PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2021 m. Vasario 9 d. 16:11

Šalia Plačiavėlės miško aptikta vilkų pėdsakų

Vilnius

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


164603

Užklojus sniegui žemę, vykdomas vilkų ir kitų plėšriųjų žvėrių monitoringas. Rezervatuose ekologai pagal pėdsakus arba vaizdo kamerų dėka fiksuoja vilkų buvimo vietas. Anykščių regioninio parko direkcija pranešė, kad irgi užfiksuoti vilkų (Canis lupus) pėdsakai.

Vieno iš stambiausio plėšrūnų pėdsakai buvo rasti Taujėnų-Užulėnio miškuose, šalia Plačiavėlės miško. Tarp miško ir dirbamo lauko upelio griovyje buvo aptikti vilkės su dviem vilkiukais pėdos atspaudai į mažiau nei 1 cm gylio sniego dangą ant ledo.

Pėdsakų eilė – gyvūno galūnių atramos taškų nuoseklus išsidėstymas gyvūnui judant. Eilė nusidriekė kelis šimtus metrų ramiai žingsniuojant užšalusiu vandeniu, kurio paviršius negausiai buvo padengtas sniego sluoksniu. Gerai buvo matyti pėdos struktūra su stambiais nagais. Patelė žingsniavo su jaunikliais pėda į pėdą gana ilgai nekeisdama krypties.

Vilkų poros – monogaminės, susiporavę patinas su patele nesiskiria visą gyvenimą. Gyvena gaujomis, kur dominuojančią porą sudaro patinas su jauniklių atsivesti galinčia patele ir jų kelių vadų jaunikliai. Vilkai rujoja nuo sausio pabaigos ar vasario pradžios iki kovo mėnesio. Atsiveda nuo dviejų iki dešimties vilkiukų vienoje vadoje. Vilkiukai pradeda medžioti vienerių metų, kai jiems išdygsta visi dantys. Vilkas – miško sanitaras, medžiojantis silpnus ar ligotus gyvūnus, nevengiantis ir dvėselienos.

Vilkai medžioja labai organizuotai. Turėdami gerą regą, klausą ir uoslę yra puikiai prisitaikę medžioti, gali mėtyti pėdas. Medžioja dažniausiai naktį. Tamsoje mato geriau negu kiti šuninių šeimos plėšrūnai. Gali ilgai badauti, bet pasitaikius progai, stengiasi pasisotinti kelioms dienoms.

Minta beveik viskuo ką pagauna – nuo pelės iki briedžio, bet pagrindinis maistas – laukiniai kanopiniai.

Jei maisto mažai – neatsisako vabzdžių ir uogų. Medžiojanti gauja gali klajoti labai dideliais atstumais.

Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie AM primena, kad medžioklės plotų naudotojai privalo, o kiti suinteresuoti asmenys gali, ištisus metus rinkti ir teikti informaciją apie jiems žinomus faktus apie didžiųjų plėšrūnų (vilkų, lūšių ir rudųjų lokių) buvimą laisvėje Lietuvos Respublikos teritorijoje.

Renkami duomenys skirti populiacijos dydžio, erdvinio paplitimo ir kitų populiacijos parametrų nustatymui, kad būtų priimami pagrįsti sprendimai dėl vilkų populiacijos valdymo.

Kiekvienam registruojamam faktui užpildoma atskira elektroninė anketa.