PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Veidai2018 m. Lapkričio 6 d. 10:46

Šalies vadovė pasveikino menininką L. Gutauską jubiliejaus proga

Kaunas

Menininkas L. Gutauskas švenčia 80 metų jubiliejų. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr.

Reporteris UgnėŠaltinis: Etaplius.lt


59143

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pasveikino dailininką ir rašytoją Leonardą Gutauską 80-mečio proga.

Pasak šalies vadovės, L. Gutauskas į menų visumą sujungia religines, istorines ir filosofines metaforas, amžinąsias vertybes, atveria tūkstantmetę tautos išmintį ir atmintį. Mėgstama ir vertinama autoriaus kūryba - poezija, proza, vaikų literatūra, tapyba, knygų iliustracijos - liudija L. Gutauską esant įvairiapusiu talentu apdovanotą menininką.

Sveikindama garbingo jubiliejaus proga Prezidentė padėkojo menininkui už reikšmingus, Lietuvą praturtinusius kūrinius ir palinkėjo įkvėpimo, laimės ir sėkmės.

Nacionalinės premijos laureatas L. Gutauskas visą savo kūrybinį gyvenimą dalija tarp tapybos ir literatūros - poezijos ir prozos. Pirmoji poezijos knyga „Ištrūko mano žirgai“ buvo išleista 1961 m. L. Gutauskas yra parašęs 3 dalių romaną „Vilko dantų karoliai“, romanus „Šešėliai“, „Laiškai iš Viešvilės“, „Plunksnos. Kazbek“, „Sapnų teologija“, už pastarąjį pelnė Žemaitės premiją. Taip pat yra sukūręs eilėraščių ir pasakų vaikams, parašęs tekstų muzikos kūriniams. Autorius pats iliustravo savo knygas.

Nutapė portretų (Sigitas Geda, 1969 m., Juozas Aputis, 1978 m., Petras Mazūras, 1983 m.), natiurmortų, religinių, mitologinių, abstrakčių kompozicijų („Ūla“ 1969 m., „Močiutės atminimui“ 1970 m., „Atsisveikinimas su sena sodyba“ 1974 m., „Motina. Vaikas ir sodas“ 1981 m., „Mergaitė su mediniu paukščiu“ 1982 m., „Žuvys ant žalios staltiesės“ 1983 m., „Malda“ 1993 m.).

Jo tapyba išsiskiria savita bendražmogiškų temų - amžinybės, tautos istorijos ir atminties, žmogaus tobulėjimo interpretacija. Paveiksluose vyrauja sakralinė, iškilminga nuotaika, vaizdai metaforiški, paremti poetiniais įvaizdžiais, senovės graikų, Rytų civilizacijų, lietuvių tautodailės simboliais ir vaizdiniais, gamtos motyvai savitai perkurti. Ankstyviesiems paveikslams būdinga ekspresyvus dekoratyvumas, rafinuota secesinė stilizacija, vėlesniems - statiški, simboliški, meditatyvūs vaizdai. Figūros vaizduojamos sąlyginėje erdvėje, naudojami ikonografiniai elementai, simetriška, panaši į altorių paveikslus kompozicija, prislopintų sidabrinių spalvų gama.

ELTA