Aktualu![]() | Gyvenimas![]() | Pramogos![]() | + Projektai![]() | Specialiosios rubrikos![]() |
|
|
Vilnius![]() | Kaunas![]() | Klaipėda![]() | Šiauliai![]() | Panevėžys![]() | Marijampolė![]() | Telšiai![]() | Alytus![]() | Tauragė![]() | Utena![]() |
S. Skvernelis / ELTA
Augustė LyberytėŠaltinis: ELTA
„Sprendimas yra savaime suprantamas – VSD aiškiai rašte nurodė, kad Remigijui Žemaitaičiui leidimas dirbti su slapta informacija negali būti išduotas. Aš jo ir neišduosiu“, – šeštadienį žurnalistams sakė S. Skvernelis.
Seimo pirmininkas teigė privalantis inicijuoti ir sprendimus dėl R. Žemaitaičio likimo Seimo delegacijoje NATO Parlamentinėje Asamblėjoje. Kaip skelbta, šioje delegacijoje dirbantys parlamentarai turi turėti leidimus dirbti su medžiaga, žymima „Slaptai“.
„Kadangi leidimas nėra išduotas, delegacijos sudėtis turi keistis. Manau, su koalicijos partneriais susėsime ir rasime geriausią sprendimą, kas delegacijoje gali geriausiai atstovauti „Nemuno aušrą“, – sakė jis, užsimindamas, jog R. Žemaitaitį gali tekti keisti ir kitose pareigose.
„Šiaip tai yra, kiek aš žinau, ne vien šitos pareigybės, kurioms reikės daryti korekcijas. Tai NATO (Parlamentinėje – ELTA) Asamblėjoje šiuo metu pagal teisinį reglamentavimą dalyvauti, nes reikia slaptumo žymos „Slaptai“, ir, kiek man žinoma, dar yra Žemaitaitis pakaitins Ekonomikos komiteto narys. Tai reikėtų, kad kažkas kitas būtų pakaitinis“, – teigė S. Skvernelis.
Pagal S. Skvernelio pasirašytą potvarkį, Ekonomikos komiteto nariai taip pat turi turėti leidimą dirbti su informacija, žymima „Slaptai“.
„Manau, kad tie techniniai dalykai bus vienokia ar kitokia forma teisiškai išspręsti artimiausiomis dienomis“, – pridūrė Seimo vadovas.
Kaip skelbta, po VSD išvadų penktadienį opozicinė Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija kreipėsi į Seimo vadovą, ragindami išbraukti „aušrietį“ iš Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje.
Kaip numato įstatymas, teisę dirbti ir susipažinti su įslaptinta informacija, remiantis VSD vertinimu, suteikia paslapčių subjekto vadovas – šiuo atveju, Seimo pirmininkas.
VSD tikrino R. Žemaitaitį dėl žemesnės slaptumo žymos „Slaptai“
Beje, S. Skvernelis Eltai patikino, jog VSD tikrino R. Žemaitaitį dėl galimybės suteikti politikui leidimą dirbti su informacija, žymima grifu „Slaptai“. Tiesa, „aušrietis“ buvo teigęs, kad prašėsi aukščiausio slaptumo – „Visiškai slaptai“ – leidimo. Tą jis darė, kaip tikino LNK žinioms, norėdamas įrodyti, jog yra „švarus kaip baltas lapas“.
Apie tai, jog R. Žemaitaitis prašė aukščiausio slaptumo leidimo, Eltai buvo patvirtinusi ir VSD.
S. Skvernelio teigimu, pagal užimamas pareigas Seime, R. Žemaitaitis teoriškai galėtų gauti tik leidimą dirbti su informacija, grifuota „Slaptai“ žyma.
„Pagal įstatymą – niekas negali prašyti nei aukštesnės, nei žemesnės žymos. Toms pareigybėms, kurias jis užima – NATO Parlamentinėje Asamblėjoje – reikalavimas yra turėti informaciją „Slaptai“. Ir pagal tai saugumas ir atliko patikrinimą“, – Eltai tikslino S. Skvernelis.
„Jis gal paprašė, kad būtų „Visiškai slaptai“. Gal paprašyt ir galėjo – aš nežinau. Bet atliekamas tikrinamas pagal pareigas“, – dėstė Seimo pirmininkas.
Tikina, kad susiklosčiusi situacija darbui netrukdys
Klausiamas, ar tai, jog R. Žemaitaitis neturi leidimo dirbti su įslaptinta informacija, gali kaip nors keisti darbą valdančiosios koalicijos gretose, S. Skvernelis tuo abejojo.
„Ne, tikrai nebus (sutrikdyta rutina – ELTA), nes koalicijos formate slaptos informacijos nėra nagrinėjamos ir negali būti nagrinėjamos. (...) Taip kad čia koalicijos darbe jokių problemų absoliučiai aš nematau“, – teigė jis.
Politikas pabrėžė – VSD vertinimas dėl R. Žemaitaičio nerodo, jog „aušrietis“ yra nelojalus Lietuvai.
„Tikrai ten nėra klausimas dėl kažkokio nelojalumo, veiksmų prieš valstybę ar panašių dalykų. Tiesiog pagrindinis motyvas yra Konstitucijos sulaužymas ir antra – asmeninės, dalykinės savybės, kurios apspendžia, kad negali valstybė patikėti paslapčių, nes nėra garantuota dėl jų saugumo“, – pabrėžė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas.
