Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
G. Paluckas ir R. Žemaitaitis / ELTA nuotr.
Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA.LT
„Aš tiesiog matau tą ypatingą ryšį tarp ministro pirmininko ir „Nemuno aušros“ lyderio. Labai ypatinga ryšį. Ir tiesiog nežinau, kuo grįstas tas ypatingas ryšys“, – trečiadienį „Žinių radijui“ sakė S. Skvernelis.
„Labai akivaizdžiai matosi nuo pat koalicijos formavimo pradžios. Nuo formavimo pradžios“, – akcentavo jis.
„Gal tiesiog žmogiškos simpatijos vienas kitam yra didelės“, – svarstė politikas, pabrėždamas, jog G. Paluckas visada nuo kritikos gina R. Žemaitaitį.
Taip S. Skvernelis kalbėjo reaguodamas į premjero poziciją dėl Valstybės saugumo departamento (VSD) išvados R. Žemaitaičio atžvilgiu. Kaip skelbė ELTA, žvalgyba prieštaravo, kad „Nemuno aušros“ pirmininkui būtų išduotas leidimas dirbti su įslaptinta informacija. Atlikto patikrinimo metu VSD nustatė, jog tam tikros parlamentaro savybės bei poelgiai gali kelti grėsmę patikėtos slaptos informacijos saugumui.
Savo ruožtu G. Paluckas tokiu VSD vertinimu suabejojo, teigdamas, kad valstybė neturėtų būti „valdoma pažymomis“.
S. Skvernelis pabrėžė – ministro pirmininko pareigas užimantis politikas neturėtų sudaryti įspūdžio, jog nepasitiki valstybės institucijomis. Be to, politikas akcentavo negirdintis iš premjero jokių svarių argumentų, kodėl reikėtų nepaisyti saugumo vertinimo.
„Tai tikrai sunkiai suprantami motyvai. Atvirai pasakius – net motyvų negirdžiu“, – stebėjosi S. Skvernelis.
„Vėl naudoti tą sparnuotą valstybės institucijų diskreditavimo frazę, kur sąmokslo teorijų gynėjai visą laiką naudojasi – kad valstybė valdoma pažymomis. Na, atleiskite, tai tikrai yra ne tokio kalibro politiko pasakymai“, – kritikos ministrui pirmininkui negailėjo parlamento vadovas.
Kaip pranešė ELTA, remdamasis VSD išvadmis, Seimo pirmininkas S. Skvernelis neišdavė R. Žemaitaičiui leidimo dirbti su įslaptinta informacija. Tai numatantį potvarkį parlamento vadovas pasirašė antradienio popietę.
Taip pat S. Skvernelis ketina inicijuoti pokyčius Seimo delegacijoje NATO Parlamentinėje Asamblėjoje – pastarosioms nariams yra būtinas leidimas dirbti su informacija, žymima „Slaptai“ grifu. R. Žemaitaičiui negavus leidimo, jis, parlamento vadovo teigimu, negali likti šios delegacijos nariu.
Po balsavimo dėl A. Dudėno valdantieji nebėra saistomi jokiu koalicinės sutarties punktu
Kritikos koalicijos partneriams S. Skvernelis negailėjo ir dėl antradienį Seime žlugusio balsavimo, kai parlamentas nutarė nenaikinti socialdemokratų frakcijos atstovo Arūno Dudėno teisinės neliečiamybės.
Balsuojant dėl A. Dudėno didžioji dalis socialdemokratų ir „aušriečių“ paliko plenarinių posėdžių salę arba balsavime tiesiog nedalyvavo. Tuomet S. Skvernelis pareiškė, jog buvo sulaužytas vienas iš koalicinės sutarties punktų.
Centro-kairės koalicija savo sutartyje numatė, jog „bet kuris koalicijos narys, dėl kurio neliečiamybės panaikinimo į Seimą kreipiasi Generalinė prokuratūra, iš karto viešai Seimo posėdyje padaro pareiškimą, jog sutinka, kad jo neliečiamybė būtų panaikinta, nesudarant tyrimo komisijos (…)“.
Susiklosčiusią situaciją trečiadienio vakarą ketina aptarti „Vardan Lietuvos“ valdyba.
„Mes nekalbėsime ultimatumais. Mes, pasirašydami (koalicijos – ELTA) sutartį, kalbėjomės ir nustatėme, kad yra koalicinės tarybos formatai, tariamasi. Jeigu manoma, kad sutarties yra nesilaikoma – yra taip pat numatyta procedūra, terminas, sudaroma derinimo grupė. Gal tiesiog reikia mums tą sutartį pakoreguoti?“ – retoriškai kėlė klausimą demokratų lyderis.
„Šiandien yra tokia situacija, kad iš esmės mes dabar nesame saistomi jokiu sutarties punktu. Mes galime elgtis laisvai, nes ir kolegų paaiškinimai, kad Seimo narys gali balsuoti, kaip nori – mes irgi negalime privesti savo frakcijos narių balsuoti vienaip ar kitaip, kai bus svarbūs projektai Palucko vyriausybei. Neišlaužysime rankų“, – apibendrino jis.
Todėl daugumos gretose išsiskiriant nuomonėms tiek dėl R. Žemaitaičio, tiek dėl A. Dudėno situacijų, S. Skvernelis pažymėjo – „Vardan Lietuvos“ tyra kitokie koalicijos partneriai.
ELTA primena, kad antradienį Seime nepakako balsų tam, kad būtų panaikinta į „čekiukų“ skandalą įsivėlusio socialdemokrato A. Dudėno teisinė neliečiamybė. Balsavime dalyvavo tik 69 parlamentarai, kai tam, jog parlamentaras būtų patrauktas baudžiamojon atsakomybėn, reikia ne mažiau kaip 71 balso.
Balsavime nedalyvavo 30 socialdemokratų, 16 valdančiajai daugumai priklausančios „Nemuno aušros“ atstovų, taip pat – 11 Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narių, 7 konservatoriai, 2 demokratai „Vardan Lietuvos“, po vieną liberalą bei Mišrios Seimo narių grupės narį.
Dėl šios situacijos aštrios kritikos pažėrė Seimo opozicijos nariai, parlamento pirmininkas Saulius Skvernelis bei šalies prezidentas Gitanas Nausėda.
„Pasakyti, kad man yra gėda dėl šito Seimo sprendimo būtų netikslu – man yra labai gėda. Seimas su šita gėdos žyme dabar privalės gyventi“, – išplatintame komentare antradienį teigė G. Nausėda.