PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Pasaulis2024 m. Lapkričio 12 d. 09:40

Sakartvele tūkstančiai žmonių susirinko reikalauti naujų rinkimų ir integracijos į Europą

Pasaulis

Scanpix nuotr.

BNSŠaltinis: BNS


328490

Sakartvelo sostinėje pirmadienį į gatves išėjo tūkstančiai opozicijos šalininkų, tęsdami protestus prieš valdančiosios partijos paskelbtą pergalę spalio 26 dieną vykusiuose parlamento rinkimuose ir kaltinimus, kad Rusija padėjo suklastoti balsavimą.

Protestuotojai, mojuodami Europos Sąjungos (ES) ir Sakartvelo vėliavomis, susirinko prie šalies parlamento. Jie reikalavo surengti naujus parlamento rinkimus, kuriuos prižiūrėtų tarptautinė bendruomenė, ir ištirti įtariamą rinkimų rezultatų klastojimą.

„Tautos vienybės koalicijos“ lyderis Giorgis Vašadzė pažadėjo, kad opozicija „kovos iki galo“.

„Rinkimai buvo masiškai klastojami, todėl nepripažįstame rinkimų rezultatų, – teigė jis. – Mūsų tikslas – nauji rinkimai, mūsų tikslas – suformuoti naują vyriausybę, kuri paskatintų Sakartvelą siekti europinės integracijos.“

Opozicijos lyderiai pažadėjo boikotuoti parlamento sesijas ir reguliariai rengti protestus, kol bus patenkinti jų reikalavimai.

Centrinė rinkimų komisija pranešė, kad „Sakartvelo svajonė“ laimėjo, surinkusi 54 proc. balsų. Jos vadovai atmetė opozicijos teiginius dėl balsų klastojimo.

Europos rinkimų stebėtojai teigė, kad rinkimai vyko susiskaldymo atmosferoje, kurioje būta kyšininkavimo, balsavimo ne vieną kartą ir fizinio smurto atvejų.

Opozicija kaltina „Sakartvelo svajonę“, kurią įsteigė milijardierius Bidzina Ivanišvilis, susikrovęs turtus Rusijoje, vis didesniu autoritariškumu ir palankumu Maskvai.

Neseniai ji priėmė įstatymus, panašius į tuos, kuriuos Kremlius naudoja žodžio laisvei ir LGBTIQ teisėms varžyti.

Oficialius rezultatus atmetusi prezidentė Salomė Zurabišvili teigia, kad Sakartvelas tapo Maskvos spaudimo prieš stojimą į ES auka. Daugiausia ceremonines pareigas einanti S. Zurabišvili paragino Jungtines Valstijas ir ES paremti demonstracijas.

Vašingtono ir Briuselio pareigūnai paragino visapusiškai ištirti rinkimus, o Kremlius atmetė kaltinimus kišimusi.

Daugelis kartvelų parlamento rinkimus vertino kaip lemiamą referendumą dėl šalies siekio įstoti į ES.

ES neribotam laikui sustabdė Sakartvelo stojimo į bloką procesą po to, kai birželį buvo priimtas „užsienio įtakos įstatymas“, parengtas pagal Rusijos teisės aktus.

Pirmadienio mitinge dalyvavo kelių ES šalių, taip pat ir Lietuvos, įstatymų leidėjai, solidarizuodamiesi su protestuotojais.

„Kažkas bando atimti jūsų laisvę, kažkas bando atimti jūsų demokratiją, jūsų šalį, jūsų narystę ES ir NATO“, – mitinge kalbėjo Seimo narys Žygimantas Pavilionis.

„Nepasiduokite. Kovokite už savo laisvę, kovokite už savo demokratiją, kovokite už savo šalį, kovokite už savo narystę ES ir NATO“, – drąsino jis.