PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Gruodžio 16 d. 09:06

S. Skvernelis: labai abejoju, kad konservatoriai sugebės Mokesčių reformą „atnešti“ iki Seimo

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Ignas DobrovolskasŠaltinis: ELTA


254130

Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis pesimistiškai nusiteikęs planuojamos Mokesčių reformos pristatymo atžvilgiu. Pasak jo, konservatorių laukia iššūkis siekiant dėl jos susitarti su koalicijos partneriais – dvejomis liberaliomis partijoms ir, ekspremjero manymu, kyla daug abejonių, ar Mokesčių reforma pasieks Seimą.

„Konservatorių laukia iššūkis, kadangi jų koalicijos partneriai yra dvi liberalios partijos ir čia kalbėti apie mokesčių naštos didinimą, ypatingai verslui, būtų prieštaraujama pagrindiniams liberalų ideologams. Dėl to (konservatoriai – ELTA) turės ieškoti kompromiso ir nemanau, kad kompromisas turėtų būti toks, jog jeigu palaikysite mūsų lengvųjų narkotikų dekriminalizavimo įstatymą, mes tada peržengsime per liberalios politinės minties ideologiją ir pritarsime didesniems mokesčiams‘, – penktadienį „Žinių radijui“ teigė S. Skvernelis.

„Būtų savų idėjų dalinė išdavystė, todėl laukia konservatorių nelengvas bendravimas su partneriais apie Mokesčių reformą. Bet aš labai abejoju, ar jie (konservatoriai – ELTA) apskritai sugebės tą mokesčių reformą atnešti iki Seimo“, – pridūrė jis.

Parlamentaras tvirtina, kad Mokesčių reformos pristatymo jau yra laukiama virš dviejų metų, tačiau vietoje to, yra ištraukiamas vienas ar kitas atskiras mokestis bei taip tikimasi didesnio palaikymo. S. Skvernelio manymu, tai palaikymo pritraukti nepadės.

„Tos žadėtos mokesčių reformos laukiame jau virš dviejų metų. Buvo pažadėta pirmoje sesijoje, kad bus pristatyta mokesčių reforma, ir esminė reforma, o ne ištrauktas vienas ar kitas mokestis, kas dabar bandoma, ištraukti vieną mokestį iš konteksto ir tikimasi, jog bus palaikymas. Tikrai to palaikymo nebus“, – sakė politikas.

Seimo narys taip pat pažymėjo, kad jeigu Vyriausybei ir pavyktų pristatyti Mokesčių reformą į Seimą, jos lauktų nelengvi žingsniai, norint gauti pritarimą jai iš parlamentarų.

„Du metus mums žadėjo, kad ji bus, po to buvo atidėdinėjama, nes tai, jeigu tai yra globali reforma, o ne ištrauktas vienas ar kitas mokestis, kai dabar bandomas ištraukti Nekilnojamo turto mokestis, grįžtama prie Automobilių mokesčio, tai ne reforma, tai yra naujų mokesčių įvedimas arba mokesčių pakeitimas. Bet buvo kalbama apie visos mokestinės reformos sutvarkymą, kad būtų socialiai teisingi mokesčiai, būtų noras suprantamas mokėti didesnius mokesčius, bet jie būtų aiškiai socialiai orientuoti. Nesu optimistas, kad ši Vyriausybė galėtų ją pristatyti, jeigu ir pristatys į Seimą, tai Seime turbūt nebus lengvi žingsniai“, – tvirtino S. Skvernelis.

Jis svarstė, kad naujosios kadencijos ministrų kabinetas, jei dabartiniai valdantieji nebūtų perrinkti dar ketveriems metams, „iškart“ peržiūrėtų šios Vyriausybės atliktus mokestinius pakeitimus.

„Manau, kad ji (nauja Vyriausybė – ELTA) nuo pirmos dienos, iškart, peržiūrės tą mokestinę sistemą ir ją sutvarkys taip, kad ji būtų tvari, ilgalaikė, suprantama visuomenei ir nebūtų kaitaliojama su kiekvienu rinkiminio ciklo pasikeitimu“, – sakė parlamentaras.

Politikas taip pat teigė, kad panašiai būtų peržiūrimas lapkričio pabaigoje Finansų ministerijos atnaujintas nekilnojamojo turto (NT) mokestis, kuris, jei būtų priimtas Seimo, įsigaliotų 2026 m. Pasak ekspremjero, dabar esamo NT mokesčio keisti nereikia.

„Būtent mūsų Vyriausybėje NT mokestis ir atsirado – dabar esant modifikacija. Jos keisti iš esmės nereikia. Galime kalbėti apie aprėpties didinimą, galbūt dar didesnį progresyvumą. Bet tai, kad dabar ištraukiamas iš konteksto vėl tas mokestis ir visiškai keičiama koncepcija ir esmė, manęs neįtikina”, – aiškino Seimo narys.

ELTA primena, kad praėjusių metų vasarį Finansų ministerijai subūrus Mokestinių lengvatų peržiūros darbo grupę, ministerija sulaukė apie 200 pasiūlymų, kaip koreguoti šalies mokesčių sistemą.

Grupę sudarė 48 nariai iš kitų ministerijų, valstybinių institucijų, verslo asociacijų, profesinių sąjungų, Seimo.

Nors Finansų ministerija šių metų pradžioje skelbė, kad jau analizuoja bei sistemina mokestinių lengvatų peržiūros darbo grupėje pateiktus siūlymus, vėliau imta akcentuoti, kad atsižvelgiant į Rusijos karą Ukrainoje, išaugusį neapibrėžtumą regione – šis laikas nėra tinkamas kalbėti apie mokesčių modelio pokyčius.

Pastabų, kad Lietuvos mokesčių sistema turi „spragų“ ir ją „geriau greičiau, nei vėliau“ reikėtų koreguoti yra išsakęs Lietuvos banko valdybos pirmininkas Gediminas Šimkus.

Pasak jo, Lietuvoje išlieka aukštas PVM atotrūkis, nėra tinkamo nekilnojamojo turto mokesčio, taip pat surenkama mažai aplinkosaugos mokesčių.