 6 mėnesių amžiaus. Per šių metų rugsėjo mėnesį Šiaulių apskrityje pirmąja vakcinos doze jau paskiepyti 73 kūdikiai. NVSC Šiaulių departamento specialistai primena, kad dėl rotavirusinės infekcijos skiepų būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją.