Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Medikų protesto akcija. Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt
Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis po susitikimo su „Paskutinio medikų žygio į oro uostą“ organizatoriais tikino, kad nėra taip, jog sėdima ant pinigų maišo ir tyčia neduodama jų medikams.
26220360-894943997343670-927054895075102624-o.jpg
Premjero žodžiais, sveikatos sistema, švietimas yra prioritetai.
„Galime 100 proc. sakyti, kad reikia kelti algas, bet reikia turėti iš ko. Struktūrinės pertvarkos, kurias pradėjome, tikrai bus tęsiamos kalbant ne tik apie medikus, bet ir apie mokytojus, aukštojo mokslo reformas. Įsipareigojimai bus vykdomi - 2019 m. sausio 1 d. turime turėti finansavimo modelį kalbant apie rezidentų rengimo sistemą, socialinių garantijų jiems užtikrinimą ir kiek įmanoma sveikatos priežiūros sistemos efektyvinimą jos viduje, kad ir pacientams, ir darbuotojams būtų geriau. Kitų metų biudžeto planavimas prasidės balandžio-gegužės mėnesiais. Nepamirškime, kad šių metų biudžeto prioritetas buvo socialinės atskirties, skurdo mažinimas”, - priminė S. Skvernelis.
Kalbėdamas apie gydytojus rezidentus, Premjeras akcentavo būtinybę kuo tiksliau prognozuoti, kiek jų reikia, kad rezidentams netektų mokėti už studijas. „Dėl to kol kas sprendimo nėra, mes turime labai aiškiai įvertinti galimybes“, - pridūrė S. Skvernelis.
Pasak Ministro Pirmininko, struktūriniai sveikatos sistemos pokyčiai, apie kuriuos kalba jaunieji gydytojai, tikrai reikalingi - tiek kalbant apie tinklą, tiek apie specializaciją, profiliavimą, įrangos įsigijimą.
„Sutarėm, kad jaunieji medikai aktyviai dalyvaus kuriant teisės aktus, priimant tam tikrus sprendimus“, - sakė S. Skvernelis, pabrėždamas, kad mitingas netapo politine akcija, „kalbėjo tie žmonės, kurie mitingą organizavo ir turi teisę kalbėti, diskutuoti, išsakyti problemas“.
Kaip priminė Lietuvos medikų sąjūdžio atstovė Urtė Builytė , mitingo deklaracija - išplatinta ir po akcijos buvo pristatyta Vyriausybei. „Matome daug sąlyčio taškų ir liekame žmonėmis, kurie stebės tolesnius procesus. Kritinė visuomenės masė, kuri mus palaiko, padės iškeltus siekius įgyvendinti”, - įsitikinusi U. Builytė.
Jaunųjų gydytojų asociacijos valdybos pirmininkės Simonos Stankevičiūtės teigimu, svarbus dalykas, kurį mitingo organizatoriai sužinojo Premjero kabinete - kad nuo 2019 metų sausio 1 dienos visos rezidentų gaunamos pajamos taps draudžiamomis. „Vadinasi, padidės mūsų atlyginimai, socialinės garantijos, nuo PSDF mokama dalis už mūsų budėjimus“, - vardijo S. Stankevičiūtė.
Pasak Medikų sąjūdžio vadovo Dariaus Jauniškio, medikai daug metų tylėjo ir pagaliau išsakė savo nuomonę. „Mums iš Vyriausybės reikia vilties, kad prasidės pokyčiai, kurių nebuvo daug metų. Tos vilties šiandien gavome. Algos - paskutinėje vietoje. Visų pirma - sistemos ydų, kurios įsisenėjusios, gydymas“, - pabrėžė Medikų sąjūdžio vadovas.
Į Vilniaus Katedros aikštę palaikyti medikų atėjo ne tik sveikatos sistemos darbuotojų, bet ir pensinio amžiaus žmonių, šeimų, studentų. „Juk visi esame pacientai. Negali nerūpėti sveikatos sistemos ir medicinos darbuotojų problemos“, - Eltai sakė prie mitingo prisijungusi vilnietė Janina. Jaunos šeimos dalijosi, kiek paramos ir atsidavimo yra sulaukusios iš gydytojų ir slaugytojų, kurie „dirba paromis už tai gaudami grašius“.
Prie arkikatedros nuo 10 valandos „auksinių minučių savanoriai“ teikė gaivinimo ir pirmosios pagalbos mokymus, Lietuvos jaunųjų psichiatrų asociacija konsultavo psichinės sveikatos klausimais, kiti gydytojai-savanoriai kalbėjosi su žmonėmis jiems rūpimais sveikatos klausimais.
Į mitingą atėjusieji su lagaminais ant jų klijavo įlaipinimo bilietus, ant jų rašė šalis bei vardus. Stetoskopais, medicininiais drabužiais vilkintys medikai bei akciją palaikantys pacientai Gedimino prospektu ėjo Vinco Kudirkos aikštės link. Prie V. Kudirkos kojų medikai sugiedojo himną, Marijono Mikutavičiaus „Tris milijonus“ ir paliko palikimą šaliai.
Kaip sakė U. Builytė, autobusai ir lėktuvai medikų laukia kasdien, vieni išvyksta šiandien, kiti - rytoj, prieš tai aplankę artimus žmones ar su kolegomis išgėrę paskutinį puodelį arbatos.
Kaip skelbė ELTA, ketvirtadienio rytą pasiryžimą dalyvauti akcijoje feisbuke buvo pareiškę 1,8 tūkst. internautų, renginiu susidomėjo 4,3 tūkst. šio socialinio tinklo vartotojų, į mitingą atėjo apie 1 tūkst. žmonių.
„Mes - likę Lietuvos gydytojai rezidentai, slaugytojos ir slaugytojai, gydytojos ir gydytojai - būsimas Norvegijos, Švedijos, Vokietijos ir kitų šalių medicinos personalas, rinksimės paskutiniam žygiui į oro uostą. Pakeliui užsuksime į Vinco Kudirkos aikštę, prie kurio lauks autobusai į oro uostą. Keli šimtai paskutinių iškeliaujančių medikų tikrai neatkreips Seimo ir Vyriausybės dėmesio. Bet jei ateisite ir Jūs, mūsų pacientai, galbūt pavyks parodyti, kad medikų emigracijos klausimas rūpi ne tik patiems medikams. Mes kasdien gydome Jus, Jūsų vaikus, tėvus ir senelius, šį kartą, vieną kartą, mums reikia Jūsų palaikymo. Ateikite pasimatyti paskutinį kartą, palydėkite mus į oro uostą. Taip žygiuodami galėsite ir pasitarti dėl sveikatos, atsakysime į klausimus. Vieni kitus pažinsime iš baltų raiščių su raudonu kryžiumi“, - feisbuke kviesdami visuomenę prisijungti, rašė akcijos organizatoriai.
Mitingą rengė Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto rezidentų grupė bei Lietuvos medikų sąjūdis. Mitingo idėją palaikė Vilniaus universiteto medicinos fakulteto Rezidentų taryba, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto studentų atstovybės Rezidentų taryba, Jaunųjų gydytojų asociacija, Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojų profesinė sąjunga, Jaunųjų psichiatrų asociacija, Lietuvos medicinos studentų asociacija, Vilniaus universiteto studentų atstovybė.
Ketvirtadienio rytą paramą mitingui pareiškė ir Lietuvos farmacijos sąjunga. Kaip pabrėžė Tarptautinės farmacijos federacijos (FIP) tikrasis narys, Lietuvos farmacijos sąjungos prezidentas profesorius Eduardas Tarasevičius, daugumoje Europos Sąjungos valstybių gydytojo specialybė yra viena prestižiškiausių. Gydytojai, kaip ir kiti sveikatos priežiūros sistemos darbuotojai, yra gerbiami ir jų sunkus darbas yra tinkamai apmokamas.
„Tuo tarpu Lietuvoje sveikatos priežiūros sistema yra netinkamo valdymo ir ilgalaikių perspektyvų neturėjimo įkaitė. Kasmet situacija prastėja, ir kokybiškas medicinos sistemos darbuotojų ruošimas, kompetencijų išlaikymas ir kokybiškų tiek medicinos, tiek farmacijos paslaugų teikimas ligoninėse ir kitose sveikatinimo įstaigose tampa vis sunkiau prieinamas eiliniam Lietuvos piliečiui. Šiuo metu sveikatos priežiūros sistemoje dirbantys specialistai yra tikslingai priešinami tarpusavyje. Į šį destruktyvų ratą yra patekę ir gydytojai, ir slaugytojos, ir vaistininkai. Tokia situacija neveda konstruktyvių sprendimų ir tobulėjimo link“, - atkreipė dėmesį profesorius.
„Paskutinio medikų žygio į oro uostą“ - akcija, skirta atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į Lietuvos medikų: slaugytojų, gydytojų rezidentų, gydytojų, kineziterapeutų, ergoterapeutų ir kitų sveikatos priežiūros darbuotojų masinę emigraciją bei valstybinės sveikatos apsaugos politikos sąstingį.
Mitingo dalyviai ragino Seimo narius ir Vyriausybę nedelsiant sugrįžti prie gydytojams rezidentams aktualių klausimų: garantuoti šiuolaikinius standartus ir gerąją patirtį atitinkantį gydytojų specialistų ir šeimos gydytojų rengimą, užtikrinti socialines garantijas, leidžiančias oriai gyventi ir kurti šeimą Lietuvoje gydytojams rezidentams, mokėti teisingą atlyginimą už sudėtingą, atsakingą ir rizikingą darbą, nepriklausomai nuo studijų finansavimo sąlygų.
Medikai reikalavo Sveikatos apsaugos ministeriją ir Vyriausybę parengti veiksmų planą ir pateikti atitinkamus įstatymų ir sveikatos apsaugos ministro įsakymų pakeitimų projektus, kurie sudarytų sąlygas realioms sveikatos apsaugos sistemos reformoms iki 2018 m. pavasario Seimo sesijos pradžios.
ELTA