Kitaip nei premjerui, klausimų dėl VSD vertinimo – nekyla
Penktadienį, reaguodamas į VSD vertinimą dėl R. Žemaitaičio, koalicijos lyderis, premjeras Gintautas Paluckas pareiškė – žvalgybos pažyma jam kelia daugybę klausimų. Pasak Vyriausybės vadovo, buvo vertinami ne R. Žemaitaičio poelgiai, kurie esą galėtų kelti grėsmę patikėtos slaptos informacijos saugumui, o parlamentaro būdo bruožai.
S. Skverneliui abejonių dėl žvalgybos vertinimo nekyla.
„Man neatrodo nieko keisto, kadangi, kaip minėjau, pagrindinis motyvas yra Konstitucijos sulaužymas“, – pakartojo jis.
„Ir toliau kitos tos asmeninės, dalykinės savybės, kurios pasireiškė visoje eigoje – su tais visais nelemtais įvykiais, kurie kėlė visokių emocijų, su netikros informacijos įvairiausiais gavimais ir patikėjimais“, – pridūrė Seimo pirmininkas.
Žada inicijuoti Seimo statuto pataisas
Šiuo metu tvarką, numatančią, kurioms pareigybėms Seime reikalingas atitinkamas leidimas dirbti su įslaptinta informacija, reglamentuoja parlamento pirmininko potvarkis. Tokie reikalavimai atsirado dar prieš dvi kadencijas, Seimui vadovaujant Viktorui Pranckiečiui. Tiesa, dokumentas, numatantis atitinkamas pareigybes, iki šių metų kovo buvo įslaptintas – jį išviešino S. Skvernelis.
Vis tik, politikas mano, kad pastaroji tvarka turėtų būti įtvirtinta Seimo statute. Taip, leidžia suprasti jis, būtų galima išvengti atvejų, kai į komitetus, kuriuose reikalingi leidimai dirbti su įslaptinta informacija, paskiriami parlamentarai, kurie vėliau negauna atitinkamų žvalgybos pažymų.
„Pats teisinis reglamentavimas yra ydingas. Seimas susirenka į naują posėdį ir per pirmus posėdžius jis suformuoja komitetus. Tai turėtų būti labai aiškiai ne Seimo pirmininko potvarkiu, (...), o bent jau Seimo statute numatytos pareigybės, kurioms reikia turėti slaptumo žymas ir pareiga Seimo nariui per tam tikrą laikotarpį kreiptis į Valstybės saugumo departamentą, jeigu nori jis užimti pareigas viename ar kitame komitete“, – kalbėjo S. Skvernelis.
„Dabar žmonės paskiriami į komitetus, nėra jokių apribojimų, kada jis turi tą informaciją pateikti (VSD – ELTA) ir prašyti leidimo, paaiškėja po kiek laiko, kad tokio leidimo jis negali gauti ir reikia keisti komiteto sudėtį. Tai tas reglamentavimas yra ydingas ir mes koalicijoje apsitarsime – yra parengtas Statuto projektas ir bus galima diskutuoti, kokioms pareigybėms Seime kokio slaptumo pažymos reikia“, – samprotavo jis.
Anot S. Skvernelio, dėl tokios iniciatyvos jis žada kalbėtis ir su opozicija.
„Seimo statute turėtų būti pareiga kiekvienam Seimo nariui nuo išrinkimo, jeigu jis pretenduoja į pareigybes, į kurias reikia slaptumo pažymos, per savaitę ar dvi savaites kreiptųsi į VSD, kad toks leidimas būtų išduotas“, – sumanymą apibendrino jis.
Pagal šiuo metu galiojantį Seimo pirmininko potvarkį, su informacija, žymima „Visiškai slaptai“, gali dirbti Seimo valdyba, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai. Tuo metu su medžiaga, pažymėta grifu „Slaptai“, dirbti gali Audito, Ekonomikos, Europos reikalų, Teisės ir teisėtvarkos, Užsienio reikalų komitetų nariai, taip pat – Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas bei jo pavaduotojas, Energetikos ir darnios plėtros komisijos bei Antikorupcijos komisijos vadovybė. Toks leidimas reikalingas ir Seimo Kriminalinės žvalgybos parlamentinės kontrolės komisijos bei Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje nariams.
ELTA primena, kad VSD pateikė Seimo vadovui išvadą, kurioje prieštarauja, kad „Nemuno aušros“ pirmininkui R. Žemaitaičiui būtų išduotas leidimas dirbti su įslaptinta informacija. Atlikto patikrinimo metu VSD nustatė, jog tam tikros parlamentaro savybės bei poelgiai gali kelti grėsmę patikėtos slaptos informacijos saugumui. Todėl Seimui pateiktoje išvadoje nurodoma – departamentas prieštarauja, jog R. Žemaitaičiui būtų suteiktas minėtas leidimas.
Savo ruožtu pats R. Žemaitaitis Eltai teigė nesureikšminantis, kad neturės galimybės susipažinti su įslaptinta informacija. Vieno iš valdančiosios daugumos lyderių teigimu, tai neturės neigiamų pasekmių ar įtakos jo darbui.
Pagal įstatymą, su informacija, žymima žemiausio slaptumo grifu „Riboto naudojimo“, gali susipažinti visi Seimo nariai, kuriems tai būtina pagal vykdomas pareigas. Kaip Eltą informavo Seimo kanceliarijos Spaudos biuro vedėja Justė Radzevičiūtė-Laugalienė, R. Žemaitaičiui tokią teisę turi.
#SAULIUS SKVERNELIS | #VSD | #REMIGIJUS ŽEMAITAITIS | #SEIMAS | #PIRMININKAS |
#VSD | #LEIDIMAS | #DIRBTI | #ĮSLAPTINTA | #INFORMACIJA |