Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS Fotobanko nuotr.
Skaistė GrigutytėŠaltinis: Etaplius.lt
Neįmanoma paeiti
Šiaulietė Aistė sako šį rytą supratusi, kad lauke bus slidu. Moteris naktį girdėjo lietaus lašus barbenant į palangę.
„Pabudau ir galvoju – lyja? O lauke tai „minusas“. Kai ruošiuosi į darbą, nusiteikiau, kad bus slidu. Apsiaviau patogius batus grublėtu padu ir išėjau“, – pasakoja Aistė.
Moteris gyvena Tilžės gatvėje, iki darbovietės pėstute kas rytą eina kiek daugiau nei kilometrą. Ji sako, kad yra tekę matyti visokių oro sąlygų, tačiau šį rytą ji buvo šokiruota.
„Vos ne vos nulipau laiptais, bandau dėti koją ant žemės ir negaliu. Tiesiog, negaliu paeiti, kojos slysta lyg ant stiklo. Galvojau, kad čia tik kieme tokia situacija. Lėtai slenku iki gatvės. Sutinku moterį, kuri tiesiog stovi vietoje ir bijo dėti koją, nes dėti jos nėra kur – kur žengi, ten slysti. Žiūriu, ir vyras bando eiti, bet tiesiog slidinėja prie daugiabučio kiemo. Dar niekada neteko to matyti – nėra kur kojos padėti, visur stiklas“, – baisisi Aistė.
Situacija nepagerėjo ir iš daugiabučio kiemo išėjus į Tilžės gatvę. Šaligatviai čia irgi padengti ledo sluoksniu.
„Nuo „Tomo“ viešbučio iki Tilžės–Pramonės gatvių sankryžos nebuvo absoliučiai nei kruopelės druskos ar žvyro paberta. Įprastai į darbą ateinu per 15 minučių, šį rytą sugaišau daugiau nei pusvalandį. Tiesą sakant, net nėjau, nes normalaus žingsnio žengti buvo neįmanoma, o lėtai slydau iki darbo. Vienu metu apėmė tokia neviltis, kad norėjosi sustoti vidury gatvės ir verkti. Keletą kartų vos išlaikiau pusiausvyrą, galvojau, kad krisiu. Aš tikrai pradėjau bijoti dėl savo sveikatos. Bet aš jauna, kojos dar tvirtos. O jei vyresnio amžiaus žmogus? Juk gali taip kristi, kad ir užsimuš, gi kojos nėra kur saugiai padėti“, – pasakoja moteris.
BNS Fotobanko nuotr.
Traumuotiems gydytojo apžiūros gali tekti laukti ir 5 valandas
Aistei pavyko išvengti traumų, tačiau daugeliui šis rytas nebuvo toks sėkmingas. Į ligonines vienas po kito ėmė plūsti slidžiose it stiklas gatvėse griuvę ir susižaloję žmonės.
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje dirbanti traumatologė Jūratė Kučinskienė sako, kad žiemos laikotarpiu griuvimo traumų visada pagausėja, bet šį rytą pacientų atvyko tiek, kad medikai nebespėja jų priimti.
„Amžius įvairus, nuo jaunimo iki senjorų. Vyresniems dažniau lūžta šlaunikauliai, peties traumos patiriamos. Jaunimas dažniau susižaloja čiurnas, riešus. Šiandien nelabai spėjame suktis, nes pacientai atvažiuoja ir iš rajonų. Poliklinikos nelabai priima, siunčia pas mus. Darbo turime į valias“, – sako medikė.
Traumuotiems pacientams šiandien gali tekti laukti gydytojo apžiūros ir 4 ar net 5 valandas.
Kaune situacija panaši.
„LSMU Kauno ligoninės Traumatologijos antradienį nuo 6 val. ryto jau sulaukta apie 100 įvairias traumas patyrusių pacientų, kai įprastai per visą parą jų būna apie 150 – 200. Didžiausias antplūdis prasidėjo apie vidurdienį. Gausu ir sunkių traumų, kai reikalingas stacionarus gydymas. Tokių nuo ryto turime apie 20“, – Naujienų agentūrai BNS sakė Kauno ligoninės atstovai.
Ragina likti namuose
Toks plikledis Lietuvoje seniai matytas. Lauke taip slidu, kad kai kurių savivaldybių merai ragina visus gyventojus likti namuose, dirbti nuotoliniu būdu ir nerizikuoti savo sveikata.
„Jei turite bent mažiausią galimybę likti namuose – prašau, likite. Viskas gali palaukti, sveikata ir jūsų saugumas dabar svarbiausias. Vairuoju 18 metų, tokiomis sąlygomis vairavusi nesu… Nuotolinis darbas, mokslas, atidėti susitikimai – šiandien likti namuose ir atšaukti viską, kas nėra gyvybiškai būtina, yra privaloma bei pateisinama“, – sako Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė.
Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba skelbia, kad vakariniuose rajonuose prasidėjusi lijundra yra perėjusi į rytinę šalies pusę. Vakariniuose ir pietvakariniuose rajonuose daug kur fiksuojama teigiama oro temperatūra arba 0 °C. Ten sniegas ir ledas pradėjo tirpti. Eismo sąlygos turėtų palengva gerėti aptirpus lijundros sluoksniui.
BNS Fotobanko nuotr.
Gresia itin sunkios traumos
Griuvimo metu patiriamos traumos gyvybei dažniausiai nepavojingos, nebent žmogus smarkiai susitrenktų galvą.
Tačiau dažniausiai patiriami čiurnų, riešų, šlaunikaulio lūžiai gali ilgam atimti darbingumą ir sutrikdyti įprastą gyvenimą. Galūnė mažiausiai kelioms savaitėms turės būti gipse ar langetėje.
Ypač sudėtingi yra šlaunikaulio lūžiai, jie gyja ilgiausiai ir sunkiausiai, kartais net pusmetį. Kaulai ne visada sugyja taisyklingai, kartais prireikia ir operacijų, pacientams reikalingos reabilitacijos. Ilgai gydomi ir raiščių plyšimai.
Siekiant išvengti tokių traumų, patariama dėvėti patogią avalynę neslystančiu padu, einant ištraukti rankas iš kišenių, neskubėti. Griuvimo metu, jei tik spėjate susivokti, specialistai rekomenduoja stengtis neatkišti rankos, kitaip gali lūžti riešas.
Tačiau tenka pripažinti, kad kai lauke tokios oro sąlygos kaip šiandien, visi šie patarimai mažai kuo pagelbės. Todėl saugiausia vis tik likti namuose, o turintiems reikalų geriau pėstute neiti, o rinktis keliauti viešuoju ar asmeniniu transportu.