PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2025 m. Gegužės 17 d. 11:02

Šalnų rekordai gąsdina ūkininkus

Lietuva

Balandžio šilumos palepintiems augalams dabartinės šalnos nemielos. / Sekundė

Daiva SavickienėŠaltinis: ALFA.LT


362420

Naktimis neatsitraukiant nemenkoms šalnoms ir net fiksuojant naujus gegužės mėnesio šalčio rekordus, vaisių ir uogų augintojai baimingai seka meteorologų naujienas.

Nepraėjus nė mėnesiui, kai daugelyje šalies vietų buvo fiksuojami šilumos rekordai, dabar jau bandoma augalus apsaugoti nuo stichinių šalnų.

Preliminariais Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, fiksuotas naujas gegužės 8-osios žemiausios oro temperatūros rekordas. Tądien Varėnoje oras 1,5 metro aukštyje atšalo iki -5,8 laipsnio. Dirvos paviršiuje temperatūra buvo beveik 11 laipsnių šalčio.

Ir Panevėžyje ore laikėsi minusinė – 0,7 laipsnio temperatūra, o dirvos paviršiuje spustelėjo 3,7 laipsnio šaltukas.

„Jeigu ir pas mus ore būtų buvę kaip Varėnoje, tada jau viskas, nieko gyvo nebeliktų“, – apie savo sodą ir braškyną kalba Velžio seniūnijoje ūkininkaujantis Paulius Speičys. Jo laukuose gegužės 8-osios naktį temperatūra buvo nukritusi iki 2 laipsnių šalčio.

Ūkininkas pasakoja, kad šalna jo laukuose labai stipri buvo ir balandžio pabaigoje.

„Tris naktis buvo šalnos ir kaskart vis stipresnės. Bene stipriausia siekė iki 2,9 laipsnio šalčio ore. Ji truko valandą. Jei tokia temperatūra pasilaikytų 4–5 valandas, būtų labai blogai“, – sako P. Speičys.

Ūkininko sode dauguma obelų žiedų jau visiškai išsiskleidę. Pasak P. Speičio, po tokių kone dvi savaites besitęsiančių šalnų ant obelų, kriaušių lajų apačiose matyti pažeidimai – juodi žiedai, tačiau situacija dar nėra kritinė.

Maždaug pusę braškių laukų – ankstyviausių veislių – ūkininkas nuo šalčio saugo uždengęs agroplėvele.

„Jau tuoj bus dvi savaitės, kai braškės vis dar po danga, nes beveik visą laiką laikosi šalnos“, – sako P. Speičys.

Obuoliai nebus dailūs

„Kai visi pradeda džiūgauti, kaip šilta balandžio pradžioje ar viduryje, aš vertinu skeptiškai, nes po to gero nelauk. Faktas, kad tolygumo nebėra. Dideliais šuoliais temperatūra šuoliuoja: arba užkyla, arba labai krenta“, – pažymi P. Speičys.

Pasak jo, kovo pabaigoje ir balandį buvo labai sušilę, augalai pradėjo sparčiai vegetuoti. Dabar gi labai šalta ir procesas sustojo.

Ūkininko teigimu, net ir nesant akivaizdžių šalnos padarinių, obelų lapai rodo, kad medžiai patiria stresą. Jiems tokios orų permainos ne į gera.

„Tokie orai tikrai nepraeis be pasekmių augalams. Jei pašalusios obelys suformuoja vaisius, obuoliai būna deformuoti“, – pasakoja P. Speičys.

Gelbsti laistymo sistema

Už Berčiūnų šilauogių ūkyje „Paalkupio slėnis“ ūkininkaujanti Erika Kurlenskienė kol kas nežino, kiek šalnos paveikė 2,5 hektaro uogyną.

Šiuo metu žydi ankstyvosios šilauogės. Ūkyje įrengtas nuo šalnų saugantis laistymas. Kiekvieną naktį sistema įsijungia apie 3 val. ir 7.30 val. išjungiama.

E. Kurlenskienės teigimu, jau buvo du rytai, kai krūmeliai buvo apšarmoję, taip saugodamiesi nuo besikandžiojančios šalnos.

Abrikosų neragaus

Įvairiausių augalų 5 ha laukuose šalia Panevėžio auginantis Alfonsas Narbutas mano abrikosų šiemet jau neragausiantis.

„Su abrikosais liūdni popieriai. Žydėjo truputį vėliau ir kaip tik tuo metu užėjo šalnos“, – sako augintojas.

Nors dabar pats obelų žydėjimas, A. Narbutas viliasi, kad obuolių, kaip ir kriaušių, šiemet turėtų būti.

Ūkininkas augina ir nemažai vynuogių. „Kai pašalo, jos dar nebuvo visiškai išsprogusios, viliuosi, kad derlius bus neblogas. Jei ir nukentėjo, jos žydi antrą kartą, tad vis tiek vynuogių užmegs“, – svarsto A. Narbutas.

Jis guodžiasi, kad bent gervuogės tikrai labai gražios ir šįmet uogos tikrai gerai užderės.

Sugrąžino į balandį

Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos meteorologas Gytis Valaika sako, kad šalnos dabar skaudžiai kandžiojasi ir dėl to, jog gana sausa.

„Jei būtų drėgniau, šalnos nebūtų tokios stiprios, nes drėgmė amortizuoja šaltį, neleidžia jam plisti“, – teigia meteorologas.

„Dabar iš Arkties atslinkusi labai šalta oro masė. Ir ne tik į Lietuvą, bet apėmusi visą regioną. Ne mes vieni taip kankinami“, – sako meteorologas.

Šalnos gegužės pradžioje įprastos, tačiau būna ne tokios intensyvios ir ne taip ilgai tęsiasi. O balandis, pasak G. Valaikos, buvo vos trečias toks šiltas per visą orų stebėjimų istoriją.

„Ta šiluma ir lėmė, kad viskas labai anksti sužaliavo, sužydėjo. Gamta paskubėjo trimis savaitėmis. Dabar atšalo ir vėl trimis savaitėmis buvome sugrąžinti atgal. Dabartinės šalnos labiau būdingos balandžio viduriui ar net balandžio pirmai pusei, o ne gegužei“, – kalbėjo G. Valaika.

#ŠALNOS#ŪKININKAI#DERLIUS